dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C

Hromadná otrava oxidem uhelnatým: Zemřel muž, tři ženy se přiotrávily

Čtyřiadvacetiletý muž nepřežil otravu oxidem uhelnatým, který v úterý unikal z plynové karmy v pražské Vinohradské ulici. Další tři mladé ženy se přiotrávily a skončily v nemocnici. Záchranáři varují, že současné horké počasí zvyšuje riziko otrav, protože se zhoršuje odtah komínem a spaliny se vracejí do místnosti.

Na Vinohradech kvůli hromadné otravě v úterý večer zasahovalo pět posádek záchranné služby. Resuscitace čtyřiadvacetiletého muže, který byl v koupelně nalezen v bezvědomí a bez dechu, byla bohužel neúspěšná, pacient následkům otravy podlehl na místě. S příznaky intoxikace organismu byly do nemocnic převezeny další tři ženy, dvě ve věku 32 let, jedna třicetiletá.

„V loňském roce evidujeme těchto intoxikací více než 60, z toho 4 osoby zemřely na místě. Letos vyjížděli záchranáři zatím ke 38 případům, 3 z nich byly smrtelné,“ uvedla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Prevence těchto tragédií spočívá v jednoduchých opatřeních: v pravidelné kontrole spalinových cest a plynových spotřebičů odborníky, případně v instalaci čidla, které monitoruje množství oxidu uhelnatého v bytě.

Jde o zákeřný plyn, který není cítit, otrava probíhá nenápadně. Z tkání vytěsňuje kyslík a jako první napadá mozkové buňky, takže pacienti často umírají později v nemocnicích nebo jsou postiženi doživotními následky otravy.


Další krátké zprávy
Nahoru