Dnes Středa - zatazeno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hřbitov bláznů, na kterém pohřbili filmového Mozarta, převzala Praha 8. Má s ním plány
Dominantou hřbitova je ruina kapličky s márnicí. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 8

Hřbitov bláznů, na kterém pohřbili filmového Mozarta, převzala Praha 8. Má s ním plány

Praha 8 včera oficiálně získala do své správy bohnický hřbitov, kterému se kvůli sousedství s psychiatrickou nemocnicí říká hřbitov bláznů. Zvláštní atmosférou opředenou lokalitu, na které se už dlouho nepohřbívá, chce městská část zpřístupnit veřejnosti. Informoval o tom místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek (Patrioti), který převod inicioval.

Včera ředitelka odboru hospodaření s majetkem státu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Ivana Kubíčková a radní Prahy 8 pro oblast majetkovou Tomáš Slabihoudek (TOP 09) podepsali předávací protokol k opuštěnému bohnickému hřbitovu.

Podpisu se zúčastnil i místostarosta Vítek, který zde osobně za necelých deset let provedl v rámci komentovaných prohlídek více než 5 600 návštěvníků. Prohlídky by rád obnovil. Organizoval také řadu dobrovolnických úklidů, při kterých byly odvezeny tři desítky tun odpadu.

Praha 8 má podle Vítka zájem tento historicky významný prostor opravit do podoby důstojného pietního místa a zároveň jej zpřístupnit veřejnosti. „A přitom ponechat místu jeho mystičnost a ráz,“ podotkl.

Prvním plánovaným krokem má být oprava vandaly poškozené vstupní brány a branky, zabezpečovací práce k zajištění bezpečnosti, úklid hřbitova a prořezání rostoucích náletových dřevin.

Následovat bude projekt na rekonstrukci kapličky, aby se zabránilo hrozícímu zřícení. Poté je v plánu obnovit komentované prohlídky a umožnit opět vstup veřejnosti.

„Není třeba měnit něco, co návštěvníky tolik láká, tedy to kouzlo neplynoucího času. Jen je třeba zabránit hrozícímu zřícení dominanty hřbitova – kapličce s márnicí. A také opravit mohylu věnovanou vojákům zemřelým ve světové válce,“ řekl místostarosta Vítek.  

Bohnický hřbitov byl dokončen a vysvěcen 12. září 1909 jako součást Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Ročně se zde pohřbívalo asi 80 pacientů v léčebně zemřelých, celkem zde je pochováno více jak čtyři tisíce osob. V roce 1916 podlehli epidemii tyfu i mnozí italští pacienti, kteří sem byli evakuováni z italských ústavů před postupující válečnou vřavou. 

„Od sedmdesátých let dvacátého století se na hřbitově již nepohřbívalo a místo postupně chátralo. Poslední takzvanou světskou slávu zažil hřbitov v roce 1984, kdy se v ponurých kulisách bohnického hřbitova natáčelo ukládání W. A. Mozarta do hromadného hrobu. Šlo o scénu z filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. V roce 1989 někdo úmyslně zapálil kapličku s márnicí a místo se stalo doslova skládkou odpadu,“ uvedl Vítek. 

V roce 2019 zastupitelstvo Prahy 8 požádalo o svěření hřbitova do správy městské části. Proces se završil včera podpisem předávacího protokolu.


Autor: Jan Puci

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru