Karty Antonína Dvořáka. Foto: archiv Nádoní muzeum
Hříšník Dvořák: Výstava ukazuje známého skladatele z nezvyklého pohledu
1. dubna 2018 08:40
V Muzeu Antonína Dvořáka v Praze 2 (ul. Ke Karlovu 20) se otevřela nová výstava s názvem Hříšné radosti Antonína Dvořáka, která představuje tohoto známého skladatele v neznámém světle – jako člověka s běžnými vášněmi a hříšnými radostmi.
Dvořák byl náruživý kuřák, hráč karetní hry darda a milovník dobrého jídla (především české kuchyně). S přáteli navštěvoval pražské hostince a kavárny, „na pivo“ chodil například do hostince na Vysoké u Příbrami, kde měl své letní sídlo.
Dardu hrával po večerech v kruhu rodiny a známých i v Americe, jak vzpomínal jeho americký přítel a průvodce Josef J. Kovařík. Nikdy nehráli o peníze, občas jen o sirky nebo knoflíky.
Z českých jídel měl skladatel v mimořádné oblibě švestkové knedlíky, hovězí na šafránové omáčce nebo telecí řízek. Česká jídla si částečně dopřával i za pobytu v Americe. Během prvního roku chodila rodina na obědy do takvaného boarding house, kde se podávala místní kuchyně, jak píše Dvořák v dopise příteli Josefu Hlávkovi, „…polívka, maso pokaždé jiné, krocani, drůbež, moučná jídla, někdy i knedlíky a lívance (ale trochu jiné), kompot, sýr, káva, víno a pivo“.
Co se týče Dvořákovy záliby v kouření, upřednostňoval zejména dýmku, ale kouřil i doutníky a cigarety. Ty si dopřával doma pouze ve své pracovně. Také fajfku (na přání manželky Anny) kouřil jen v hospodách nebo venku na zahradě.
„Dvořák chodíval téměř denně do Pařížské kavárny naproti bytu Dvořákových v Žitné ulici. Často také zavítal do restaurace U Mahulíků v Myslíkově ulici, kde se scházela zábavná společnost hudebníků, jíž byl Dvořák ,protektorem‘. Do hostince U Zpěváčků v ulici Na Struze chodíval s kolegy na oblíbenou bramboračku po představení v Prozatímním divadle, kde působil v letech 1862–1871 v orchestru jako violista,“ upřesňuje kurátorka výstavy Veronika Vejvodová.
Výstava, která potrvá do začátku dubna roku 2019, představuje předměty ze skladatelovy osobní pozůstalosti, které tyto jeho vášně dokumentují jako například dýmky, kuřácké špičky, pouzdro na doutníky, karty, kuželky, kuchyňské nádobí z jeho vily na Vysoké u Příbrami nebo kuchařskou knihu Terezie Liehmannové, jeho spolužačky a první lásky ze Zlonic.
Na školním hřišti je po deseti letech vyzvednuta časová kapsle s představami tehdejších školáků o budoucnosti. Jedna ze zpráv však nese nenávistnou předpověď smrti několika lidí. Uvádí ale jen jejich iniciály. Je opravdu třeba brát vážně vzkaz třináctiletého...
Praha 3 připravila vlastní projekt, ve kterém bude připomínat významná výročí končící číslicí 8, jež jsou spojena se třetí městskou částí. Po stopách „osmiček“ v Praze 3 připomíná významné historické události, které se dotkly Prahy 3, a právě v jeho rámci bude otevřena exteriérová výstava na...
Pod názvem Sempé – Malý Mikuláš a jiné… představí galerie od 4. května do 15. července díla muže, který obohatil dětství čtenářů ve více než 40 zemích světa a spoluvytvořil kánon moderního kresleného humoru.
Pragovka Gallery zve na cyklus synchronizovaných vernisáží Malba.tečka nr 2., který proběhne v úterý 24. dubna od 18 hodin v areálu bývalých továren na Pragovce. V rámci programu je také připravena komentovaná prohlídka již probíhající výstavy Vezme to ruka.
Historicky první divadelní představení dramatického souboru zaměstnanců Thomayerovy nemocnice nonlegeARTis s názvem Bacha! Pojišťováci. Premiéra se koná příští týden, v úterý 24. dubna od 18 hodin v pavilonu C Thomayerovy nemocnice.
Dveře Muzea Antonína Dvořáka se otevřou projektu, který snoubí klasickou hudbu a chuť pomáhat. Na druhém benefičním koncertu z cyklu Klasická Praha vystoupí v neděli 29. dubna hudebníci a akademici v jedné osobě, aby podpořili aktivity SOS dětských vesniček. Koncert tentokrát obohatí výstava...
Letošní ročník přehlídky fotografií Prague Photo se uskuteční v nových prostorách – v monumentálním barokním Clam – Gallasově paláci na Starém Městě ve dnech 24. – 29. dubna. Představí dvě desítky českých i zahraničních vystavovatelů s originály téměř 150 autorů. K vidění budou opět práce také...
Prestižní cenu Zlatá stuha 2018 za nejlepší knihu v kategorii beletrie pro děti získala dobrodružná sci-fi H2O a tajná vodní mise, kterou vydalo nakladatelství Abramis s podporou skupiny Veolia v České republice. Podle poroty „v ní Petr Stančík jiskří situačním humorem a odlehčenými glosami...