Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Hřbitov bláznů, na kterém pohřbili filmového Mozarta, převzala Praha 8. Má s ním plány
Dominantou hřbitova je ruina kapličky s márnicí. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 8

Hřbitov bláznů, na kterém pohřbili filmového Mozarta, převzala Praha 8. Má s ním plány

Praha 8 včera oficiálně získala do své správy bohnický hřbitov, kterému se kvůli sousedství s psychiatrickou nemocnicí říká hřbitov bláznů. Zvláštní atmosférou opředenou lokalitu, na které se už dlouho nepohřbívá, chce městská část zpřístupnit veřejnosti. Informoval o tom místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek (Patrioti), který převod inicioval.

Včera ředitelka odboru hospodaření s majetkem státu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Ivana Kubíčková a radní Prahy 8 pro oblast majetkovou Tomáš Slabihoudek (TOP 09) podepsali předávací protokol k opuštěnému bohnickému hřbitovu.

Podpisu se zúčastnil i místostarosta Vítek, který zde osobně za necelých deset let provedl v rámci komentovaných prohlídek více než 5 600 návštěvníků. Prohlídky by rád obnovil. Organizoval také řadu dobrovolnických úklidů, při kterých byly odvezeny tři desítky tun odpadu.

Praha 8 má podle Vítka zájem tento historicky významný prostor opravit do podoby důstojného pietního místa a zároveň jej zpřístupnit veřejnosti. „A přitom ponechat místu jeho mystičnost a ráz,“ podotkl.

Prvním plánovaným krokem má být oprava vandaly poškozené vstupní brány a branky, zabezpečovací práce k zajištění bezpečnosti, úklid hřbitova a prořezání rostoucích náletových dřevin.

Následovat bude projekt na rekonstrukci kapličky, aby se zabránilo hrozícímu zřícení. Poté je v plánu obnovit komentované prohlídky a umožnit opět vstup veřejnosti.

„Není třeba měnit něco, co návštěvníky tolik láká, tedy to kouzlo neplynoucího času. Jen je třeba zabránit hrozícímu zřícení dominanty hřbitova – kapličce s márnicí. A také opravit mohylu věnovanou vojákům zemřelým ve světové válce,“ řekl místostarosta Vítek.  

Bohnický hřbitov byl dokončen a vysvěcen 12. září 1909 jako součást Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Ročně se zde pohřbívalo asi 80 pacientů v léčebně zemřelých, celkem zde je pochováno více jak čtyři tisíce osob. V roce 1916 podlehli epidemii tyfu i mnozí italští pacienti, kteří sem byli evakuováni z italských ústavů před postupující válečnou vřavou. 

„Od sedmdesátých let dvacátého století se na hřbitově již nepohřbívalo a místo postupně chátralo. Poslední takzvanou světskou slávu zažil hřbitov v roce 1984, kdy se v ponurých kulisách bohnického hřbitova natáčelo ukládání W. A. Mozarta do hromadného hrobu. Šlo o scénu z filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. V roce 1989 někdo úmyslně zapálil kapličku s márnicí a místo se stalo doslova skládkou odpadu,“ uvedl Vítek. 

V roce 2019 zastupitelstvo Prahy 8 požádalo o svěření hřbitova do správy městské části. Proces se završil včera podpisem předávacího protokolu.


Autor: Jan Puci

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru