dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Hráli jste hodinu, tak si sbalte fidlátka. Metropole uvažuje o omezení pouličních umělců
Busking v centru Prahy. Foto: archiv MHMP

Hráli jste hodinu, tak si sbalte fidlátka. Metropole uvažuje o omezení pouličních umělců

Praha uvažuje o omezení pouličních umělců, takvaných buskerů, novelou vyhlášky. Podle uvedeného návrhu, který připravili magistrátní úředníci, by mohli hrát v kuse pouze jednu hodinu, navíc jen lichou nebo sudou podle toho, na kterém břehu Vltavy jsou.

Návrh bere v potaz připomínky obyvatel, kteří si stěžovali na hluk a jednotvárnost hudební produkce, uvedla ředitelka magistrátního odboru živnostenského a občansko-správního Eva Novaková na jednání výboru pro kulturu.

Návrh vznikl ještě před loňskými komunálními volbami, po nichž se změnilo vedení Prahy. Může proto ještě dojít k jeho úpravám či úplnému zamítnutí. Současná vyhláška, která busking upravuje, platí od roku 2013. Pouliční umělci podle ní mohou vystupovat od 10 do 21:30 hodin.

Vymezuje také místa, kde je busking zakázaný úplně a kde není povolená hudební produkce. Především Praha 1, na jejímž území vystupuje nejvíc pouličních umělců, požaduje rozšíření těchto oblastí. Lidé si podle Novakové stěžují především na hlučnost produkcí a jejich jednotvárnost, kdy se stále opakují stejné hudební motivy. Vloni poslali 44 stížností.

„Snažili jsme se reagovat na to, že produkce se jeví převážně příliš dlouhé a stěžovatelé upozorňovali na rušení," uvedla ředitelka. Navrhují proto rozdělení Prahy na levý a pravý břeh Vltavy, kde by bylo možné busking provozovat v sudé či liché hodiny.

„Bude tak zachovaná pauza mezi produkcemi," dodala. Hrát by se nově mohlo od 09 do 21 hodin. Hlasitost produkcí ale město omezit nemůže. „Hlukové hladiny upravují jiné zákony. Obecně závaznou vyhláškou nelze stanovit limit hluku, který je možné při pouliční produkci akceptovat," vysvětlila Novaková.

Bude se tedy dál jednat o úplném zákazu nebo omezení používání zesilovačů. Skončit by měly také produkce se zvířaty, protože podléhají jiné právní regulaci. Návrh vznikl už vloni v létě, kvůli blížícím se volbám ale nedošel do připomínkového řízení. Úředníci ho teď předloží členům výboru pro kulturu, který se jím bude zabývat na březnovém zasedání.

Potom půjde návrh do připomínkového řízení, novelu vyhlášky musí schválit i rada a zastupitelstvo. Podílet se chtějí i buskeři, své připomínky už na magistrát poslali. „Doufáme, že nebudou plošné zákazy, ale zpřesnění," uvedl na jednání výboru Richard Cortés z iniciativy Buskerville, která pouliční umělce zastupuje.


Další články
Nahoru