Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Hřbitov v Hostivaři bude rozšířen, přibude přes 1000 míst v kolumbáriích
Rozšířením o kolumbárium a vsypovou louku dochází k prostorovému prodloužení stávajícího hřbitova v jižní ose. Vizualizace: hrbitovy.cz

Hřbitov v Hostivaři bude rozšířen, přibude přes 1000 míst v kolumbáriích

Hřbitov v pražské Hostivaři bude rozšířen, přibude více než tisícovka míst v kolumbáriích. Práce skončí v červnu příštího roku a vyjdou na zhruba 33,6 milionu korun bez DPH. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Hřbitovní a pohřební služby Praha (HPSP) Jiří Královec. Nová část hřbitova bude rozdělena na tři části, a sice vstupní prostor, zázemí a prostor kolumbária se vsypovou loukou.

Nynější hostivařský hřbitov vznikl v 19. století po zrušení hřbitova u místního kostela. Pohřbeni tam jsou například politik a někdejší předseda vlády Antonín Švehla, literární kritik F. X. Šalda nebo plukovník Bohuslav Mráz.

V současné době má původní část hřbitova kapacitu 905 hrobových míst. Do tohoto počtu jsou zahrnuty jak klasické hroby a hrobky, tak hroby urnové. „V nové části hřbitova přibude 1050 míst v kolumbáriu a navíc vznikne vsypová louka o ploše 800 metrů čtverečních pro zhruba 6400 vsypů," uvedl Královec.

Nová část hřbitova naváže na ten současný na jeho jižní straně rovnoběžně s ulicí K Jezeru. Nové zdi budou kopírovat přesné tvary starých hřbitovních zdí. Od vstupního prostoru povede v diagonále cesta napříč vsypovou loukou ke kolumbáriu. Prostor pro uložení uren bude přímo ve zdech z pohledového betonu.

Náklady jsou necelých 34 milionů korun, k nimž je podle mluvčího nutné připočíst ještě další přibližně dva miliony korun jako náklady například na stavební a autorský dozor stavby.

Rozšiřovat některý z dalších hřbitovů na území hlavního města se v současné době HPSP nechystá. Hrobových míst je podle Královce dostatek, avšak chybí místa pro ukládání zpopelněných ostatků.

Rozšiřovat tak bude HPSP na některých hřbitovech právě kolumbária či rozptylové louky. Úpravy se chystají například v Jinonicích, na Olšanských hřbitovech nebo v Motole.

HPSP se stará o hřbitovy v metropoli, zajišťuje pohřební služby a provoz a správu krematorií Motol a Strašnice. Ve správě má více než tři desítky ze 70 hřbitovů na území Prahy.

Další hřbitovy jsou svěřeny městským částem nebo je spravují církve. V lednu 2020 město sloučilo Správu pražských hřbitovů s Pohřebním ústavem hlavního města a od července 2022 nese organizace současný název HPSP.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru