dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Houslový virtuóz Šporcl: Pro Rudolfinum chystám speciální koncert plný emocí
Pavel Šporcl hraje na modré housle postavené Janem Špidlenem. Foto: archiv

Houslový virtuóz Šporcl: Pro Rudolfinum chystám speciální koncert plný emocí

Houslový virtuóz Pavel Šporcl zavítá 13. června do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Odehraje zde mimořádný koncert se svou cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble, která se v Rudolfinu představí historicky poprvé. Server Pražský patriot si s ním povídal nejen o koncertě, ale i jeho nové desce, plánovaných projektech a cestování.

Pavel Šporcl

Narodil se 25. dubna 1973 v Českých Budějovicích. Český houslový virtuóz je laureát mnoha předních houslových soutěží, dnes patrně vůbec nejpopulárnější český umělec působící v oblasti vážné hudby. Jeho zatím poslední album se jmenuje Gipsy Fire.

Nedávno jste vydal novou desku, můžete nám ji přiblížit?
Jedná se o CD Gipsy Fire. Jak už název napovídá, je to album s cikánskou hudbou, respektive s mojí cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble. Nahráli jsme spolu skladby plné velkých emocí a obrovské virtuosity. Jde o jakési pokračování úspěšné desky Gipsy Way, s níž jsem odehrál přes 220 koncertů. Album, které se velice dobře prodává a za nějž již brzy obdržím platinovou desku.

Spolupracujete tedy s romskou kapelou, co vás zaujalo na romské hudbě?
Právě ty emoce a virtuosita. Také obrovská volnost. Na koncertě se mohu takříkajíc vyhrát ze svých pocitů, lidé se mohou uvolnit a opravdu si koncert užít.

Čeká vás i velký koncert, který pořádá rádio Classic Praha. Nač se můžeme těšit?
Ano, 13. čevna mám s Gipsy Way Ensemble koncert ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Bude to velmi speciální koncert, kde se můžete těšit na všechny skladby z tohoto alba a ještě na lahůdky v podobě variovaných filmových melodií. Tedy například na maďarské čardáše, lidové písně, filmovou hudbu, kompozice cikánských houslistů či moji skladbu Gipsy Fire. A také na vynikajícího akordeonistu Vojtěcha Szabó coby mého hosta. Pro mou cikánskou kapelu to bude úplně první vystoupení v pražském Rudolfinu, takže všechny srdečně zvu.

Máte i vy sám čas a chuť si občas poslechnout nějaké rádio?
Samozřejmě. Rozhlas poslouchám většinou v autě a hodně často mám puštěné právě rádio Classic Praha.

Odehraje 80 vystoupení ročně

K jaké hudbě tíhnete jako posluchač nejvíce?
Mám velmi rád klasickou hudbu, takže proto je Classic Praha ideální. Když jiné rádio, tak nějaké, kde není hudba moc hlasitá. A také nesmí být hloupá – výběr je tedy u nás celkem složitý.
 
sporcl-classic-nahled K vaší práci patří i časté cestování. Využíváte k poslechu hudby i nějaké moderní technologie?
Když cestuji, rád si od hudby odpočinu. Vždyť stále čtyři hodiny denně cvičím a odehraju na 80 vystoupení ročně. Když mám ale náladu a čas, rád využívám internet. Vím, že existují i různé šikovné aplikace do chytrých telefonů, kde se dá rádio poslouchat. Musím ale přiznat, že k tomu jsem ještě nedospěl.

Na podzim chystá bachovský maraton

Je pro vás důležitý plný sál a interakce s publikem?
Samozřejmě. Změnil jsem přístup ke koncertním vystoupením a pokud to lze, svá vystoupení si uvádím. Chce to samozřejmě odvahu, ale má to mnoho výhod. Ta hlavní je jakési přiblížení k posluchači, možnost navázání daleko bližšího či přátelštějšího kontaktu. Funguje to skvěle jak u nás, tak v zahraničí.

Na jaké další projekty se chystáte?
V těchto dnech natáčím sonáty a partity pro sólové housle J.S.Bacha. Je to vrchol v houslové literatuře. Na podzim vyjedu s tímto projektem na turné. Opět se ale bude jednat o ojedinělý počin, neboť na takzvaném bachovském maratonu zahraji kompletní houslové dílo tohoto úžasného skladatele, od jehož narození si letos připomínáme 330 let. Moc se na tento projekt těším, stejně tak jako na koncerty a festivaly, kterých do té doby odehraji bezpočet.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru