dnes
Středa - zatazeno
26°C
zítra
Čtvrtek - jasno
30°C
pozítří
Pátek - skorojasno
30°C
Zpravodajství

Hradčanské včely přivítaly se sousedy jaro

Loretánská zahrada v sobotu voněla perníkem, medem, včelím voskem, medovinou a pečenými dobrotami, a tak každý, kdo tam na pozvání Hradčanských včel přišel, byl opravdu vystaven velkému pokušení, kterému se snadno a s chutí podléhalo.

Vedle toho zejména na děti čekal pěkný program s malováním, svíčkováním, zdobením perníčků, různými hrami a soutěžemi i povídáním o včelách a jejich chovu. Sdružení Hradčanské včely za podpory dobrovolných hasičů z Prahy 1 a radnice Prahy 1, po roce opět uspořádalo „Třešňový den“ s vítáním jara, ochutnávkou medu i se sousedským povídáním.

„Hradčanské včely jsou nejen pevnou součástí našich sousedských a občanských aktivit, ale jsou také vlastně takovým zástupcem a vyslancem přírody mezi námi. Upozorněním, že jen pár desítek metrů od husté dopravy žijí svým životem stromy, ptáci, zvířata i drobní živočichové, kteří potřebují, abychom respektovali i udržovali jejich životní prostředí,“ řekl starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který se na pozvání členek včelařského klubu Hradčanské včely Třešňového dne zúčastnil.

Zrádné nemoci se bohužel nevyhnuly ani včelstvům, které má sdružení Hradčanské včely rozmístěny na Petříně, a tak je příchod jara spojen i s nutností zakoupit nová včelstva. Ta nejen dodají med pro tradiční podzimní „Medobraní“, ale hlavně potěší velké množství dětí ze škol, které se chodí na včelky v petřínských sadech podívat a pro které sdružení pořádá zajímavá a poučná setkání. Hradčanské včely se také i letos zúčastní například oslav Dne dětí.

A o to, aby se jejich včelám dobře dařilo, se můžeme zasloužit i my ostatní. Třeba tím, že zelené plochy, které spravujeme či vlastníme, budeme sekat tak, aby na nich vždy zůstalo dost pastvy pro včely, včely samotářky i čmeláky. Zejména poslední dva druhy s kratším doletem mají při vydatném posekávání zelených ploch velké problémy s hledáním potravy. Příkladem jsou v tomto směru podle dam z Hradčanských včel pánové Pavliš a Míka, starající se o Petřín a Kinského zahradu, kteří na včely a čmeláky nikdy nezapomenou.

 


Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Dnes v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Dnes v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Dnes v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru