Na počest rumunského básníka Mihaie Eminesca byla na náměstí Míru vysazena lípa
5. dubna 2024 10:01
Slavnostního aktu se zúčastnili předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil (ODS), předseda horní komory Senátu Rumunska Nicolae Ionel Ciucă, velvyslankyně Rumunska v České republice J. E. Marie Antoaneta Barta, velvyslankyně České republiky v Rumunsku J. E. Halka Kaiserová, předseda rady regionu Iaşi Costel Alexe, starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS) a další hosté. Nechyběli ani zástupci Česko-rumunské společnosti, Rumunské asociace nebo Univerzity Karlovy v Praze.
„Česká republika a Rumunsko zastávají v řadě důležitých evropských témat podobné postoje. Obě země také ctí svou historii a věnují velkou pozornost svému kulturnímu bohatství. Proto si velice vážím toho, že si Rumunsko vybralo k vysazení odnože památného stromu právě naši městskou část. Umístění lípy, která je zároveň naším národním stromem, na symbolickém místě nedaleko Rumunské ulice tak bude trvalým odkazem přátelství obou zemí a připomínkou blízkých vztahů,“ řekl při slavnostní Korseska.
„Tato lípa, která připomíná krátkodobý pobyt našeho národního básníka Mihaie Eminesca v Praze, bude orientačním bodem na mapě české metropole a stejnou měrou i na mapě rumunsko-českého přátelství," uvedla Barta.
Mihai Eminescu, národní básník Rumunů, byl významnou kulturní osobností, jejíž dílo univerzální hodnoty zahrnuje lyricko-epické básně, poémy a prózu. Jeho narozeniny, 15. leden, jsou zároveň Dnem rumunské kultury, který se slaví jak v Rumunsku, tak v České republice. Mihai Eminescu zanechal svou stopu také v České republice.V roce 1869 ve svých devatenácti letech navštívil Prahu a krátce pobýval u svého bratra v Lípové ulici na Praze 2. Tehdy vznikl také jeho nejznámější portrét, který je zároveň první z Eminescových fotografií. Pořízen byl v ateliéru fotografa Jana Tomase na Svatováclavském náměstí (Václavské náměstí).
Portrét tohoto básníka lze nalézt ve všech učebnicích rumunské literatury. Fotografie mladého Mihaie Eminesca byla opakovaně spojována s jeho díly, ilustrována ve školních učebnicích, na dobových plakátech nebo pohlednicích.
V Rumunsku se nachází také mnoho jeho soch, jméno Mihaie Eminesca nese řada škol a institucí, vyobrazen je i na bankovce v hodnotě 500 lei, nejvyšší bankovce v zemi. Výročí jeho narození a úmrtí vždy provázejí působivé oslavy.