Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Hřib si zase rýpnul do Babiše: Kvůli premiérovi leží ladem v pražských mrazácích tisíce vakcín
Nemocnice Na Františku v Praze 1 zajišťuje činnost mobilního očkovacího centra. Foto: Jan Puci

Hřib si zase rýpnul do Babiše: Kvůli premiérovi leží ladem v pražských mrazácích tisíce vakcín

Každé úterý jsou do hlavního města přiváženy tisíce vakcín Pfizer/BioNTech, jejich osud je v rukách státu. Minulé pondělí kritizoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) premiéra Andreje Babiše (ANO), že může za to, že se tyto vakcíny hromadí v mrazácích. Tuto výtku zopakoval i dnes.

„V Praze bylo dnes ráno, tedy den před dalším závozem, 33 500 kusů vakcíny Pfizer. To je dvakrát víc než minulý týden. Proto jsem poslal premiérovi dopis, aby urychleně zajistil vyočkování této vakcíny v Praze, případně aby zajistil její rozvoz do dalších regionů,“ uvedl dnes pražský primátor na odpolední tiskové konferenci.

Počet denně očkovaných v metropoli podle něj od ledna stagnuje. „Problém je v tom, že státní tempo očkování v Praze zůstává stejné, zatímco v krajích, kde si očkování řídí sami, roste," napsal premiérovi v dopise.

Premiér zatím na výtky nereagoval, ale když přišel Hřib s kritikou minulé pondělí, následoval Babišová ostrá reakce. Dá se tedy očekávat, že to ani nyní nenechá bez povšimnutí.

„Pokud jde o vakcíny, tak znova. Vakcína Pfizer vyžaduje speciální zacházení, proto ji nemůžeme vydat těm, kteří pro skladování nemají podmínky. Problém je ale asi jinde. Praha je jediná, která ve své očkovací strategii nepočítá se zapojením fakultních nemoc. To je potom těžké,“ napsal před týdnem na twitter. Zároveň sdělil, že primátor nedostává pravdivé informace a není pravda, že vakcíny leží ladem.

„Premiér se vymlouvá, když sděluje, že nemáme skladovací prostory. Už na začátku ledna koupila Praha velké mrazáky na skladování vakcín Pfizer,“ řekl dnes primátor. I díky těmto mrazákům bude moci příští týden zahájit testovací provoz velkokapacitního očkovacího centra v Kongresovém centru.

„Počítáme až s tisícovkou očkovaných lidí za den, tak věřím, že alespoň sedm tisíc vakcín týdně stát pro toto centrum uvolní. Není potřeba tady vyvolávat summity evropských premiérů, bylo by dobré se nejdříve soustředit na vyočkování vakcín, které tu máme,“ rýpnul si do Babiše s odkazem na to, že premiér se připojil k výzvě, aby Evropská unie co nejdříve uspořádala summit o přidělování vakcín, tak aby všechny členské státy byly schopné dosáhnout do konce června svých očkovacích cílů.

V Praze je devět státních očkovacích center a větší množství menších očkovacích míst. Dvě z nich provozuje magistrát, a to v Městské poliklinice ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Pro očkování v menších místech se využívá vakcína Moderna, vakcíny firmy AstraZeneca v metropoli míří výhradně praktickým lékařům.


Autor: Jan Puci

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru