Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hostavický Vidlák se stal nejoblíbenější alejí v Praze
Alej Vidlák v Hostavicích. Foto: Pavel Průcha

Hostavický Vidlák se stal nejoblíbenější alejí v Praze

Do třináctého ročníku ankety Alej roku, vyhlašované organizací Arnika, nominovali lidé 83 alejí a stromořadí z třinácti krajů v České republice. V metropoli lidé přihlásili pět alejí. Titul Alej roku 2023 Hlavního města Prahy vyhrála Lipová alej Vidlák v Hostavicích s 168 hlasy. Za ní skončila Alej legionářů v Běchovicích s celkem 136 hlasy. Obě aleje si v krajské soutěži vyměnily pořadí, na kterém skončily v loňském roce. Informoval o tom mluvčí Arniky Luboš Pavlovič.

Vítězná alej v sousedství hostavického parku Vidlák, kterému vděčí za svůj název, se dočkala revitalizace v roce 2021, která probíhala v několika fázích. V první byly řezem ošetřeny stávající dřeviny. V druhé došlo k odstraněné náletového porostu a ve třetí byly v blízkosti stávajících dřevin vysazeny nové, aby je v budoucnu nahradily. Server Pražský patriot o tom již dříve informoval radní Prahy 14 pro životní prostředí a veřejný prostor Karel Med (ANO). 

Předloni se alej dočkala zákonné ochrany. Magistrát v reakci na žádost Prahy 14 rozhodl o přidělení statusu významný krajinný prvek, který zákon definuje jako ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotnou část krajiny, jež utváří její typický vzhled nebo přispívá k udržení její stability. Status alej chrání.

„Případným vandalům hrozí trestní stíhání, stejně tak jakékoliv kácení či úpravy jsou přísně vymezeny zákonem a budou vždy posuzovány příslušným magistrátním odborem,“ připomněla místostarostka Mária Ševčíková (ANO).

Alej legionářů, která se umístila na 2. místě v Praze, byla vysázena u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a postupného návratu čs. legií (1920) zpět do vlasti.

Nedílnou součástí aleje jsou zastřešená odpočívka pro procházející i projíždějící návštěvníky a památný kámen s deskou s věnováním padlým Běchovickým legionářům za 1. sv. války. Místní genius loci si podle Zdeňka Jany, který alej nominoval, pochvalují všichni poutníci.

Další tři nominované pražské aleje nezískaly skoro žádné hlasy. Alej Václava Havla u tramvajové trati v blízkosti Pražského hradu má jen šest hlasů, Soběslavova alej podél hradeb na Vyšehradě tři hlasy a další Soběslavova alej na Vyšehradě jen jeden hlas.

Vítězkou za celou Českou republiku, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2023, se stala s 1157 hlasy Alej ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč z Pardubického kraje.

„Stromy lemující naše krajské silnice zpříjemňují cestování a jsou součástí živé sítě v krajině. Historická stromořadí udržují paměť krajiny. Jsou zároveň tím nejcennějším, čím stromy mohou být, biotopy pro stovky živočichů. Stromořadí, která jen těžce hledají místo k životu, jsou ta městská. Naštěstí za mnohá z nich bojují lidé, pro které jsou ulice místem k životu,” uvedla vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová.


Autor: Jan Puci

PVK oslaví světový den vody

Dnes v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Dnes v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Dnes v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

Včera ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

Včera ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Včera v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Včera v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Včera v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Včera v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

26. února 2024 v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

26. února 2024 v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

26. února 2024 ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Další články
Nahoru