Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hostavická lipová alej se dočkala revitalizace, možná bude mít lepší zákonnou ochranu
Lípy právě kvetou. Foto: archiv

Hostavická lipová alej se dočkala revitalizace, možná bude mít lepší zákonnou ochranu

Lipová alej v sousedství hostavického parku Vidlák se loni dočkala revitalizace, která probíhala v několika fázích. Čtrnáctá městská část zažádala magistrát o to, aby se alej stala „významným krajinným prvkem“, což by jí zajistilo větší zákonnou ochranu. Informoval o tom radní Prahy 14 pro životní prostředí a veřejný prostor Karel Med (ANO). O žádosti zatím nebylo rozhodnuto.

V první etapě úprav aleje byly řezem ošetřeny stávající dřeviny. V druhé došlo k odstraněné náletového porostu a ve třetí byly v blízkosti stávajících dřevin vysazeny nové, aby je v budoucnu nahradily.

„Letos na jaře bylo provedeno dosetí travnatých ploch v okolí stávajících i nově vysázených dřevin. V průběhu roku budou travnaté plochy pravidelně sekány. V podzimním období plánujeme výsadbu cibulovin,“ sdělil serveru Pražský patriot radní Med.

Spolek Hostavice Praha 14 vyzval radnici, aby zajistili vhodnou formu zákonné ochrany. Konkrétně se jednalo o status ‚významný krajinný prvek‘, který zákon definuje jako ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotnou část krajiny, jež utváří její typický vzhled nebo přispívá k udržení její stability.

„Požádal jsem Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy o posouzení požadavku. A přestože oficiálně zatím rozhodnutí v ruce nemáme, lze podle dosavadních reakcí předpokládat, že nám bude vyhověno,“ uvedl v časopise Čtrnáctka Karel Med.

V současné době má podle něj alej a dřeviny v ní ochranu stejně jako ostatní dřeviny dle zákona o ochraně přírody a krajiny, a to před poškozováním a ničením. Pokud alej získá status, o který radnice požádala, těm, kteří stromy poničí, bude hrozit trestní stíhání.

„Stejně tak jakékoliv kácení či úpravy budou přísně vymezeny zákonem a posuzovány příslušným magistrátním odborem,“ dodal radní.


Autor: puc

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Praha 4 zavlažuje trávníky

22. června 2022 ve 20:03

Radnice Prahy 4 pořídila v loňském roce závlahy travních porostů do pěti svých revitalizovaných parků. Jedná se o parky na Zeleném pruhu, zahrada Jeremenkova, parku Halasova, na Roztylské náměstí a do parku před ZŠ Jižní na Spořilově.

Festival sportu pro Dvojku nabídne řadu sportovních disciplín

22. června 2022 v 17:33

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 23. června od 10 do 17 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

V Praze 13 testovali paměť

22. června 2022 v 15:30

Praha 13 díky spolupráci s Českou alzheimerovskou společností opět pořádala měření paměti obyvatel třináctky starší 40 let. Měření se díky velkému zájmu uskutečnilo ve dvou dnech přímo v budově radnice.

Praha 11: Zahradní slavnost

22. června 2022 v 07:54

Zahradní slavnost v ZŠ Ke Kateřinkám se koná v úterý 28. června od 17 hodin.

Další články
Nahoru