dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Hrneček s Havlem: Výprava veze z Prahy dárek dalajlámovi k jeho osmdesátinám
Čajový hrneček od návrháře Bořka Šípka. Foto: archiv

Hrneček s Havlem: Výprava veze z Prahy dárek dalajlámovi k jeho osmdesátinám

Češi blahopřejí dalajlámovi a vezou mu dárek k jeho 80. narozeninám. Jeho Svatost je přijme ve svém domově, v sídle Tibetské exilové vlády v indické Dharamsale.

Tibetský duchovní vůdce dalajláma přijme na počátku srpna zástupce iniciativy „Češi Tibet podporují“ a dalších českých neziskových organizací. Ti mu osobně předají blahopřání od občanů České republiky k jeho 80. narozeninám.

Součástí gratulace bude i dárek – čajový hrneček od návrháře Bořka Šípka, který připomene pevné pouto mezi Českou republikou a Tibetem, Václavem Havlem a Jeho Svatostí dalajlámou.
 
Z podšálku se v hrnečku zrcadlí přátelé Václav Havel s dalajlámou. „Jsou věci, kterých si vážíme, držíme je v ruce a v jeden moment nám zmizí. Nezmizí ale úplně, v určitý okamžik se vrátí. Tak, jako když hrneček položíme zpět na talířek,” řekl autor Bořek. Hrneček byl původně vyroben jako dárek pro Václava Havla, nyní jeden exemplář dostane i dalajláma.   
 
„Rozhodli jsme se opět pozvat Jeho Svatost dalajlámu na konferenci Forum 2000 v roce 2016. Česká delegace mu veze naše osobní pozvání. Úzké pouto mezi Českou republikou a Tibetem musí zůstat zachováno,“ řekl Jakub Klepal, předseda Nadace Forum 2000.
 
„Plně podporujeme dalajlámu v jeho úsilí o osvobození tibetského lidu z kruté nadvlády komunistické Číny,“ řekl člen výpravy a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, iniciátor petice Češi Tibet podporují, který audienci vyjednal.
 
„Dalajláma je pro nás nekonečnou inspirací a motivací být lepšími lidmi. Je pro nás ctí zprostředkovat mu gratulace našich občanů, kterým nejsou lhostejné hodnoty humanity a solidarity mezi lidmi,“ řekla Jana Neboráková, ředitelka o.p.s. MOST pro Tibet.


Další články
Nahoru