dnes
Pondělí - jasno
12°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - oblacno
10°C
Zpravodajství

Hradčanské včely přivítaly se sousedy jaro

Loretánská zahrada v sobotu voněla perníkem, medem, včelím voskem, medovinou a pečenými dobrotami, a tak každý, kdo tam na pozvání Hradčanských včel přišel, byl opravdu vystaven velkému pokušení, kterému se snadno a s chutí podléhalo.

Vedle toho zejména na děti čekal pěkný program s malováním, svíčkováním, zdobením perníčků, různými hrami a soutěžemi i povídáním o včelách a jejich chovu. Sdružení Hradčanské včely za podpory dobrovolných hasičů z Prahy 1 a radnice Prahy 1, po roce opět uspořádalo „Třešňový den“ s vítáním jara, ochutnávkou medu i se sousedským povídáním.

„Hradčanské včely jsou nejen pevnou součástí našich sousedských a občanských aktivit, ale jsou také vlastně takovým zástupcem a vyslancem přírody mezi námi. Upozorněním, že jen pár desítek metrů od husté dopravy žijí svým životem stromy, ptáci, zvířata i drobní živočichové, kteří potřebují, abychom respektovali i udržovali jejich životní prostředí,“ řekl starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který se na pozvání členek včelařského klubu Hradčanské včely Třešňového dne zúčastnil.

Zrádné nemoci se bohužel nevyhnuly ani včelstvům, které má sdružení Hradčanské včely rozmístěny na Petříně, a tak je příchod jara spojen i s nutností zakoupit nová včelstva. Ta nejen dodají med pro tradiční podzimní „Medobraní“, ale hlavně potěší velké množství dětí ze škol, které se chodí na včelky v petřínských sadech podívat a pro které sdružení pořádá zajímavá a poučná setkání. Hradčanské včely se také i letos zúčastní například oslav Dne dětí.

A o to, aby se jejich včelám dobře dařilo, se můžeme zasloužit i my ostatní. Třeba tím, že zelené plochy, které spravujeme či vlastníme, budeme sekat tak, aby na nich vždy zůstalo dost pastvy pro včely, včely samotářky i čmeláky. Zejména poslední dva druhy s kratším doletem mají při vydatném posekávání zelených ploch velké problémy s hledáním potravy. Příkladem jsou v tomto směru podle dam z Hradčanských včel pánové Pavliš a Míka, starající se o Petřín a Kinského zahradu, kteří na včely a čmeláky nikdy nezapomenou.

 


Další články
Nahoru