dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C

Hudeček a další umělci se stali čestnými občany Prahy 2

Na seznam čestných občanů Prahy 2 přibyla další čtyři jména ze světa umění. Houslový virtuos Václav Hudeček, malíř a sochař Petr Pavlík a rockový kytarista a skladatel Radim Hladík si ocenění převzali osobně při slavnostním shromáždění včera na Novoměstské radnici. Skladatel, klavírista a aranžér Rudolf Rokl byl tímto vyznamenáním poctěn in memoriam.

Všichni čtyři se zařadili do galerie osobností, které významným způsobem přispěly k dobrému jménu městské části, v níž dlouhá léta žijí či žily. Do této vybrané společnosti patří například houslový virtuos Josef Suk, spisovatel Arnošt Lustig, profesor František Černý, profesor Václav Tošovský nebo sportovkyně Ája Vrzáňová, psycholožka a chartistka Dana Němcová, malíř Zdeněk Šputa, sochař Olbram Zoubek a mnozí další.

Novodobá tradice udílení čestných občanství sahá do roku 2004, kdy se historicky prvními čestnými občany Prahy 2 stali fotograf Ladislav Sitenský, politik Václav Benda (in memoriam) a spisovatel a dramatik František Langer.

Václav Hudeček (*7. 6. 1952) je houslový virtuos. Jeho nahrávka Vivaldiho „Čtvera ročních období“ je nejúspěšnějším titulem, vydaným po listopadu 1989. Pomáhá nastupující mladé generaci interpretů, pořádá letní houslové kurzy. V roce 1967 mu velkou budoucnost předpověděl jeho pozdější učitel David Oistrach, když tehdy patnáctiletého chlapce slyšel hrát s Royal Philharmonic Orchestra v Londýně.

Rudolf Rokl (*16. 12. 1941, † 23. 9. 1997) byl český skladatel, klavírista a hudební aranžér, dlouholetý spolupracovník Karla Gotta. Počátkem 60. let hrál v divadle Semafor a vystupoval i s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu. Byl členem orchestru Ladislava Štaidla. K jeho nejslavnějším patřily melodie z filmů „Kdyby tisíc klarinetů“ nebo „Tři chlapi na cestách“. Zemřel předčasně ve věku 56 let.

Petr Pavlík (*31. 1. 1945) je malíř, sochař, teoretik, publicista a pedagog. Vystavoval v Evropě i ve Spojených státech, jeho dílo je zastoupeno např. ve sbírkách Národní galerie v Praze,v pařížském Muzeé d´ Art Moderne Centre de George Pompideu, v Puškinově muzeu v Moskvě nebo v národní galerii v Oslu. Je členem volného uskupení 12/15 a S.V.U. Mánes. Vyučuje na katedře scénografie DAMU.

Radim Hladík (*13. 12. 1946) je rockový kytarista, skladatel a producent. Od konce 60. let 20. století je považován za jednoho z nejlepších tuzemských kytaristů. V roce 1968 stál u zrodu skupiny Blue Effect a stal se její vůdčí osobností. Je i výraznou autorskou osobností. Důvěrně se sblížil i s folkovou hudbou a jazzem. Jako producent pomáhá nové generaci rockových kapel.


Další krátké zprávy
Nahoru