Dnes Sobota - prehanky-dest 24°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hřbitov bláznů, na kterém pohřbili filmového Mozarta, převzala Praha 8. Má s ním plány
Dominantou hřbitova je ruina kapličky s márnicí. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 8

Hřbitov bláznů, na kterém pohřbili filmového Mozarta, převzala Praha 8. Má s ním plány

Praha 8 včera oficiálně získala do své správy bohnický hřbitov, kterému se kvůli sousedství s psychiatrickou nemocnicí říká hřbitov bláznů. Zvláštní atmosférou opředenou lokalitu, na které se už dlouho nepohřbívá, chce městská část zpřístupnit veřejnosti. Informoval o tom místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek (Patrioti), který převod inicioval.

Včera ředitelka odboru hospodaření s majetkem státu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Ivana Kubíčková a radní Prahy 8 pro oblast majetkovou Tomáš Slabihoudek (TOP 09) podepsali předávací protokol k opuštěnému bohnickému hřbitovu.

Podpisu se zúčastnil i místostarosta Vítek, který zde osobně za necelých deset let provedl v rámci komentovaných prohlídek více než 5 600 návštěvníků. Prohlídky by rád obnovil. Organizoval také řadu dobrovolnických úklidů, při kterých byly odvezeny tři desítky tun odpadu.

Praha 8 má podle Vítka zájem tento historicky významný prostor opravit do podoby důstojného pietního místa a zároveň jej zpřístupnit veřejnosti. „A přitom ponechat místu jeho mystičnost a ráz,“ podotkl.

Prvním plánovaným krokem má být oprava vandaly poškozené vstupní brány a branky, zabezpečovací práce k zajištění bezpečnosti, úklid hřbitova a prořezání rostoucích náletových dřevin.

Následovat bude projekt na rekonstrukci kapličky, aby se zabránilo hrozícímu zřícení. Poté je v plánu obnovit komentované prohlídky a umožnit opět vstup veřejnosti.

„Není třeba měnit něco, co návštěvníky tolik láká, tedy to kouzlo neplynoucího času. Jen je třeba zabránit hrozícímu zřícení dominanty hřbitova – kapličce s márnicí. A také opravit mohylu věnovanou vojákům zemřelým ve světové válce,“ řekl místostarosta Vítek.  

Bohnický hřbitov byl dokončen a vysvěcen 12. září 1909 jako součást Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Ročně se zde pohřbívalo asi 80 pacientů v léčebně zemřelých, celkem zde je pochováno více jak čtyři tisíce osob. V roce 1916 podlehli epidemii tyfu i mnozí italští pacienti, kteří sem byli evakuováni z italských ústavů před postupující válečnou vřavou. 

„Od sedmdesátých let dvacátého století se na hřbitově již nepohřbívalo a místo postupně chátralo. Poslední takzvanou světskou slávu zažil hřbitov v roce 1984, kdy se v ponurých kulisách bohnického hřbitova natáčelo ukládání W. A. Mozarta do hromadného hrobu. Šlo o scénu z filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. V roce 1989 někdo úmyslně zapálil kapličku s márnicí a místo se stalo doslova skládkou odpadu,“ uvedl Vítek. 

V roce 2019 zastupitelstvo Prahy 8 požádalo o svěření hřbitova do správy městské části. Proces se završil včera podpisem předávacího protokolu.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

Včera v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru