dnes
Sobota - zatazeno
21°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
23°C
Hroši na suchu: Magistrátní odbor zaspal, zoo musela kvůli vodě uzavřít oblíbený pavilon
Hroši mohou mít až 40 zubů, největší jsou spodní špičáky, které v přírodě využívají k soubojům i ochraně. Slávek si čistící rituál užívá. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Hroši na suchu: Magistrátní odbor zaspal, zoo musela kvůli vodě uzavřít oblíbený pavilon

Pražská zoologická zahrada uzavřela na neurčito pavilon hrochů kvůli problémům s čištěním vody. Návštěvníci mohou hrochy vidět ve venkovní expozici. ČTK to sdělila tisková mluvčí zoo Alena Šteffelová. Technologie čištění vody je v pavilonu problémem od jeho otevření.

Šteffelová uvedla, že zoo pavilon hrochů dosud nepřevzalo od investora, kterým je magistrátní odbor technické vybavenosti, kvůli zásadním chybám projektu, jejichž důsledkem je současný stav.

„Tristní na celé situaci je, že příslušný odbor není schopen věc vyřešit, třebaže Zoo Praha vznáší závažné připomínky minimálně sedm let a více než čtyři roky, po které je pavilon ve zkušebním provozu, požaduje nápravu," dodala.

„Celý problém bohužel vznikl již v počátku, tedy před sedmi lety, při výběru instalované technologie. V minulých dnech jsme zoologické zahradě zaslali analýzu stavu a návrh řešení," uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Další etapa oprav začne, pokud zoologická zahrada bude akceptovat postup navržený magistrátem.

„Vzhledem k množství, charakteru a dynamice znečištění bude provozování takovéhoto zařízení i přes jakékoliv úpravy klást veliké nároky na obsluhu a nepřetržitý dohled zaměstnanců zahrady," dodal Hofman.

Pavilon, který patří mezi největší investice v historii zahrady, vyšel včetně výběhů na 173 milionů korun. V roce 2012 město za dodatečné práce na čištění vodních nádrží zaplatilo 11 milionů korun. V roce 2014 magistrát vypsal zakázku na dostavbu technologií na čištění vody za sedm milionů korun.

Stavba nového pavilonu hrochů začala v květnu 2010. Plocha pavilonu je 1400 metrů čtverečních a tři propojitelné výběhy mají celkovou plochu 8500 metrů čtverečních. Důvodem přestěhování pavilonů hrochů a slonů byla snaha přesunout tato těžko evakuovatelná zvířata ze záplavového území.


Zvířecí útulky v Troji a Dolních Měcholupech dočkají nového vybavení

Dnes v 15:07

Na modernizaci a nákup nového potřebného vybavení útulků pro opuštěná zvířata, které provozuje pražská městská policie, budou využity finanční dary a dědictví uložené ve speciálním fondu. Po necelých dvou letech se v tomto fondu sešlo přes 1 800 tisíc korun od...

Botič 2019 a Rokytka 2019. Cvičení prověřila připravenost Prahy na povodně

Dnes v 07:21

Jako správci malých vodních toků na území hlavního města zorganizovaly Lesy hl. m. Prahy v polovině května dvě povodňová cvičení. Během nich se prověřovala připravenost obcí a dalších odpovědných subjektů na povodně, které by mohly nastat na vodních tocích Botič a...

Další články
Nahoru