Dnes Pátek - prehanky-dest 13°C
Zítra Sobota - bourky 12°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hospůdka ano, poslanecká jídelna ne? Nesmysl a falešná hra. Odbory se pustily do vlády kvůli lustrování hostů
Od začátku listopadu se bude v restauracích vynucovat dodržování hygienických opatření a prokazování bezinfekčnosti. Foto: Jan Puci

Hospůdka ano, poslanecká jídelna ne? Nesmysl a falešná hra. Odbory se pustily do vlády kvůli lustrování hostů

Kontroly bezinfekčnosti hostů na koronavirus, které budou muset podle aktuálního rozhodnutí vlády od listopadu provádět provozovatelé restaurací a barů, budí vášně napříč odbornou i laickou veřejností. Kriticky se k nim staví Podnikatelské odbory.

Vláda na středečním mimořádném jednání rozhodla, že provozovatelé stravovacích provozů budou muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů certifikát o dokončeném očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo platném negativním testu. Zákazníkovi, který se dokladem neprokáže, neumožní vstup do podniku, nebo mu neposkytnou službu.

„Ministři se ani po roce a půl nepoučili ze svých chyb, a i pár dnů před koncem funkčního období nařizují opět plošné restrikce. Naprostou většinu z jejich opatření přitom v minulosti soud opakovaně označil za nezákonné. Je to pořád dokola podle jednoho stejného scénáře. Zákazy a příkazy bez jakéhokoli slova vysvětlení, bez jakéhokoli náznaku osvěty,“ uvedl předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek, který se v říjnových volbách neúspěšně pokusil dostat za uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci do Poslanecké sněmovny. 

Vláda se podle něj chová stylem „stoupají čísla, musíme jim zase něco zakázat“. Bez jakékoli analýzy, co opatření přinese. Bez jakéhokoli zdůvodnění, proč je opatření zaváděno. 

Podnikatelské odbory v nejnovějším prohlášení zdůrazňují zejména to, že na podnikatele a jejich zaměstnance stát přenáší nové povinnosti, které jim nepřísluší a ze zákona je navíc nesmí provádět. 

„Nedává žádný smysl, aby například servírka v restauraci kontrolovala a zároveň věděla, zda je někdo očkovaný, či zda prodělal nějaké onemocnění. Její úlohou je obsloužit návštěvníky zařízení, roznést jídlo a pití. Nedává smysl, že se opatření týká hospůdky, kam chodí pár místních štamgastů, a naopak se netýká například jídelny v Poslanecké sněmovně, kde se schází lidé z celé republiky,“ sdělila organizace zastupující podnikatele v České republice. 

Podle odborářů není jasné, na základě jakých dat či analýz bylo opatření o lustraci zákazníků přijato. „Existuje snad nějaká studie, ze které vyplývá, že díky lustraci v restauraci se sníží virová nálož v republice a zároveň se zmenší obsazenost lůžek v nemocnicích? Argument, že podobné opatření platí třeba v Rakousku, je zcela zavádějící a účelový. Třeba i kvůli tomu, že například v lockdownu se ministři vzorem Rakouska vůbec neřídili. Náhrady, podpora podnikatelů a kompenzace pro restaurace vypadala v české republice úplně jinak než u našich sousedů,“ řekl Bábek.  

Cíl těchto restrikcí je podle něj jiný, než se uvádí a vláda tak jen zneužívá svou pozici a mocenské postavení. „Vláda chce násilně přinutit obyvatele k očkování. Bez ohledu na to, zda nemoc prodělali, bez ohledu na to, zda mají dostatek protilátek, a hlavně, bez ohledu na to, zda to občané chtějí,“ zdůraznil Bábek. 

Ministři podle předsedy Podnikatelských odborů neustále operují jen těmi čísly a statistikami, která se jim hodí. To považuje za nezodpovědný přístup. 

„Vyzýváme vládní představitele, aby přestali hrát s veřejností falešné hry. Pane premiére Babiši, pane ministře Havlíčku, pane ministře Vojtěchu okamžitě zrušte nesmysl s lustrováním zákazníků. Chcete-li zvýšit proočkovanost obyvatel nepoužívejte donucovací prostředky a nešikanujte podnikatele hrozbou sankcí a pokut. Bizarní a vlastně naprosto nehorázné je, že tenhle chaos podporuje i Hospodářská komora, která by jako první měla poukázat na nesmyslnost a nezákonnost opatření,“ doplnil Bábek.

Zapsaný spolek „Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků“ má víc než 15 000 členů. Vznikl v únoru 2017 a hlavním cílem je podle Bábka obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání. 


Autor: Karel Netolický

PVK: Zákaznický portál bude přístupný jen přes webovou aplikaci

Včera v 08:44

Podpora mobilní aplikace Moje Voda bude ukončena k 31. květnu letošního roku. Z podrobné analýzy dat totiž vyplynulo, že mobilní aplikace Moje Voda se již téměř nevyužívá.

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský

21. května 2024 v 07:13

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Praha 15 – MAP IV.

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Další články
Nahoru