dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Hřebci koně Převalského se činili, „pražské“ klisny  jsou v Mongolsku asi březí
Klisny Anežka, Xara, Greta a Spela dovezené do Mongolska v roce 2012. Foto: Ganbaatar Oyunsaikhan

Hřebci koně Převalského se činili, „pražské“ klisny jsou v Mongolsku asi březí

Všechny čtyři klisny koně Převalského, které byly v roce 2012 přepraveny ze Zoo Praha do mongolské chráněné oblasti Gobi B, jsou zřejmě březí. Mládě zřejmě očekává také jedna z klisen, které do Mongolska zamířily o rok později. Pražskou zoologickou zahradu o tom informoval ředitel Gobi B Ganbátar Ojunsajchana.

Kůň Převalského

Kůň Převalského (poslední druh divokého koně vůbec) je světu znám od roku 1881. O necelých sto let později, na přelomu 60. a 70. let 20. století, byl však ve volné přírodě vyhuben. Přežil jen v péči zoologických zahrad. Mimořádnou zásluhu na zachování koně Převalského má právě Zoo Praha, která od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.

 „Anežka, Greta, Xara, Spela a snad také Spange by svá hříbata měly porodit v průběhu tohoto jara či léta,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Je to pro nás všechny samozřejmě skvělá zpráva, tím spíše, že březí budou patrně i některé z klisen, které jsme v roce 2011 přepravili do další oblasti, kde probíhá reintrodukce koní Převalského, a sice do Khomiin talu,“ řekl.

Otcem hříbat klisen Anežky, Grety, Xary a Spely je hřebec Erkhes, Spange je součástí harému hřebce Mogoie. Klisny, které v letounu CASA přistály v Mongolsku loni, strávily zimu v aklimatizační ohradě a hříbat by se mohly dočkat příští rok.

„Nynější březost čtyř až pěti klisen pokládám za důkaz úspěšnosti návratu koní Převalského do jejich domoviny. Doposud jsme ve spolupráci s Armádou ČR přepravili do Mongolska patnáct jedinců a na letošní léto připravujeme další, v pořadí již pátý transport,“ doplnil Miroslav Bobek.

Podle posledních zpráv z Mongolska se od poloviny března otepluje a již k jeho konci začal také roztávat sníh. Koně tak mohou spásat vegetaci, kterou sami vyhledávají, a všichni jsou v dobré kondici. Na začátek července pražská zoo plánuje další, v pořadí pátý transport koní Převalského do Mongolska.

Přehled březích klisen:

Původní jméno          Mongolské jméno      Původ                        
Anežka                       Alag                            Slovensko                  
Greta                          Tsagaanaa                   Belgie                        
Xara                            Boroo                          Německo                    
Spela                          Bulgan                         Německo                    
Spange                       Baigali                         Německo                 


Další články
Nahoru