Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze ukrajinskými interprety. Šesti velikánům ukrajinské scény tleskala včera tisícovka návštěvníků. Zisk z vystoupení nazvaném Ukrainian Freedom Voices poputuje na účet charitativní organizace Tvoya Opora a dostanou jej především ukrajinské děti postižené válkou. Prostředky budou použity i na léky a nezbytné medicinské vybavení. Celá akce se uskutečnila pod záštitou největší ukrajinské organizace Tvoya Opora.  

Patrony večera se stali Vojta Efler a Olga Lounová. „Samozřejmě mě nenechává chladnou to, co se děje kolem mě, a proto se snažím v této těžké situaci Ukrajinu podpořit co nejvíce to jde. Uvědomuju si, že je stále potřeba pomáhat, hlavně protože zájmu ubývá. Kromě toho, že jsem ubytovala dvě rodiny a moji rodiče třicet ukrajinských žen a dětí, tak se snažím podpořit veškeré charitativní akce a sehnat, co nejvíce peněz,“ řekla Lounová. „Každá taková akce má smysl. Jsem rád, že jsem si mohl i takto rozšírit hudební obzory právě o ukrajinskou hudební špičku,“ dodává Efler.  

Jeden z organizátorů, David Gaydečka, poděkoval za podporu včerejší benefice a celkově za zájem o vstupenky. „Ještě jsme přidali do prodeje limitovanou edici posledních 500 jednodenních vstupenek. Většina hudebních hvězd je už v Praze a konečně si budeme moct vychutnat hudbu naživo,“ uvedl s tím, že více informací zájemci naleznou na webu www.metronome.cz.  

Ukrajinskou hudbu mohou návštěvníci Metroneme slyšet i v hlavním programu. Festival totiž zahájí ukrajinská kapela Go_A, a kromě dnešního hlavního headlinera Nicka Cavea a The Bad Seeds, vystoupí například Mňága a Žďorp, bratr Micka Jaggera Chris s českou kapelou 333 nebo Lenka Dusilová s projektem Řeka Ansámbl.  

V pátek Beck, v sobotu Underworld  

Hlavní hvězdou druhého dne festivalu bude Beck Hansen, který vystupuje pod svým křestním jménem. Vedle něj zahraje britské indie-popové duo Oh Wonder a další. Přímo ze slavného studia Abbey Road s novým albem dorazí britská kapela Sunnbrella, jejímž frontmanem je syn zesnulého Miroslava Žbirky, David. 

Zahraničním tahákem závěrečného dne je britská skupina Underworld. Domácí scénu během dalších dnů zastoupí například Tata Bojs, Čechomor, Alice s Danem Bártou nebo Mig 21 se symfonickým orchestrem. 

V nehudebním programu festivalu návštěvníky mimo jiné čekají tři filmové projekce. Tvůrci i skupina Čechomor oslaví 20 let snímku Rok ďábla, nedávno zesnulého Žbirku připomene dokument Meky a tuzemskou premiéru si na Moon Stage odbude dokument Nikdy nezapomenu na Tibet/Dalajlámův nevyřčený příběh. Divadelní složku festivalu zastoupí technologický projekt Brejlando. 


Autor: red

Pidirevue v Praze 15

Včera v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Březnové tipy z Divadla Viola

16. února 2024 v 10:32

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 4. března od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma) se ve velké nadsázce, ale...

Jarní koncert v Praze 4: Masopuste Masopuste

15. února 2024 v 08:00

Radnice Prahy 4 zve na Jarní koncerty na radnici. Od 22. února, každý měsíc vždy ve čtvrtek, můžete slyšet lidové písničky, smyčce nebo klavír. 

Festival Věčná naděje 2024

15. února 2024 v 07:40

Sedmý ročník festivalu Věčná naděje zahájí 21. února PKF – Prague Philharmonia s klarinetistkou Annou Paulovou pod vedením dirigenta Roberta Kružíka v kostele sv. Šimona a Judy. Od února do dubna festivalová pódia přivítají Bennewitzovo kvarteto, Bellu Adamovou, Igora Ardaševa či Dětskou...

Další články
Nahoru