dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Lifestyle / ZdravíPražský život

Hubnutí, vztahy, operace, psychika, únava. Měsíc nám bere i dává, říká kartářka Kludská

Spisovatelka a oblíbená kartářka Dagmar Kludská se ve své poslední knize zabývá vlivem Měsíce na chování a zdraví lidí. Potvrzuje tak, že fáze tohoto nebeského tělesa s námi skutečně mávají. Serveru Pražský patriot poskytla na toto téma rozhovor.

Opravdu si myslíte, že v době neuvěřitelného rozvoje techniky má smysl zabývat se měsíčními vlivy?
Myslím, že právě v této době je důležité vnímat přírodu a vše, co se v ní děje. Ne nadarmo už celá staletí lidé věří tomu, že především Měsíc má vliv na naši psychiku, zdraví, přírodu i například na to, zda budeme mít úspěch či neúspěch při různých konáních.

Například?
Vědeckými studiemi bylo dokázáno, že například při úplňku a novoluní je silnější krvácení při různých operacích. Proto se také nedoporučuje v tato období operace provádět.

Působí na lidi nějak přibývání a ubývání Měsíce?
Určitě. Při jeho přibývání se hromadí nová energie, která zvyšuje naši aktivitu. Tím pádem také narůstají nové přírodní a duševní síly. Dá se říct, že v tu dobu jsou úspěšní studenti při zkouškách, lékařské zákroky se daří… Naopak při ubývajícím Měsíci se cítíme unavení a mohou se přihodit i různá nedorozumění.

dagmar-kludska-nahled

Dagmar Kludská

Měli bychom tedy v denním životě postupovat podle nějakého měsíčního kalendáře?
Tento měsíční kalendář znali už Keltové, Aztéci i Mayové. V podstatě věděli, ve kterém znamení Zvěrokruhu se Měsíc nalézá, a podle toho postupovali. Myslím, že vůbec není od věci vyzkoušet si, jak to funguje a pár týdnů tento kalendář sledovat.

Kde vlastně tento lunární kalendář najdu?
Každý rok vychází knižně, ale najdete ho také na internetu.

Na co bychom si měli především dát pozor?
Například úplněk je poměrně nepříjemný. Většinou působí negativně na náš spánek, ale také mohou vznikat partnerské hádky, které často vyústí až v násilí. Naopak, kdybychom chtěli začít s nějakým kladným předsevzetím, je k tomu vhodný čas novoluní. Ostatně v tuto dobu se výborně drží půsty a čistí se organismus.

Je pravda, že s přibývajícím Měsícem tloustneme?
Ano, můžeme přibrat na váze, kdežto s ubýváním Měsíce se lépe hubne.

Pokud vím, lunární kalendář radí, kdy si máme stříhat vlasy a kdy sázet rostliny…
To všechno skutečně měsíční fáze ovlivňují, mám to vyzkoušené sama na sobě a doporučuji se tím řídit.

Ve vaší knize Lunární horoskopy se ovšem na tento jev díváte ještě z jiného úhlu…
Dívám se na něj s pomocí jednotlivých znamení zvěrokruhu. Jak známo, Měsíc přechází do jiného znamení zvířetníku v průměru každého dva a půl dne! Tato znamení mají své základní charakteristiky a podle nich se také v tyto dny věci a naše zdraví odehrávají. Řekněme, že Měsíc je ve Štíru, pak v tyto dny kvete tvůrčí energie, schopnost přetvářet, ale ve zdraví si například musíme dát pozor na migrény, oběhový systém… Podle těchto znamení se pak můžeme lépe rozhodovat a procházet tak snadněji životem.


Autor: Zuzana Pšenicová

Týká se to každého: Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

Dnes ve 12:02 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

Dnes v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru