Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská kultura

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze ukrajinskými interprety. Šesti velikánům ukrajinské scény tleskala včera tisícovka návštěvníků. Zisk z vystoupení nazvaném Ukrainian Freedom Voices poputuje na účet charitativní organizace Tvoya Opora a dostanou jej především ukrajinské děti postižené válkou. Prostředky budou použity i na léky a nezbytné medicinské vybavení. Celá akce se uskutečnila pod záštitou největší ukrajinské organizace Tvoya Opora.  

Patrony večera se stali Vojta Efler a Olga Lounová. „Samozřejmě mě nenechává chladnou to, co se děje kolem mě, a proto se snažím v této těžké situaci Ukrajinu podpořit co nejvíce to jde. Uvědomuju si, že je stále potřeba pomáhat, hlavně protože zájmu ubývá. Kromě toho, že jsem ubytovala dvě rodiny a moji rodiče třicet ukrajinských žen a dětí, tak se snažím podpořit veškeré charitativní akce a sehnat, co nejvíce peněz,“ řekla Lounová. „Každá taková akce má smysl. Jsem rád, že jsem si mohl i takto rozšírit hudební obzory právě o ukrajinskou hudební špičku,“ dodává Efler.  

Jeden z organizátorů, David Gaydečka, poděkoval za podporu včerejší benefice a celkově za zájem o vstupenky. „Ještě jsme přidali do prodeje limitovanou edici posledních 500 jednodenních vstupenek. Většina hudebních hvězd je už v Praze a konečně si budeme moct vychutnat hudbu naživo,“ uvedl s tím, že více informací zájemci naleznou na webu www.metronome.cz.  

Ukrajinskou hudbu mohou návštěvníci Metroneme slyšet i v hlavním programu. Festival totiž zahájí ukrajinská kapela Go_A, a kromě dnešního hlavního headlinera Nicka Cavea a The Bad Seeds, vystoupí například Mňága a Žďorp, bratr Micka Jaggera Chris s českou kapelou 333 nebo Lenka Dusilová s projektem Řeka Ansámbl.  

V pátek Beck, v sobotu Underworld  

Hlavní hvězdou druhého dne festivalu bude Beck Hansen, který vystupuje pod svým křestním jménem. Vedle něj zahraje britské indie-popové duo Oh Wonder a další. Přímo ze slavného studia Abbey Road s novým albem dorazí britská kapela Sunnbrella, jejímž frontmanem je syn zesnulého Miroslava Žbirky, David. 

Zahraničním tahákem závěrečného dne je britská skupina Underworld. Domácí scénu během dalších dnů zastoupí například Tata Bojs, Čechomor, Alice s Danem Bártou nebo Mig 21 se symfonickým orchestrem. 

V nehudebním programu festivalu návštěvníky mimo jiné čekají tři filmové projekce. Tvůrci i skupina Čechomor oslaví 20 let snímku Rok ďábla, nedávno zesnulého Žbirku připomene dokument Meky a tuzemskou premiéru si na Moon Stage odbude dokument Nikdy nezapomenu na Tibet/Dalajlámův nevyřčený příběh. Divadelní složku festivalu zastoupí technologický projekt Brejlando. 


Autor: red

Adventní koncert v Kostele sv. Václava na Zderaze

Dnes v 09:51

Praha 2 zve milovníky hudby na pokračování cyklu Adventních koncertů v kostelích. Poslední koncert z cyklu Adventních koncertů proběhne ve čtvrtek 15. prosince od 18 hodin v Kostele sv. Václava na Zderaze.

Komorní koncert na Nuselské radnici

Dnes v 08:00

V úterý 10. ledna pořádá Praha 4 na Nuselské radnici Komorní koncert. Vstupenky za 50 korun jsou od 5. prosince v prodeji.

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

Včera v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Praha 14 zve na Adventní koncert

1. prosince 2022 v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

1. prosince 2022 v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Tip z Divadla Viola: Výstava Obrazy Markéty Mazancové

30. listopadu 2022 v 06:17

Předsálí Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 3. prosince do začátku nového roku svou tvorbu na výstavě Obrazy představí Markéta Mazancová.

Praha 6: Vánoční koncert Filmové filharmonie

29. listopadu 2022 ve 12:18

Tradiční Vánoční koncert Národní technické knihovny a městské části Prahy 6 s tématikou filmových melodií v podání Komorního souboru Filmové filharmonie se koná ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin v Hale služeb NTK.

Začal prodej vstupenek na další ročník hudebního festivalu Pražské jaro

29. listopadu 2022 v 09:32

Na webu festival.cz se začaly prodávat vstupenky na Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023. Lze si také objednat na telefonu +420 461 049 232 v pracovních dnech vždy od 10 do 18 hodin.

Adventní koncert v kostele sv. Štěpána

29. listopadu 2022 v 08:28

Praha 2 zve milovníky hudby na koncert z cyklu Adventních koncertů v kostelích.

Honza Brož & Devítka v Praze 11

29. listopadu 2022 v 07:19

Ve čtvrtek 1. prosince se od 20 hodin koná koncert folkové skupiny Devítka v KC Zahrada.

Praha 2: Soubor Linha Singers vystoupí na Novoměstské radnici

27. listopadu 2022 v 07:02

V pátek 2. prosince se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice adventní koncert vokálně instrumentálního souboru Linha Singers s uměleckým vedoucím Jiřím Linhou.

Další články
Nahoru