dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - polojasno
20°C
pozítří
Neděle - skorojasno
22°C
Hrajeme do oken. Praha 2 podpořila koncert ve vnitrobloku kina MAT
Foto: P2

Hrajeme do oken. Praha 2 podpořila koncert ve vnitrobloku kina MAT

Praha 2 podpořila projekt #Hrajeme do oken, který v době opatření kvůli koronaviru propojuje hudebníky a posluchače benefičními koncerty pořádanými pod okny domovů pro seniory, ale i v jiných vnitroblocích. V úterý 12. května se konal koncert ve vnitrobloku kina MAT na Karlově náměstí, v rámci kterého vystoupil soubor Juventus Collegium FOK. 

Kultura, která v době omezujících opatření umlkla nebo se šířila jen on-line, se zvolna probouzí k životu. Iniciativa #Hrajeme do oken přišla s nápadem, jak přinést živou hudbu k posluchačům formou koncertů pod okny.

Uskutečňuje koncerty v domovech pro seniory, v nemocnicích, ale i v libovolných vnitroblocích, kde se sousedé domluví a projeví zájem. Vybrané koncerty pak lze sledovat na internetu v přímém přenosu nebo ze záznamu. Koncerty on-line lze také podpořit libovolným finančním příspěvkem.

Právě takový koncert se uskutečnil včera 12. května od 17 hodin na terase kina MAT ve vnitrobloku na Karlově náměstí. Vystoupil soubor Juventus Collegium FOK složený z hráčů mladší generace Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Svým benefičním vystoupením s díly W. A. Mozarta, J. Myslivečka a Ch. Gounoda podpořil veřejnou sbírku, díky které se mohou uskutečnit i další koncerty.

„Projekt #Hrajeme do oken je skvělý nápad. Již dva měsíce nám všem chybí živá kultura a hudba, která přináší zejména v těžké době potřebnou radost a rozptýlení. Je to medicína pro duši. Jsem rád, že s nápadem na koncert přišlo kino MAT, které plní i v normálním čase úlohu špičkového kulturního zařízení.

Datum bylo zvoleno příhodně jako významný den pro českou hudbu, kdy festival Pražské jaro pravidelně upomíná Bedřicha Smetanu. Navíc účinkující soubor odkazuje i na trochu kulturní historie spojené s Prahou 2, protože orchestr FOK vznikl v roce 1934 na Královských Vinohradech.“ říká k projektu Jaroslav Šolc, místostarosta městské části Praha 2.

Koncert si užili posluchači v oknech vnitrobloku i přímo na terase. Nechyběli významní hosté jako ministr kultury Lubomír Zaorálek a ředitel FOKu Daniel Sobotka. Další posluchači koncert sledovali přímo na facebookových stránkách pořadatelů a také městské části Praha 2.


Kniha roku: Hlasování ve čtenářské anketě je v plném proudu

Včera v 18:16

Druhý ročník čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění, je v plném proudu. Anketa vznikla v loňském roce, důvodem byla snaha ocenit nejen literární kvalitu knih, ale také jejich „oblíbenost" u běžných čtenářů. Právě oni zde totiž rozhodují...

Devatero řemesel v Praze 8

Včera ve 13:32

Výstava studentských prací SOŠ uměleckořemeslné se od 16. září do 27. listopadu koná v Libeňském zámku.

Kate Hodgesová: Milované a obávané

Včera v 09:37

Padesát příběhů mytických žen ze všech koutů světa. Kniha Milované a obávané se skládá ze starých mýtů a lidových příběhů o legendárních mytických bytostech, ale vypráví je novým způsobem. Nezávislé víly, svůdné dívky v lesích, strašidelné čarodějnice nebo málo známé bohyně – kniha pokrývá širokou...

Allie Reynoldsová: Mráz pod kůží

Včera v 09:17

Odříznutá chata v horách, pět bývalých kamarádů a nevyřízený účet s desetiletým úrokem. Pět bývalých přátel přijíždí do Le Rocher, malého lyžařského resortu ve francouzských Alpách. Mají se zde setkat poprvé po deseti letech od doby, kdy společně trénovali na jeden z nejdůležitějších...

Koncert v parku Přátelství

15. září 2020 v 18:41

Večer v neděli 20. září v parku Přátelství na Proseku bude patřit milovníkům klasické hudby. Zazní Má vlast Bedřicha Smetany a Novosvětská Antonína Dvořáka v podání Orchestru Praga Sinfonietta pod vedením dirigentky Miriam Němcové.

Dernisáž výstavy Slavné vily Prahy 6: Hanspaulka

15. září 2020 v 15:15

Na konci září letošního roku vyjde další z knih v edici Slavných vil, tentokrát o vilách na Hanspaulce. K vydání knihy připravila radnice Prahy 6 stejnojmennou výstavu v Galerii Skleňák.

Devětkrát s devítkou pokračuje čtvrtým koncertem

13. září 2020 v 07:31

Dvacátý ročník festivalu komorní a orchestrální tvorby Devětkrát s devítkou je rozdělen je do dvou etap a čtvrtý koncert jeho podzimní části se koná ve pondělí 14. září.

Praha 4: Divadlo Bravo začne pestrým a zdarma přístupným programem

13. září 2020 v 06:07

Dnes, 13. září. proběhne slavnostní otevření a předání Divadla Bravo! do rukou předního novocirkusového souboru Losers Cirque Company. Pro první návštěvníky nové scény v dřívějším Branickém divadle je připraven na celé odpoledne zdarma přístupný program pro celou rodinu, který nabídne nový cirkus,...

Další články
Nahoru