Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hoteliéři v Praze očekávají výrazně lepší vánoční a novoroční sezonu než loni
Hotel Occidental Praha Wilson na Václavském náměstí. Foto: archiv

Hoteliéři v Praze očekávají výrazně lepší vánoční a novoroční sezonu než loni

Hoteliéři v Praze očekávají výrazně lepší vánoční a novoroční sezonu než loni, kdy byl turistický ruch ovlivněn pandemií koronaviru a vládními opatřeními. Vyplývá to z odpovědí provozovatelů hotelových řetězců na dotazy ČTK. Minulý rok v posledním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) do pražských hotelů, penzionů či kempů přijelo 987 000 turistů, z toho zhruba třetina ze zahraničí. Loni v prosinci přijelo 250 000 turistů, v letech před vypuknutím pandemie se jich v Praze ubytovalo víc než 600 000.

Ave Hotels provozující síť pražských hotelů zaznamenala vyšší poptávku než loni, kdy hotelnictví poznamenala nejistota ohledně protipandemických opatření. „Obsazenost na prosinec je tedy v tuto chvíli srovnatelná s předpandemickými lety a pevně věříme, že během příštích týdnů nenastane žádná mimořádná okolnost, která by tento trend nějak výrazně narušila," uvedl obchodní a marketingový ředitel společnosti Marek Čermák.

Doplnil, že v sítí hotelů tvořili letos Češi 25 procent hostů, což je zhruba tříprocentní nárůst oproti období před začátkem pandemie a lze předpokládat, že v závěru roku to bude podobné. V Praze je ale podíl tuzemských turistů nižší než v ostatních regionech, poznamenal. Společnost už musela podle Čermáka kvůli inflaci zdražit.

„Vzhledem k téměř bezprostřední návaznosti současné energetické krize na krizi pandemickou ovšem v tomto roce postupujeme opatrně, stejně jako většina našich konkurentů. Větší zdražování očekáváme v příštím roce," dodal. Nyní podle něj nelze odhadovat, jak moc mohou ceny růst.

Síť Czech Inn Hotels očekává, že letos budou jejich hotely plné. Jednatel společnosti Jaroslav Svoboda uvedl, že ještě nechávají několik desítek ze 7000 lůžek volných pro domácí návštěvníky, na které se společnost od pandemie koronaviru výrazně více orientuje. „Ve srovnání s minulým rokem budeme mít dvojnásobné tržby," doplnil.

Na Vánoce očekává hlavně zahraniční klientelu, protože Češi jsou zvyklí trávit svátky spíše doma nebo na horách. Společnost má od roku 2018 nejvíce lůžek v Praze, a proto je pro společnost hlavní sezona zhruba od dubna. Svoboda doplnil, že řetězec neplánuje zdražovat adventní a vánoční nabídku ani ceny v hotelových restauracích.

Hotely ze sítě OREA Hotels & Resort byly loni obsazené jen z asi 35 procent. „Letos jsou naše hotely v Praze už v tuto chvíli zaplněné zhruba z poloviny," uvedl ředitel obchodní strategie hotelového řetězce Jiří Fontana.

Doplnil, že poptávka je srovnatelná s rokem 2019, kvůli omezení pravidelných letů do Prahy se změnil poměr národností. Řetězec také sleduje rostoucí poptávku individuálních rezervací hostů. Situace je výrazně lepší než loni také podle manažera botelu Racek a hotelu Arkada Karla Krejčího.

Ředitel portálu Slevomat Ladislav Veselý uvedl, že Češi mají po dvou letech poznamenaných pandemií chuť cestovat. „Patrné je to i na prodejích pobytů spojených s oslavami konce roku. Poptávka po tuzemských pobytech vzrostla meziročně o 23 procent, po zahraničních pak dokonce o 50 procent," uvedl.

Z domácích destinací mají Češi nejvíce zájem o Krkonoše a Šumavu. „Průměrná cena za jednu noc v Česku se pohybuje kolem 3000 korun, což je proti loňsku zdražení o zhruba 20 procent. Velkou roli v tom hrají především ceny energií," doplnil.


Autor: ČTK

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Dnes v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

PVK: Zákaznický portál bude přístupný jen přes webovou aplikaci

Včera v 08:44

Podpora mobilní aplikace Moje Voda bude ukončena k 31. květnu letošního roku. Z podrobné analýzy dat totiž vyplynulo, že mobilní aplikace Moje Voda se již téměř nevyužívá.

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru