Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hřbitov v Hostivaři bude rozšířen, přibude přes 1000 míst v kolumbáriích
Rozšířením o kolumbárium a vsypovou louku dochází k prostorovému prodloužení stávajícího hřbitova v jižní ose. Vizualizace: hrbitovy.cz

Hřbitov v Hostivaři bude rozšířen, přibude přes 1000 míst v kolumbáriích

Hřbitov v pražské Hostivaři bude rozšířen, přibude více než tisícovka míst v kolumbáriích. Práce skončí v červnu příštího roku a vyjdou na zhruba 33,6 milionu korun bez DPH. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Hřbitovní a pohřební služby Praha (HPSP) Jiří Královec. Nová část hřbitova bude rozdělena na tři části, a sice vstupní prostor, zázemí a prostor kolumbária se vsypovou loukou.

Nynější hostivařský hřbitov vznikl v 19. století po zrušení hřbitova u místního kostela. Pohřbeni tam jsou například politik a někdejší předseda vlády Antonín Švehla, literární kritik F. X. Šalda nebo plukovník Bohuslav Mráz.

V současné době má původní část hřbitova kapacitu 905 hrobových míst. Do tohoto počtu jsou zahrnuty jak klasické hroby a hrobky, tak hroby urnové. „V nové části hřbitova přibude 1050 míst v kolumbáriu a navíc vznikne vsypová louka o ploše 800 metrů čtverečních pro zhruba 6400 vsypů," uvedl Královec.

Nová část hřbitova naváže na ten současný na jeho jižní straně rovnoběžně s ulicí K Jezeru. Nové zdi budou kopírovat přesné tvary starých hřbitovních zdí. Od vstupního prostoru povede v diagonále cesta napříč vsypovou loukou ke kolumbáriu. Prostor pro uložení uren bude přímo ve zdech z pohledového betonu.

Náklady jsou necelých 34 milionů korun, k nimž je podle mluvčího nutné připočíst ještě další přibližně dva miliony korun jako náklady například na stavební a autorský dozor stavby.

Rozšiřovat některý z dalších hřbitovů na území hlavního města se v současné době HPSP nechystá. Hrobových míst je podle Královce dostatek, avšak chybí místa pro ukládání zpopelněných ostatků.

Rozšiřovat tak bude HPSP na některých hřbitovech právě kolumbária či rozptylové louky. Úpravy se chystají například v Jinonicích, na Olšanských hřbitovech nebo v Motole.

HPSP se stará o hřbitovy v metropoli, zajišťuje pohřební služby a provoz a správu krematorií Motol a Strašnice. Ve správě má více než tři desítky ze 70 hřbitovů na území Prahy.

Další hřbitovy jsou svěřeny městským částem nebo je spravují církve. V lednu 2020 město sloučilo Správu pražských hřbitovů s Pohřebním ústavem hlavního města a od července 2022 nese organizace současný název HPSP.


Autor: ČTK

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru