Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Hospůdka ano, poslanecká jídelna ne? Nesmysl a falešná hra. Odbory se pustily do vlády kvůli lustrování hostů
Od začátku listopadu se bude v restauracích vynucovat dodržování hygienických opatření a prokazování bezinfekčnosti. Foto: Jan Puci

Hospůdka ano, poslanecká jídelna ne? Nesmysl a falešná hra. Odbory se pustily do vlády kvůli lustrování hostů

Kontroly bezinfekčnosti hostů na koronavirus, které budou muset podle aktuálního rozhodnutí vlády od listopadu provádět provozovatelé restaurací a barů, budí vášně napříč odbornou i laickou veřejností. Kriticky se k nim staví Podnikatelské odbory.

Vláda na středečním mimořádném jednání rozhodla, že provozovatelé stravovacích provozů budou muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů certifikát o dokončeném očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo platném negativním testu. Zákazníkovi, který se dokladem neprokáže, neumožní vstup do podniku, nebo mu neposkytnou službu.

„Ministři se ani po roce a půl nepoučili ze svých chyb, a i pár dnů před koncem funkčního období nařizují opět plošné restrikce. Naprostou většinu z jejich opatření přitom v minulosti soud opakovaně označil za nezákonné. Je to pořád dokola podle jednoho stejného scénáře. Zákazy a příkazy bez jakéhokoli slova vysvětlení, bez jakéhokoli náznaku osvěty,“ uvedl předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek, který se v říjnových volbách neúspěšně pokusil dostat za uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci do Poslanecké sněmovny. 

Vláda se podle něj chová stylem „stoupají čísla, musíme jim zase něco zakázat“. Bez jakékoli analýzy, co opatření přinese. Bez jakéhokoli zdůvodnění, proč je opatření zaváděno. 

Podnikatelské odbory v nejnovějším prohlášení zdůrazňují zejména to, že na podnikatele a jejich zaměstnance stát přenáší nové povinnosti, které jim nepřísluší a ze zákona je navíc nesmí provádět. 

„Nedává žádný smysl, aby například servírka v restauraci kontrolovala a zároveň věděla, zda je někdo očkovaný, či zda prodělal nějaké onemocnění. Její úlohou je obsloužit návštěvníky zařízení, roznést jídlo a pití. Nedává smysl, že se opatření týká hospůdky, kam chodí pár místních štamgastů, a naopak se netýká například jídelny v Poslanecké sněmovně, kde se schází lidé z celé republiky,“ sdělila organizace zastupující podnikatele v České republice. 

Podle odborářů není jasné, na základě jakých dat či analýz bylo opatření o lustraci zákazníků přijato. „Existuje snad nějaká studie, ze které vyplývá, že díky lustraci v restauraci se sníží virová nálož v republice a zároveň se zmenší obsazenost lůžek v nemocnicích? Argument, že podobné opatření platí třeba v Rakousku, je zcela zavádějící a účelový. Třeba i kvůli tomu, že například v lockdownu se ministři vzorem Rakouska vůbec neřídili. Náhrady, podpora podnikatelů a kompenzace pro restaurace vypadala v české republice úplně jinak než u našich sousedů,“ řekl Bábek.  

Cíl těchto restrikcí je podle něj jiný, než se uvádí a vláda tak jen zneužívá svou pozici a mocenské postavení. „Vláda chce násilně přinutit obyvatele k očkování. Bez ohledu na to, zda nemoc prodělali, bez ohledu na to, zda mají dostatek protilátek, a hlavně, bez ohledu na to, zda to občané chtějí,“ zdůraznil Bábek. 

Ministři podle předsedy Podnikatelských odborů neustále operují jen těmi čísly a statistikami, která se jim hodí. To považuje za nezodpovědný přístup. 

„Vyzýváme vládní představitele, aby přestali hrát s veřejností falešné hry. Pane premiére Babiši, pane ministře Havlíčku, pane ministře Vojtěchu okamžitě zrušte nesmysl s lustrováním zákazníků. Chcete-li zvýšit proočkovanost obyvatel nepoužívejte donucovací prostředky a nešikanujte podnikatele hrozbou sankcí a pokut. Bizarní a vlastně naprosto nehorázné je, že tenhle chaos podporuje i Hospodářská komora, která by jako první měla poukázat na nesmyslnost a nezákonnost opatření,“ doplnil Bábek.

Zapsaný spolek „Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků“ má víc než 15 000 členů. Vznikl v únoru 2017 a hlavním cílem je podle Bábka obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání. 


Autor: Karel Netolický

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Dnes v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Letos za prvních 10 měsíců vzniklo o 2360 obchodních společností více než loni

Včera v 19:23

V říjnu vzniklo v České republice 2365 obchodních společností, o 122 více než v září a o 190 více než loni v říjnu.  Zároveň zaniklo 1131 obchodních společností, o 86 méně než v září a o 226 méně než před rokem. Během prvních 10 měsíců letošního roku vzniklo 24 747 společností, což je o 2360...

Očkování v Nemocnici sv. Kříže

30. listopadu 2021 v 18:41

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zvyšuje kapacitu, rozšiřuje provozní dobu očkovacího centra.

Očkování v Praze 14 bez registrace

30. listopadu 2021 v 09:29

V obchodním Centru Černý Most v horním patře u východu na střešní parkoviště naproti fitness se v pondělí otevřelo nové očkovací místo FNKV.

Další články
Nahoru