Dnes Sobota - zatazeno 6°C
Zítra Neděle - polojasno 6°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hrajeme do oken. Praha 2 podpořila koncert ve vnitrobloku kina MAT
Foto: P2

Hrajeme do oken. Praha 2 podpořila koncert ve vnitrobloku kina MAT

Praha 2 podpořila projekt #Hrajeme do oken, který v době opatření kvůli koronaviru propojuje hudebníky a posluchače benefičními koncerty pořádanými pod okny domovů pro seniory, ale i v jiných vnitroblocích. V úterý 12. května se konal koncert ve vnitrobloku kina MAT na Karlově náměstí, v rámci kterého vystoupil soubor Juventus Collegium FOK. 

Kultura, která v době omezujících opatření umlkla nebo se šířila jen on-line, se zvolna probouzí k životu. Iniciativa #Hrajeme do oken přišla s nápadem, jak přinést živou hudbu k posluchačům formou koncertů pod okny.

Uskutečňuje koncerty v domovech pro seniory, v nemocnicích, ale i v libovolných vnitroblocích, kde se sousedé domluví a projeví zájem. Vybrané koncerty pak lze sledovat na internetu v přímém přenosu nebo ze záznamu. Koncerty on-line lze také podpořit libovolným finančním příspěvkem.

Právě takový koncert se uskutečnil včera 12. května od 17 hodin na terase kina MAT ve vnitrobloku na Karlově náměstí. Vystoupil soubor Juventus Collegium FOK složený z hráčů mladší generace Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Svým benefičním vystoupením s díly W. A. Mozarta, J. Myslivečka a Ch. Gounoda podpořil veřejnou sbírku, díky které se mohou uskutečnit i další koncerty.

„Projekt #Hrajeme do oken je skvělý nápad. Již dva měsíce nám všem chybí živá kultura a hudba, která přináší zejména v těžké době potřebnou radost a rozptýlení. Je to medicína pro duši. Jsem rád, že s nápadem na koncert přišlo kino MAT, které plní i v normálním čase úlohu špičkového kulturního zařízení.

Datum bylo zvoleno příhodně jako významný den pro českou hudbu, kdy festival Pražské jaro pravidelně upomíná Bedřicha Smetanu. Navíc účinkující soubor odkazuje i na trochu kulturní historie spojené s Prahou 2, protože orchestr FOK vznikl v roce 1934 na Královských Vinohradech.“ říká k projektu Jaroslav Šolc, místostarosta městské části Praha 2.

Koncert si užili posluchači v oknech vnitrobloku i přímo na terase. Nechyběli významní hosté jako ministr kultury Lubomír Zaorálek a ředitel FOKu Daniel Sobotka. Další posluchači koncert sledovali přímo na facebookových stránkách pořadatelů a také městské části Praha 2.


Felix Francis: Krize

Včera v 09:49

Harrison Foster je právník specializující se na řešení krizových situací. Po požáru ve stájích trenéra Ryana Chadwicka, při němž zemře šest velmi cenných dostihových koní, včetně favorita Derby, je z Londýna povolán do Newmarketu.

Komiksová kniha Divná planeta získala Výroční cenu Muriel 2020

25. února 2021 v 19:42

Komiksová kniha o obyčejném chování neobyčejných obyvatel jedné (divné) planety, respektive její překladatelka Michala Marková, byla včera večer oficiálně oceněna Výroční cenou Muriel 2020 za nejlepší překlad.

Umělá inteligence napsala první divadelní hru, uvede ji Švandovo divadlo

24. února 2021 ve 12:00

Již tento pátek 26. února od 19 hodin se ve Švandově divadle uskuteční unikátní akce. Po 100 letech od premiéry hry R.U.R. Karla Čapka zde uvedou hru s názvem AI: Když robot píše hru. Scénář je sestavený z dialogů vygenerovaných umělou inteligencí a vypráví o radostech i strastech každodenního...

Divácký hit jako audiokniha. Vlastníci jsou nyní k poslechu v superprodukci Audioteky

24. února 2021 v 10:51

Po úspěšném divadelním a filmovém zpracování zažívají Vlastníci Jiřího Havelky premiéru jako audiokniha. Výjimečný posluchačský zážitek slibuje takzvaný superprodukční formát, který je postaven na špičkovém zvuku podtrhujícím herecké výkony Terezy Dočkalové, Marka Němce, Taťjany Medvecké, Zuzany...

Sibel Hodge: Zmizelí

24. února 2021 v 07:07

Při rutinním letu z Afriky do Anglie doktor Mason Palmer tragicky umírá, když jeho letadlo po cestě havaruje a zmizí kdesi uprostřed husté buše.

Martin Nekola: Český New York

22. února 2021 v 10:39

New York, pulzující metropole a vstupní brána do USA, přilákal i značné množství vystěhovalců z českých zemí. Po první světové válce česká komunita čítala přes 40 000 lidí.

Mandy Robotham: Dítě třetí říše

21. února 2021 v 09:20

Anke je vězeňkyní v lágru, a aby přežila, dělá to, co umí nejlépe – pomáhá svým spoluvězenkyním porodit a starat se o novorozence. Jenže pak si její činnosti všimne kdosi důležitý a Anke čelí zdrcující volbě. Eva Braunová totiž čeká děťátko…

Slovenský institut v Praze představuje projekt Green drama a zve na první čtení

20. února 2021 v 09:09

Slovenský institut v Praze ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava přichází se společným projektem Měsíc se slovenským dramatem – Green drama.

Brian Freeman: Sama proti všem

18. února 2021 v 09:04

Když nezbývá naděje, jen zoufalství. Když se z noční můry stane skutečnost. A není pomoci… Stačilo pár měsíců, aby se Lise Powerové zhroutil celý svět. Úspěšná autorka bestsellerového thrilleru ztratila během půl roku téměř všechny nejbližší. Teď žije sama, ukrytá v domě v lesích poblíž kanadských...

Filmová nadace: Blíží se uzávěrka nového kola scenáristické soutěže

13. února 2021 ve 13:26

Již jen do 28. února mají autoři prvotin i renomovaní tvůrci čas na to, aby přihlásili svoje dílo do jedné ze dvou kategorií scenáristické soutěže Filmové nadace. Hlavní kategorie je určena všem scenáristům bez rozdílu věku a kategorie Hvězda zítřka nabízí šanci začínajícím autorům, kteří dosud...

Další články
Nahoru