Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Hřib: O jízdném v MHD nerozhoduje ředitel dopravního podniku, ale vedení města
Ilustrační foto: archiv DPP

Hřib: O jízdném v MHD nerozhoduje ředitel dopravního podniku, ale vedení města

O výši jízdného v pražské MHD nerozhoduje ředitel dopravního podniku (DPP), ale vedení města. Na dotaz ČTK to řekl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) v reakci na vyjádření ředitele DPP Petra Witowského pro Hospodářské noviny, ve kterém Witowski označil současné ceny jízdného za dlouhodobě neúnosné. Hřib dříve ČTK řekl, že magistrát zdražovat jízdné neplánuje. Radní pro finance Zdeněk Kovářík (ODS) nicméně uvedl, že s ohledem na výši částky, kterou město dává na chod DPP, bude debata o výši jízdného nutná.

V metropoli naposledy zdražily jednotlivé jízdenky v roce 2021, cena ročního kuponu se nezměnila od roku 2015, kdy ho tehdejší vedení města zlevnilo na 3650 korun. Na jízdném loni DPP vybral zhruba 3,5 miliardy korun, město na provoz podniku přispělo 16,2 miliardy korun.

Witowski v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že jízdné sice určují politici, ale podíl nákladů, které DPP kryje z prodeje jízdného, je i v mezinárodním srovnání velmi nízký. Podnik podle něj před pandemií koronaviru kryl své náklady vybraným jízdným zhruba z 21 procent, aktuálně je to zhruba 16 procent. „Sám považuji za optimální se v dlouhodobém horizontu přiblížit někam k 35 procentům," uvedl.

Hřib dříve v rozhovoru s ČTK řekl, že vedení města se zdražovat jízdné nechystá a zaměřit se chce na elektronické formy jízdenek a motivaci cestujících, aby je využívali. „Ředitel DPP neurčuje jízdné, to je dobré si uvědomit. Ředitel DPP je tady od toho, aby splnil objednávku města," komentoval náměstek Witowského vyjádření.

Radní města pro finance Kovářík nicméně připustil možnost diskuse o zvýšení cen jízdného. Pražská MHD je podle něj „sociálně-ekologický projekt", který stojí město čím dál více peněz. „Procento rozpočtu, které na to dáváme, samozřejmě neustále roste, a dostáváme se do procenta, které je již pro Prahu poměrně velmi významné. Čili budeme to muset řešit, ale rozhodně o tom budeme muset rozhodnout my," řekl.

Jednotlivé jízdenky v pražské MHD naposledy zdražily od 1. srpna 2021. Cena lístku na 30 minut se tehdy zvedla z 24 na 30 koruna cena 90minutového lístku stoupla z 32 na 40 korun. Rovněž zdražily sms jízdenky, a to v případě 30minutové z 24 na 31 korun a u 90minutové z 32 na 42 korun.


Autor: ČTK

Provoz tramvají v centru Prahy zkomplikovala stržená trolej

30. září 2023 ve 13:19

Kvůli stržené troleji v Křižovnické ulici v historickém centru Prahy v sobotu ráno tři hodiny nejezdily tramvaje mezi zastávkami Národní divadlo a Malostranská, respektive Čechův most. Troleje v Křižovnické ulici strhlo nákladní auto.

Osazení nového mostu v ulici K Horkám v Hostivaři

30. září 2023 v 08:06

Podle informací z Technické správy komunikací z důvodu technicky náročného osazení nových mostove, bude přes den v neděli 1. října zastaven silniční provoz v ulici K Jezeru v úseku pod mostem.

Praha 2 požaduje úpravy Tylova náměstí

29. září 2023 v 10:39

Praha 2 před několik lety revitalizovala parkovou část Tylova náměstí a ráda by, aby toto místo bylo pro občany ještě komfortnější a bezpečnější. Proto radní Tomáš Halva (ODS), který má v gesci dopravu, podal podnět k rekonstrukci přilehlé komunikace jejímu vlastníkovi – pražskému...

Primátor Svoboda navštívil Suchdol a Lysolaje

28. září 2023 ve 13:40

Slíbené návštěvy primátora Bohuslava Svobody v pražských městských částech pokračovaly tento týden v Suchdole a Lysolajích. Primátor se zde seznámil s aktuální situací ve školství, s tím, jak vypadá rozvoj bydlení i možnosti volnočasových aktivit. Starosta Suchdola Petr Hejl a starostka Lysolají...

Začne zatím nepovinná registrace aut Ukrajinců

28. září 2023 v 10:34

Od 1. října bude spuštěn registr vozidel ukrajinských vozidel provozovaných na území České republiky (mimo mezinárodní provoz). Do konce roku se mohou řidiči těchto vozidel v registru zapsat jako provozovatelé dobrovolně, od 1. ledna 2024 to bude jejich povinnost. Informoval o tom mluvčí pražského...

V Praze 14 se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské

27. září 2023 ve 13:52

Od 9. do 31. října se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské ulici před křižovatkou s ulicí Vizírská.

Praha 6: Uzavření Gymnasijní ulice

25. září 2023 v 09:01

Od 25. září do 4. října bude z důvodu obnovy vodovodního řadu uzavřena v obou směrech Gymnasijní ulice.

Další články
Nahoru