Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hřib: O jízdném v MHD nerozhoduje ředitel dopravního podniku, ale vedení města
Ilustrační foto: archiv DPP

Hřib: O jízdném v MHD nerozhoduje ředitel dopravního podniku, ale vedení města

O výši jízdného v pražské MHD nerozhoduje ředitel dopravního podniku (DPP), ale vedení města. Na dotaz ČTK to řekl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) v reakci na vyjádření ředitele DPP Petra Witowského pro Hospodářské noviny, ve kterém Witowski označil současné ceny jízdného za dlouhodobě neúnosné. Hřib dříve ČTK řekl, že magistrát zdražovat jízdné neplánuje. Radní pro finance Zdeněk Kovářík (ODS) nicméně uvedl, že s ohledem na výši částky, kterou město dává na chod DPP, bude debata o výši jízdného nutná.

V metropoli naposledy zdražily jednotlivé jízdenky v roce 2021, cena ročního kuponu se nezměnila od roku 2015, kdy ho tehdejší vedení města zlevnilo na 3650 korun. Na jízdném loni DPP vybral zhruba 3,5 miliardy korun, město na provoz podniku přispělo 16,2 miliardy korun.

Witowski v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že jízdné sice určují politici, ale podíl nákladů, které DPP kryje z prodeje jízdného, je i v mezinárodním srovnání velmi nízký. Podnik podle něj před pandemií koronaviru kryl své náklady vybraným jízdným zhruba z 21 procent, aktuálně je to zhruba 16 procent. „Sám považuji za optimální se v dlouhodobém horizontu přiblížit někam k 35 procentům," uvedl.

Hřib dříve v rozhovoru s ČTK řekl, že vedení města se zdražovat jízdné nechystá a zaměřit se chce na elektronické formy jízdenek a motivaci cestujících, aby je využívali. „Ředitel DPP neurčuje jízdné, to je dobré si uvědomit. Ředitel DPP je tady od toho, aby splnil objednávku města," komentoval náměstek Witowského vyjádření.

Radní města pro finance Kovářík nicméně připustil možnost diskuse o zvýšení cen jízdného. Pražská MHD je podle něj „sociálně-ekologický projekt", který stojí město čím dál více peněz. „Procento rozpočtu, které na to dáváme, samozřejmě neustále roste, a dostáváme se do procenta, které je již pro Prahu poměrně velmi významné. Čili budeme to muset řešit, ale rozhodně o tom budeme muset rozhodnout my," řekl.

Jednotlivé jízdenky v pražské MHD naposledy zdražily od 1. srpna 2021. Cena lístku na 30 minut se tehdy zvedla z 24 na 30 koruna cena 90minutového lístku stoupla z 32 na 40 korun. Rovněž zdražily sms jízdenky, a to v případě 30minutové z 24 na 31 korun a u 90minutové z 32 na 42 korun.


Autor: ČTK

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Další články
Nahoru