Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze ukrajinskými interprety. Šesti velikánům ukrajinské scény tleskala včera tisícovka návštěvníků. Zisk z vystoupení nazvaném Ukrainian Freedom Voices poputuje na účet charitativní organizace Tvoya Opora a dostanou jej především ukrajinské děti postižené válkou. Prostředky budou použity i na léky a nezbytné medicinské vybavení. Celá akce se uskutečnila pod záštitou největší ukrajinské organizace Tvoya Opora.  

Patrony večera se stali Vojta Efler a Olga Lounová. „Samozřejmě mě nenechává chladnou to, co se děje kolem mě, a proto se snažím v této těžké situaci Ukrajinu podpořit co nejvíce to jde. Uvědomuju si, že je stále potřeba pomáhat, hlavně protože zájmu ubývá. Kromě toho, že jsem ubytovala dvě rodiny a moji rodiče třicet ukrajinských žen a dětí, tak se snažím podpořit veškeré charitativní akce a sehnat, co nejvíce peněz,“ řekla Lounová. „Každá taková akce má smysl. Jsem rád, že jsem si mohl i takto rozšírit hudební obzory právě o ukrajinskou hudební špičku,“ dodává Efler.  

Jeden z organizátorů, David Gaydečka, poděkoval za podporu včerejší benefice a celkově za zájem o vstupenky. „Ještě jsme přidali do prodeje limitovanou edici posledních 500 jednodenních vstupenek. Většina hudebních hvězd je už v Praze a konečně si budeme moct vychutnat hudbu naživo,“ uvedl s tím, že více informací zájemci naleznou na webu www.metronome.cz.  

Ukrajinskou hudbu mohou návštěvníci Metroneme slyšet i v hlavním programu. Festival totiž zahájí ukrajinská kapela Go_A, a kromě dnešního hlavního headlinera Nicka Cavea a The Bad Seeds, vystoupí například Mňága a Žďorp, bratr Micka Jaggera Chris s českou kapelou 333 nebo Lenka Dusilová s projektem Řeka Ansámbl.  

V pátek Beck, v sobotu Underworld  

Hlavní hvězdou druhého dne festivalu bude Beck Hansen, který vystupuje pod svým křestním jménem. Vedle něj zahraje britské indie-popové duo Oh Wonder a další. Přímo ze slavného studia Abbey Road s novým albem dorazí britská kapela Sunnbrella, jejímž frontmanem je syn zesnulého Miroslava Žbirky, David. 

Zahraničním tahákem závěrečného dne je britská skupina Underworld. Domácí scénu během dalších dnů zastoupí například Tata Bojs, Čechomor, Alice s Danem Bártou nebo Mig 21 se symfonickým orchestrem. 

V nehudebním programu festivalu návštěvníky mimo jiné čekají tři filmové projekce. Tvůrci i skupina Čechomor oslaví 20 let snímku Rok ďábla, nedávno zesnulého Žbirku připomene dokument Meky a tuzemskou premiéru si na Moon Stage odbude dokument Nikdy nezapomenu na Tibet/Dalajlámův nevyřčený příběh. Divadelní složku festivalu zastoupí technologický projekt Brejlando. 


Autor: red

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

Včera ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

Vysočanská nokturna: Hudba Kalich

21. června 2022 v 09:41

Čtvrteční podvečer 23. června bude ve Vysočanech od 18 hodin patřit hudbě.

Život a dílo Jiřího Koláře připomínají dvě výstavy

20. června 2022 v 10:44

Dvě výstavy ve veřejném prostoru budou připomínat Jiřího Koláře, jenž žil a tvořil ve Vršovicích. K vidění budou od úterý 21. června v parku naproti ZŠ U Vršovického nádraží, který nese Kolářovo jméno, a na náměstí Svatopluka Čecha. 

Metronome Prague hlásí změnu programu, v sobotu vystoupí i domácí Prago Union

18. června 2022 ve 13:42

Festival Metronome Prague, který proběhne 22. až 25. června, hlásí změnu programu, v sobotu v hlavním čase vystoupí i domácí Prago Union.  

Devětkrát s devítkou: Varhanní koncert

17. června 2022 ve 20:54

Čtvrtý z koncertů XXII. ročníku festivalu orchestrální a komorní tvorby s názvem Devětkrát s devítkou se koná v pondělí 20. června od 18 hodin.

Národní technické muzeum připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega

17. června 2022 v 19:28

Národní technické muzeum si připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega (15. června 1872 až 24. května 1939), nejvýznamnějšího průkopníka motorismu v českých zemích.  Ve sbírkách muzea se dochovaly čtyři automobily, které jsou úzce spjaty s touto významnou...

Festival Vektroskop slibuje výlet do osmdesátých let

17. června 2022 v 15:14

Festival Vektroskop, mezinárodní festival audiovizuální korelace a archeologie medií, se znovu představí v Divadle Archa. V letošním roce své diváky vezme do osmdesátých let, tedy do dekády technologických a společenských změn.

Prosecká zastaveníčka v Praze 9

16. června 2022 ve 21:33

Další z Cyklu komorních koncertů Prahy 9 v Parku Přátelství v úterý 21. června. Začátek je v 18 hodin, vstup volný.

Setkání kultur v Praze 14

15. června 2022 ve 22:55

Letošní ročník festivalu Setkání kultur, který v Praze 14 začal na začátku června akcí Bulharský víkend v H55, má do letních prázdnin co nabídnout. Zajímavý program chystá i na podzim.

Další články
Nahoru