dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Hurda, Poche, Blažek, Hulinský a další političtí matadoři končí v pražském zastupitelstvu
V pražském zastupitelstvu končí Petr Hulinský (vlevo) i Pavel Hurda (v pozadí). Exprimátor Pavel Bém občas sedí při jednáních jako host. Foto: Jindřich Dvořák

Hurda, Poche, Blažek, Hulinský a další političtí matadoři končí v pražském zastupitelstvu

Zatímco mnozí otřelí politici i nováčci usilují o hlasy voličů a veřejný prostor zaplavují plakáty se svými obličeji a povedenějšími, méně povedenými či vyloženě obskurními slogany, komunální volby 2014 znamenají i odchod některých politických matadorů. Marie Kousalíková, Miroslav Poche, Pavel Hurda, Ondřej Pecha, Rudolf Blažek či Petr Hulinský po volbách už v zastupitelských křeslech nezasednou. Někteří s politikou (alespoň dočasně) končí, jiní politicky postoupili výš.

Žádný mandát už nebude obhajovat pražská zastupitelka a starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS). Na vedení šesté městské části se podílela již v letech 2002 až 2006, kdy byla její místostarostkou. V roce 2006 byla zvolena radní hlavního města, v letech 2009 až 2010 náměstkyní primátora pro školství.

V roce 2010 obhájila mandát zastupitelky hlavního města i šesté městské části. Na velkém zastupitelstvu krátce zastávala funkci předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělávání, po rezignaci Tomáše Chalupy byla v únoru 2011 zvolena starostkou Prahy 6. Na pražském zastupitelstvu sedí v opozičních lavicích.

Poche odešel do Evropského parlamentu

Do pražského zastupitelstva již nebude kandidovat sociální demokrat Miroslav Poche, který byl letos zvolen europoslancem. Z komunálních kandidátek ale nezmizel úplně – obsadil 16. místo kandidátky ČSSD do zastupitelstva Prahy 3, kde nyní zastává funkci radního. Tato kandidatura je podle jeho slov ale spíš symbolická.

Členem zastupitelstva hlavního města je od rok 2002. „Zastupitelem hlavního města jsem 12 let, což považuji za maximálně únosnou mez. Je to dlouhá doba. Necítím žádnou nostalgii z toho, že už nekandiduji. Pomáhám v kampani, kolegům rád pomůžu zkušenostmi, boje v zastupitelstvu už jsem ale dál svádět nechtěl,“ uvedl pro Pražský patriot.

Končí žižkovská dvojice z ODS Hurda a Pecha

V komunální politice končí i zastupitelé Pavel Hurda a Ondřej Pecha (oba ODS), kteří se léta nepřetržitě podíleli na vedení Prahy 3, přičemž do opozice se tam dostali až v průběhu stávajícího volebního období. Po celou dobu čelili kritice, že trojku ovládají. Kandidovat už nebudou ani na velké zastupitelstvo. Oba politici podnikají. Hurda vlastní Centrum nezávislé kultury Palác Akropolis, pro Pražský patriot loni uvedl, že „má asi dvacet firem“.

Pecha se ozval na nedávném zastupitelstvu, kde na výtku pražského zastupitele a místostarosty Prahy 10 Ivana Vinše (Nezávislí), že mnozí zastupitelé neznají realitu z městských částí, odvětil, že doufá, že on podceňován nebude, když byl více než 20 let místostarostou Prahy 3.

Mandát neobhajuje zakladatel městské policie

Mandát nebude obhajovat ani dlouholetý pražský zastupitel a někdejší radní pro bezpečnost Rudolf Blažek (ODS). Zastupitelem byl od roku 1994, tedy dvacet let, v letech 1998 až 2010 byl zároveň členem rady hlavního města, z toho osm let (2002–2010) byl prvním náměstkem primátora pro bezpečnost – zakládal městskou policii. Následně byl krátce náměstkem ministra obrany.

V současné době je aktivním opozičním zastupitelem, který je kritický ke stávající radě města vedené primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09). Kritizoval například možné budoucí zastavění stolové hory Vidoule nebo návrh na nákup nových aut pro magistrát. Blažek je právník, věnuje se advokacii, v čemž bude pokračovat i po skončení stávajícího mandátu.

Hulinský je na ministerstvu a poradcem prezidenta

V zastupitelstvu nebude zasedat ani jeho dlouholetý člen Petr Hulinský, který byl opakovaně i poslancem a členem či předsedou nejrůznějších dozorčích rad. Letos v únoru jej ministr Marcel Chládek (ČSSD) jmenoval náměstkem ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro podporu sportu a mládeže.

Prezident Miloš Zeman si ho zase vybral za svého poradce pro sport. Takže z politiky jako takové Hulinský neodchází. Sportem se zabývá dlouhodobě. Je kupříkladu spoluzakladatelem Českého svazu Taekwondo WTF (taekwondo je korejské bojové umění). Je členem Výkonného výboru Olympijského výboru a čestným předsedou Paralympijského výboru. Politicky se tak nyní věnuje hlavně svému koníčku…


Autor: Anna Skálová

Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru