dnes
Sobota - oblacno
33°C
zítra
Neděle - jasno
32°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
30°C
Hrdlořezský sad Třešňovka se dočkal revitalizace, odvezeno bylo 100 tun odpadu
Revitalizovaný sad Třešňovka. Foto: MHMP

Hrdlořezský sad Třešňovka se dočkal revitalizace, odvezeno bylo 100 tun odpadu

Pražský magistrát revitalizoval desetihektarový sad Třešňovka (občas se lze setkat s názvem Višňovka) v Hrdlořezích. Nyní je tam dohromady 1700 stromů. Místo bylo také vyčištěno od odpadků po bezdomovcích. Celkové náklady na projekt byly čtyři miliony korun, ročně bude údržba stát půl milionu korun.

Sad na vrchu Třešňovka, založený před druhou světovou válkou, byl kompletně zbaven náletové vegetace, kterou zarostl poté, co se  přestal na přelomu 80. a 90. let 20. století udržovat. Zejména v posledních patnácti letech se do tohoto sadu koncentrovalo větší množství bezdomovců, po kterých bylo v loňském roce odvezeno více než 100 tun odpadu.

Poté, co byly odstraněny všechny nepůvodní dřeviny, byl sad doplněn o 420 nových vysokokmenů třešní vysazených do uvolněných pozic po vyvrácených či rozpadlých starých třešních.

Převážně byly použité staré odrůdy třešní pěstované za první republiky, například libějovická, germersdorfská, karešova třešeň nebo kaštanka. Vybrané staré nebo suché třešně byly v sadu ponechány jako biotop mnoha druhů hmyzu, vázaných na mrtvé dřevo, tyto stromy byly ořezány na takzvaná bezpečná torza. V sadu jich jsou zhruba tři stovky.

V sadu byla opravena páteřní mlatová cesta, doplňuje ji mnoho menších pěšin. Ty slouží předně pěším návštěvníkům, ale část z nich tvoří cyklokrosovou trasu, na které probíhají pravidelné tréninky či dokonce závody.

Tráva nebude udržovaná jako v parku, ale sečená dvakrát ročně. Také se tam budou pást ovce a kozy, poprvé tu byly loni.

Technickou zajímavostí lokality je přeměna původního bunkru protiletecké obrany na vrcholu kopce. Ten byl překryt nově vytvořenou pochozí směrovou růžicí s uvedením směrů a vzdáleností k nejvyšším horám jednotlivých pohoří České republiky.

Třešňovka byla v minulosti spojena s cyklistikou. V roce 1972 se zde konalo mistrovství světa v cyklokrosu a československý reprezentant Miloš Fišera získal tehdy stříbrnou medaili.

Hlavní město se stará o celkem 65 hektarů revitalizovaných sadů, do kterých bylo vysazeno přes 2500 ovocných stromů.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru