dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Hudeček porušil zákon, tvrdí magistrátní opozice. Na primátora možná podá trestní oznámení
Tomáš Hudeček (vlevo) a Martin Trnka. Foto: archiv MHMP

Hudeček porušil zákon, tvrdí magistrátní opozice. Na primátora možná podá trestní oznámení

Pražská ODS zvažuje podat trestní oznámení na primátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Ten podle ní porušil zákon o hlavním městě tím, že loni v prosinci pověřil zástupce ředitele magistrátu Radovana Košťála vedením úřadu. Novinářům to dnes řekli bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a předseda pražské ODS Filip Humplík.

Košťál se ujal funkce po odchodu ředitele Martina Trnky. Podle Hudečka o nezákonný krok nejde – zákon podle něj tuto situaci sice neřeší, ale ani ji nezakazuje. „Vypadá to jako administrativní problém, jenže to tak není. Zákon říká, že zastupovat ředitele lze pouze v jeho nepřítomnosti, nikoliv, když žádný není jmenován," řekl Svoboda.

Podle interního právního posudku, který si ODS nechala vypracovat, pověření Košťála vedením úřadu nemělo žádnou právní oporu a chyběla kontrasignace ministra vnitra. Pokud pověřil Hudeček Košťála bez souhlasu ministra vnitra, jde o obcházení zákona a pověření je neplatné, řekl Svoboda.

Z toho podle ODS vyplývá, že jsou neplatné všechny Košťálovy kroky – například jím podepsané smlouvy či vyhlášená výběrová řízení. ODS rovněž kritizuje Hudečka za to, že dosud nebylo vypsáno výběrové řízení na nového ředitele. Podle Svobody to byl po Trnkově odstoupení jediný legální postup.

ODS si tím dělá kampaň, naznačil Hudeček

Hudeček s tvrzením ODS nesouhlasí. „Institut dočasného pověření není upraven právními předpisy, avšak není ani žádným právním předpisem vyloučen. To znamená, že se žádného porušování zákona v žádném případě nedopouštím," uvedl s tím, že jde ze strany ODS o předvolební boj.

Podle ODS se primátor mohl dopustit trestného činu vědomé způsobení škody. „Ty smlouvy podepsal někdo, kdo k tomu neměl oprávnění. Tím může Praze vzniknout škoda, může je kdokoliv kdykoliv napadnout," řekl předseda pražské ODS Filip Humplík.

Také to Hudeček odmítá a uvedl, že to byl naopak Svoboda, kdo na magistrátu nechal „Bémova" ředitele Trnku. „Ten v současné době čelí několika trestním oznámením," upozornil primátor.

Bývalý ředitel Trnka odstoupil 16. prosince loňského roku. Učinil tak poté, kdy jej otevřeně kritizoval primátor Hudeček, který prohlásil, že jej chce odvolat. Trnka svůj odchod zdůvodnil právě nedůvěrou primátora, zároveň i „desetiletým opotřebením“. Celkem působil na magistrátu 19 let.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru