Dnes Úterý - zatazeno 7°C
Zítra Středa - oblacno 7°C
Úterý 13. 4. 2021
Svátek má Aleš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hřib vs. Udženija. Půlnoční hádku oba líčí odlišně
Pražská zastupitelka Alexandra Udženija přiznala, že Zdeňka Hřiba nazvala vidlákem ze Slavičína. Toto město ve Zlínském kraji je rodným městem pražského primátora. Foto: Palickap / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Hřib vs. Udženija. Půlnoční hádku oba líčí odlišně

Jednání pražského zastupitelstva bývají zpravidla plná hádek a osobních útoků nejen mezi koalicí a opozicí, ale v poslední době i mezi koaličními stranami. Schůze, kdy minulý čtvrtek za prvních 16 hodin zastupitelé projednali pouze tři body a petici, nebyla výjimkou. Navíc se stala mediálně vděčným tématem tohoto týdne informace, že se do sebe v noci „pustili“ primátor Hřib (Piráti) a předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija. Padala prý při tom ostrá slova, spekulovalo se o facce, kterou údajně primátor inkasoval. Jak už to u takových momentů bývá, každý z účastníků vidí jeho průběh jinak.

„Není pravda, že jsem panu primátorovi dala facku. Ale je pravda, že by si jí sakra zasloužil! A je pravda, že jsem se s ním dostala do tvrdého konfliktu. Kvůli radní Haně Kordové Marvanové,“ napsala v pondělí na svůj facebookový profil Udženija.

Podle političky krátce před půlnocí během pauzy Marvanová argumentovala při diskusi nad jednacím řádem Hřibovi, že nemá pravdu. Primátor se měl chovat nadřazeně a arogantně, na což ho přítomná politička ODS upozornila. Při tom si potáhla z elektronické cigarety. Primátor prý na ní začal křičet, že se v sále nekouří.

„Kdyby mě na to normálně upozornil, tak se omluvím a přiznám, že to není adekvátní místo na vyfukování páry z úst, roky nekouřím. Dovršil to tím, že mi vnesl do obličeje a pronesl naprosto neadekvátní a xenofobní poznámku! Pravda, to byl ten moment, kdy jsem ustoupila o krok dozadu, aby jednu nechytil,“ sdělila Udženija.

Podle Hřiba se chovala nevhodně a vmísila se do hovoru, který se jí netýkal. „Potvrzuj, že jsem ji napomenul za kouření v místnosti zastupitelstva,“ uvedl.  „Doktorky Marvanové se výstup paní Udženii nijak netýkal. Nevšiml jsem si ani, že by se jí nějak zastávala, jak tvrdí. S doktorkou Marvanovou jsem nicméně chvíli předtím řešil, proč v užším koaličním výběru bodů k projednání na zastupitelstvu není jeden její konkrétní bod s tím, že Piráti vlastně nijak zužovat program nechtějí, protože by se měly projednat všechny body z původního programu na jednání, které opozice blokovala. Nešlo o žádnou šikanu, ale o to, že na tom užším výběru bodů se shodla koalice, jako na vstřícném kroku pro opozici, se snahou odblokovat jejich obstrukce,“ pokračoval.

Nazlobená Udženija Hřibovi řekla, že je „vidlák ze Slavičína“, že o Praze nic neví, na rozdíl od ní, která tady žije skoro celý svůj život. „Na závěr jsem, pravda, uvedla, že ,je hovado´,“ přiznala. Slavičínským se následně omluvila. 

„Vím, jsem živočišná, někdy mám horkou hlavu, vím, že mám ostrý jazyk. Ale také vím, že netoleruji a nebudu nikdy tolerovat chování k ženě, které předvádí jen dobytek. Prostě ne! A pokud toho budu přítomná, tak vždy zasáhnu a je mi v tu chvíli jedno, zda je oním ,dobytkem´ primátor,  nebo prezident zeměkoule. Ctím nějaké hodnoty a k nim jednoznačně patří gentlemanství a úcta k ženám,“ dodala.

Do sporu se s odstupem několik dní vmísil i předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil, který se averzí k primátorovi, ačkoli jsou koaliční partneři, netají. „Velmi mě mrzí chování pana primátora k našim kolegyním zastupitelkám. Bohužel incident s paní zastupitelkou Udženijou není první incident takového charakteru. Před několika měsíci jsme řešili naprosto nevhodné a arogantní chování pana primátora vůči radní Marvanové. Tehdy jsme na základě toho zahájili s panem primátorem vytýkací řízení. Doufal jsem, že se z tohoto incidentu poučí, ale jak vidno nepoučil se a dál vůči našim kolegyním na magistrátu volí pro mne nepřijatelný, arogantní tón. Takovéto chování vůči ženám je pro mne naprosto nepřijatelné,“ uvedl včera v prohlášení novinářům.

Pražští zastupitelé po půlnočním incidentu pokračovali v jednání do čtvrté hodiny ranní. Z původně schváleného programu zastupitelstva vybrali jen několik nejnutnějších dokumentů. Podle Hřiba za protahování jednání může opozice. „Ten, kdo nekonstruktivně zdržuje jednání oproti minulým volebním obdobím, je především opozice nadbytečnými přestávkami, nebo poznámkami dalece vzdálenými od tématu projednávaných tisků. Příkladem je jejich požadavek na přerušení jednání, když se stihnou interpelace občanů vyřídit dříve, z důvodu že jejich zastupitelé nejsou přítomni v sále,“ sdělil primátor.


Praha 5 uspořádala on-line mítinky, tento typ jednání s veřejností chce využívat i v budoucnu

29. března 2021 ve 20:45

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany, kterých se zúčastnilo přes sto lidí. Úřad počítá s on-line mítinky i do budoucna.

Další články
Nahoru