dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Hrrr na ně! Husité se utkají s křižáky na Vítkově, rekonstrukce bitvy se zúčastní desítky válečníků
Husité na Vítkově. Foto: Archiv

Hrrr na ně! Husité se utkají s křižáky na Vítkově, rekonstrukce bitvy se zúčastní desítky válečníků

Podruhé se 12. července uskuteční akce Husité na Vítkově, která zavede návštěvníky do středověku a připomene v kostce populární formou celou historii husitské revoluce až po bitvu na Vítkově.

„Minulý ročník Husitů na Vítkově se setkal s obrovským zájmem. Věřím, že další pokračování, kdy se připomene nejen bitva ze 14. července roku 1420, ale i upálení mistra Jana Husa, od kterého uběhne 6. července 599 let, bude ještě úspěšnější,“ zve starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová.

hr-na-ne-2-nahled Vrch Vítkov se opět promění v bojovou bitevní vřavu, kde se utká hrdinná husitská posádka ukrytá ve srubu s vojskem míšeňských křižáků, jež donutí ustoupit z vrchu Vítkov, čímž prakticky ukončí křižáckou výpravu Zikmunda Lucemburského.

Rekonstrukce celé bitvy se zúčastní okolo 100 válečníků včetně dobové bojové techniky. Nebudou chybět pavézy, palisády, střelné zbraně, rytířská brnění nebo skvostná panské jezdectvo.

Celou akci bude doprovázet profesionální komentář, který osvětlí vývoj husitského hnutí včetně zásadních historických postav Jana Husa a Jana Žižky z Trocnova. Zdůrazněna bude především samotná bitva, která ukáže útok jezdců na srub, jejich odražení a další bitky pěších křižáků s husity. Vyvrcholením bude husitský protiútok, jenž skončí definitivní porážkou křižáckých vojsk.

Souboje, zbraně a dobové tance

Kromě velkolepého bitevního klání čekají na diváky další doprovodné programy. Vrch na Vítkově se promění ve středověký tábor, kde se budou konat rytířské souboje, přehlídky zbraní, dobové tance nebo módní přehlídky.

Různé historické skupiny předvedou svoje umění. Hudební kapely Subulkus, Arcus, Musika Vagantium zahrají a zazpívají světskou hudbu 12. až 15. století, ať už v autentickém, nebo současném provedení.

O atraktivní bojové scénky se postarají skupiny Inferno, Gotika či Šerm Balteus.

Program pro děti

Nebude chybět ukázka katovského řemesla či zajímavých atrakcí pro děti – soutěží v hodu sekerou, nožem, kopím či v lukostřelbě. Dětský koutek nezapomene na skládání obřích kostek, stezky zručnosti na chůdách, kuželníku, modelů obléhací techniky a dřevěných houpaček.

Milovníci řemesel ocení ukázky řezbářské nebo kovářské techniky, ražby mincí, výroby svíček, keramiky či pletení košíků. Budou se prodávat perníkové erby, šperky, historické nádobí, koření a výrobky z rohoviny.

Lívance, lokše i ležák

Čepovat se bude světlý a tmavý nefiltrovaný ležák, k tomu budou k dostání bramborové placky na tálu, lívance s jablky a smetanou, lokše, staročeský kotlet s jablky, škvarkové rohlíky a jiné středověké speciality.


Další články
Nahoru