Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hostavický Vidlák se stal nejoblíbenější alejí v Praze
Alej Vidlák v Hostavicích. Foto: Pavel Průcha

Hostavický Vidlák se stal nejoblíbenější alejí v Praze

Do třináctého ročníku ankety Alej roku, vyhlašované organizací Arnika, nominovali lidé 83 alejí a stromořadí z třinácti krajů v České republice. V metropoli lidé přihlásili pět alejí. Titul Alej roku 2023 Hlavního města Prahy vyhrála Lipová alej Vidlák v Hostavicích s 168 hlasy. Za ní skončila Alej legionářů v Běchovicích s celkem 136 hlasy. Obě aleje si v krajské soutěži vyměnily pořadí, na kterém skončily v loňském roce. Informoval o tom mluvčí Arniky Luboš Pavlovič.

Alej Vidlák do tradiční ankety nominovala členka Spolku Hostavice Praha 14 Eliška Levová. Alej v sousedství hostavického parku Vidlák, kterému vděčí za svůj název, se dočkala revitalizace v roce 2021, která probíhala v několika fázích. V první byly řezem ošetřeny stávající dřeviny. V druhé došlo k odstraněné náletového porostu a ve třetí byly v blízkosti stávajících dřevin vysazeny nové, aby je v budoucnu nahradily. Server Pražský patriot o tom již dříve informoval radní Prahy 14 pro životní prostředí a veřejný prostor Karel Med (ANO). 

Předloni se alej dočkala zákonné ochrany. Magistrát v reakci na žádost podanou již zmíněným Spolkem Hostavice Praha 14 v zastoupení Radkem Novotným rozhodl o přidělení statusu významný krajinný prvek, který zákon definuje jako ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotnou část krajiny, jež utváří její typický vzhled nebo přispívá k udržení její stability. Status alej chrání.

„Případným vandalům hrozí trestní stíhání, stejně tak jakékoliv kácení či úpravy jsou přísně vymezeny zákonem a budou vždy posuzovány příslušným magistrátním odborem,“ připomněla místostarostka Mária Ševčíková (ANO).

Alej legionářů, která se umístila na 2. místě v Praze, byla vysázena u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a postupného návratu čs. legií (1920) zpět do vlasti.

Nedílnou součástí aleje jsou zastřešená odpočívka pro procházející i projíždějící návštěvníky a památný kámen s deskou s věnováním padlým Běchovickým legionářům za 1. sv. války. Místní genius loci si podle Zdeňka Jany, který alej nominoval, pochvalují všichni poutníci.

Další tři nominované pražské aleje nezískaly skoro žádné hlasy. Alej Václava Havla u tramvajové trati v blízkosti Pražského hradu má jen šest hlasů, Soběslavova alej podél hradeb na Vyšehradě tři hlasy a další Soběslavova alej na Vyšehradě jen jeden hlas.

Vítězkou za celou Českou republiku, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2023, se stala s 1157 hlasy Alej ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč z Pardubického kraje.

„Stromy lemující naše krajské silnice zpříjemňují cestování a jsou součástí živé sítě v krajině. Historická stromořadí udržují paměť krajiny. Jsou zároveň tím nejcennějším, čím stromy mohou být, biotopy pro stovky živočichů. Stromořadí, která jen těžce hledají místo k životu, jsou ta městská. Naštěstí za mnohá z nich bojují lidé, pro které jsou ulice místem k životu,” uvedla vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová.


Autor: Jan Puci

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Dnes v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Další články
Nahoru