dnes
Pondělí - obcasny-dest
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Hrozba zažehnána, školy nepřišly o 208 milionů. Budou mít na údržbu i opravy
Prosincové jednání pražského zastupitelstva. Foto: Jindřich Dvořák

Hrozba zažehnána, školy nepřišly o 208 milionů. Budou mít na údržbu i opravy

Zastupitelé napříč politickým spektrem spojili síly a zastupitelstvem minulý týden v rámci rozpočtu hlavního města neprošel návrh na přesun 208 milionů korun z investičního fondu škol a školských zařízení. Nenaplnily se tak obavy ředitelů škol, že by chybělo na údržbu nebo nutné opravy.

Více než 208 milionů korun z rozpočtu hlavního města Prahy na příští rok (z kapitoly Školství, mládež a sport) nakonec nebude odebráno z investičního fondu škol. Vybojovali to zastupitelé napříč stranami. Jednou z těch, kteří navrhovali, aby se peníze nikam nepřesouvaly, byla zastupitelka Prahy 6 a pražská zastupitelka Marie Kousalíková (ODS).

„Můj návrh byl totožný s návrhem zastupitele za ČSSD Antonína Weinerta. Ten jeho prošel, protože na městě existuje skrytá koalice TOP 09 a ČSSD. Není ale důležité, kdo dal návrh, důležité je, že školám a školským zařízením nebudou odebrány ani kráceny investiční fondy,“ uvedla Kousalíková pro server Pražský patriot.

Ředitelé škol před odebíráním peněz školám varovali

Kritici původního záměru varovali před tím, že pokud by byly zmíněné miliony školám odebrány, mohlo by jim chybět na údržbu a nutné opravy. Záležitost byla diskutována už na listopadovém zasedání pražského zastupitelstva, kde ředitelé škol na úskalí s případným zřízením Fondu Rozvoje investiční výstavby hlavního města Prahy, kam by penízy putovaly, upozorňovali. Zřízení fondu navrhovala pražská rada.

Zastupitelé, včetně vládnoucích z TOP 09, tehdy bod vyřadili z jednání, v rámci rozpočtu ale zastupitelstvo transakci schválilo. Kriticky vystoupil například předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. „Musím vyjádřit velké znepokojení nad připravovaným fondem. Zcela jistě by odvedl část investičních prostředků mimo školy, což kvalitě vzdělávání nemůže prospět,“ uvedl mimo jiné.

Pro školy by původní záměr znamenal velký problém

„Sám to mohu posoudit z pozice ředitele školy, protože pro nás jsou investiční fondy důležitým zdrojem rozvoje našich organizací. Pokud bychom nemohli s fondy nakládat v plném rozsahu, tak jako tomu bylo dosud, bude to pro nás znamenat velký problém,“ dodal Zajíček.

„Jaký má význam stanovovat školám odvod z investičního fondu ve výši 35 %, místo toho, aby byly motivovány k jeho využívání nejen na investice, ale i na financování údržby a oprav majetku, který příspěvková organizace používá pro svou činnost, jak to předpokládá zákon o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů?“ postavila se proti původnímu záměru také zastupitelka Marta Semelová (KSČM). Původní záměr tedy nakonec nehájil nikdo.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru