dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Hostiny, kavárna, jóga, koncerty. Na Olšanské hřbitovy možná nebudou mířit jen pozůstalí
Olšanské hřbitovy. Foto: Dezidor / Wikimedia Commons

Hostiny, kavárna, jóga, koncerty. Na Olšanské hřbitovy možná nebudou mířit jen pozůstalí

Nedávno konaná veřejná debata s názvem Olšanské hřbitovy – prostor veřejný otevřel diskusi mezi odborníky a občany o budoucnosti hřbitova tohoto místa na pomezí Vinohrad a Žižkova.

„Prostory Olšanského hřbitova jsou do značné míry nevyužívané, mimo důležité svátky zůstávají převážně nenavštěvované, náhrobky a památky se stávají terčem vandalismu nebo krádeží,“ vysvětlil ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený impulzy, které vedou k úvahám o proměně, jež by prostor hřbitova zatraktivnila také pro jiné návštěvníky než pozůstalé.

Myšlenka zpřístupňování prostoru hřbitova širší veřejnosti se stala součástí připravovaného Generálního plánu péče o Olšanské hřbitovy. „Tento dokument má být jakousi příručkou pro všechny, kteří ovlivňují nebo se starají o vizuální podobu Olšan," sdělil Červený.

Společně s aktivitami, jako jsou adopce hrobů nebo komentované procházky, mají být Olšany do budoucna nejen pohřebištěm, ale také příjemným a zajímavým prostorem pro návštěvníky i obyvatele okolních čtvrtí.

V rámci debaty Olšanské hřbitovy – prostor veřejný byly odborníky představeny některé způsoby řešení problematiky oživení hřbitovů ze zahraničí.

„V berlínském Kreuzbergu vznikla na hřbitově příjemná kavárna Café Strauss. Využívaná je nejen k pohřebním hostinám a smutečnímu setkávání, ale pro její klidnou atmosféru je populární i mezi usedlíky a turisty,“ přiblížila Blanka Dobešová z občanského sdružení Ke kořenům.

Podle Dobešové jsou zahraniční hřbitovy užívány také jako muzeum, park nebo prostor pro různé kulturní a společenské akce. „Lidé si tam zvykli trávit daleko více času, na hřbitov běžně vyrazí na koncert nebo třeba na jógu,“ dodala.


Další články
Nahoru