Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Hrozí přerušení stavby metra D? Firma se žalobou domáhá 373 milionů korun za přípravu
Při stavbě nové linky metra D budou využity tunely, které vznikly pro geologický průzkum. Foto: Facebook A.S.

Hrozí přerušení stavby metra D? Firma se žalobou domáhá 373 milionů korun za přípravu

Firma Inženýring dopravních staveb (IDS) žaluje pražský dopravní podnik (DPP) o 373 milionů korun za přípravu stavby metra D. Také se předžalobní výzvou domáhá ještě 20 milionů za práce na stavbě, uvedl dnes server iDNES.cz. IDS hrozí tím, že pokud DPP obratem 20 milionů nezaplatí, firma odstoupí od smlouvy, načež by stavba metra musela být podle IDS zastavena.

Společnost na stavbě zajišťuje technický dozor. Primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) řekl, že firma se snaží město vydírat a získat víc peněz, než jí náleží, navíc se jde podle něj o předvolební boj. Pro technický dozor má pro případ odchodu IDS zajištěnu náhradu, a stavba tak není ohrožena. Smlouva z roku 2010 je navíc pro DPP nevýhodná, dodal Scheinherr.

Žalobu o stovky milionů podal IDS na Obvodní soud pro Prahu 9. „Peníze žádáme za technický dozor investora, který jsme na stavbě dělali, inženýrsko-geologické průzkumy, za organizaci výběrových řízení, získání prodloužení stavebního povolení a další činnosti, které jsme podle platné smlouvy s dopravním podnikem provedli, vyfakturovali a které dodnes nemáme zaplacené," řekl serveru ředitel IDS Michal Lec.

Zároveň firma tvrdí, že od zahájení stavby metra D letos na jaře fakturuje další miliony korun za práce na stavbě, které DPP ještě neuhradil. „Jde o částku zhruba 20 milionů korun, které vyzýváme dopravní podnik v předžalobní výzvě uhradit. Jinak odstoupíme od smlouvy a stavba metra by se musela zastavit, protože bez technického dozoru ji nelze provádět. Zároveň by firmám, které na stavbě pracují, vznikly škody," uvedl Lec.

Scheinherr řekl, že IDS se pokouší město vydírat, aby od DPP dostala více peněz, než kolik jí podle odborných posudků náleží. „Máme připravené stanovisko advokátní kanceláře, že i kdyby IDS odešla, tak jsme připraveni je nahradit někým jiným, a to okamžitě. Takže stavba metra D v žádném případě není ohrožena," řekl Scheinherr.

Firma podle něj pak má s DPP uzavřenu pro něj nevýhodnou smlouvu, kterou navíc neplní. Ve smlouvě navíc chybí například konkrétní termíny plnění, uvedl.

Podle Scheinherra jde pouze o předvolební kampaň. „IDS má zlatou žílu ve staré smlouvě z 18. ledna 2010 uzavřené za ODS, která pokračovala i za (vlády) ANO. My jsme jim začali utahovat kohoutky, takže bojují, aby jejich chlebodárci ze Spolu mohli kohoutky zase otevřít, proto vytáhla tuto předvolební pseudokauzu," řekl Scheinherr. Předžalobní výzvu podle něj společnost neposlala a on o žádné neví.


Autor: ČTK

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru