Dnes Pondělí - prehanky-dest 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hřib si zase rýpnul do Babiše: Kvůli premiérovi leží ladem v pražských mrazácích tisíce vakcín
Nemocnice Na Františku v Praze 1 zajišťuje činnost mobilního očkovacího centra. Foto: Jan Puci

Hřib si zase rýpnul do Babiše: Kvůli premiérovi leží ladem v pražských mrazácích tisíce vakcín

Každé úterý jsou do hlavního města přiváženy tisíce vakcín Pfizer/BioNTech, jejich osud je v rukách státu. Minulé pondělí kritizoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) premiéra Andreje Babiše (ANO), že může za to, že se tyto vakcíny hromadí v mrazácích. Tuto výtku zopakoval i dnes.

„V Praze bylo dnes ráno, tedy den před dalším závozem, 33 500 kusů vakcíny Pfizer. To je dvakrát víc než minulý týden. Proto jsem poslal premiérovi dopis, aby urychleně zajistil vyočkování této vakcíny v Praze, případně aby zajistil její rozvoz do dalších regionů,“ uvedl dnes pražský primátor na odpolední tiskové konferenci.

Počet denně očkovaných v metropoli podle něj od ledna stagnuje. „Problém je v tom, že státní tempo očkování v Praze zůstává stejné, zatímco v krajích, kde si očkování řídí sami, roste," napsal premiérovi v dopise.

Premiér zatím na výtky nereagoval, ale když přišel Hřib s kritikou minulé pondělí, následoval Babišová ostrá reakce. Dá se tedy očekávat, že to ani nyní nenechá bez povšimnutí.

„Pokud jde o vakcíny, tak znova. Vakcína Pfizer vyžaduje speciální zacházení, proto ji nemůžeme vydat těm, kteří pro skladování nemají podmínky. Problém je ale asi jinde. Praha je jediná, která ve své očkovací strategii nepočítá se zapojením fakultních nemoc. To je potom těžké,“ napsal před týdnem na twitter. Zároveň sdělil, že primátor nedostává pravdivé informace a není pravda, že vakcíny leží ladem.

„Premiér se vymlouvá, když sděluje, že nemáme skladovací prostory. Už na začátku ledna koupila Praha velké mrazáky na skladování vakcín Pfizer,“ řekl dnes primátor. I díky těmto mrazákům bude moci příští týden zahájit testovací provoz velkokapacitního očkovacího centra v Kongresovém centru.

„Počítáme až s tisícovkou očkovaných lidí za den, tak věřím, že alespoň sedm tisíc vakcín týdně stát pro toto centrum uvolní. Není potřeba tady vyvolávat summity evropských premiérů, bylo by dobré se nejdříve soustředit na vyočkování vakcín, které tu máme,“ rýpnul si do Babiše s odkazem na to, že premiér se připojil k výzvě, aby Evropská unie co nejdříve uspořádala summit o přidělování vakcín, tak aby všechny členské státy byly schopné dosáhnout do konce června svých očkovacích cílů.

V Praze je devět státních očkovacích center a větší množství menších očkovacích míst. Dvě z nich provozuje magistrát, a to v Městské poliklinice ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Pro očkování v menších místech se využívá vakcína Moderna, vakcíny firmy AstraZeneca v metropoli míří výhradně praktickým lékařům.


Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Další články
Nahoru