Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na počest rumunského básníka Mihaie Eminesca byla na náměstí Míru vysazena lípa
Sázení lípy na náměstí Míru. Foto: P2

Na počest rumunského básníka Mihaie Eminesca byla na náměstí Míru vysazena lípa

Na náměstí Míru, na prostranství mezi kostelem a tramvajovou zastávkou směr centru, byla ve čtvrtek odpoledne vysazena odnož vzácné „Eminescovy lípy“. Strom bude připomínat památku jednoho z nejvýznamnějších rumunských národních básníků Mihaie Eminesca. Součástí slavnosti, kterou iniciovalo Velvyslanectví Rumunska v Praze, bylo i odhalení kamene s deskou.   

Slavnostního aktu se zúčastnili předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil (ODS), předseda horní komory Senátu Rumunska Nicolae Ionel Ciucă, velvyslankyně Rumunska v České republice J. E. Marie Antoaneta Barta, velvyslankyně České republiky v Rumunsku J. E. Halka Kaiserová, předseda rady regionu Iaşi Costel Alexe, starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS) a další hosté. Nechyběli ani zástupci Česko-rumunské společnosti, Rumunské asociace nebo Univerzity Karlovy v Praze. 

„Česká republika a Rumunsko zastávají v řadě důležitých evropských témat podobné postoje. Obě země také ctí svou historii a věnují velkou pozornost svému kulturnímu bohatství. Proto si velice vážím toho, že si Rumunsko vybralo k vysazení odnože památného stromu právě naši městskou část. Umístění lípy, která je zároveň naším národním stromem, na symbolickém místě nedaleko Rumunské ulice tak bude trvalým odkazem přátelství obou zemí a připomínkou blízkých vztahů,“ řekl při slavnostní Korseska.

„Tato lípa, která připomíná krátkodobý pobyt našeho národního básníka Mihaie Eminesca v Praze, bude orientačním bodem na mapě české metropole a stejnou měrou i na mapě rumunsko-českého přátelství," uvedla Barta.

Mihai Eminescu, národní básník Rumunů, byl významnou kulturní osobností, jejíž dílo univerzální hodnoty zahrnuje lyricko-epické básně, poémy a prózu. Jeho narozeniny, 15. leden, jsou zároveň Dnem rumunské kultury, který se slaví jak v Rumunsku, tak v České republice. Mihai Eminescu zanechal svou stopu také v České republice.

V roce 1869 ve svých devatenácti letech navštívil Prahu a krátce pobýval u svého bratra v Lípové ulici na Praze 2. Tehdy vznikl také jeho nejznámější portrét, který je zároveň první z Eminescových fotografií. Pořízen byl v ateliéru fotografa Jana Tomase na Svatováclavském náměstí (Václavské náměstí).

Portrét tohoto básníka lze nalézt ve všech učebnicích rumunské literatury. Fotografie mladého Mihaie Eminesca byla opakovaně spojována s jeho díly, ilustrována ve školních učebnicích, na dobových plakátech nebo pohlednicích.

V Rumunsku se nachází také mnoho jeho soch, jméno Mihaie Eminesca nese řada škol a institucí, vyobrazen je i na bankovce v hodnotě 500 lei, nejvyšší bankovce v zemi. Výročí jeho narození a úmrtí vždy provázejí působivé oslavy.


Autor: red

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

Včera ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru