dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - polojasno
9°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
8°C
Hospodářská komora Prahy 1 chce změnit povolování předzahrádek
Restaurační zahrádky na Staroměstském náměstí v letní sezoně. Foto: Tiia Monto / Wikimedia Commons

Hospodářská komora Prahy 1 chce změnit povolování předzahrádek

Hospodářská komora na Praze 1 chce ve spolupráci s magistrátem a městskou částí zjednodušit postup pro povolování restauračních předzahrádek. Týkat by se to mělo v první řadě těch už fungujících, jejichž provozovatelé musí každý rok znovu žádat o povolení. Novinářům to dnes řekli zástupci komory.

Pro případnou další diskusi o využití jejich návrhů samosprávou musí ještě podle vyjádření politiků získat podporu většího množství provozovatelů.

Pro povolení předzahrádky si musí provozovatel podniku pronajmout plochu od Prahy a zároveň získat povolení městské části. Platí oběma. Podle místopředsedy Hospodářské komory Praha 1 Filipa Dvořáka je zbytečné, aby museli provozovatelé každý rok procházet stejným procesem, který trvá tři dny. „Jeden z našich členů, který má stále tu stejnou předzahrádku v Konviktské ulici, každý rok už 19 let dělá tři dny to samé," uvedl.

Pomoci by podle něj měla webová aplikace, která by umožnila prodloužení řešit online. Na papíře by potom bylo potřeba už jen samotné povolení s razítkem úřadu. Komora podle Dvořáka zahájila jednání s magistrátem a Prahou 1, kde se nachází největší množství předzahrádek v Praze a kde by výhledově chtěli aplikaci v pilotním provozu vyzkoušet. Její vývoj a provoz by měl na starosti magistrát.

Z magistrátů i Prahy 1 dostala komora odpověď, že se jejich návrhy budou zabývat v momentě, kdy získají větší podporu mezi provozovateli podniků. Místostarosta Prahy 1 a pražský radní Daniel Hodek (ČSSD) ČTK řekl, že diskuse je možná, i když řada povinností pro provozovatele vyplývá ze zákona a samosprávám s budou těžko měnit. V minulosti už se pro zjednodušení procesu vyjádřili primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice) a náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Hospodářská komora Praha 1 nyní zastupuje 50 provozovatelů, do konce léta by ráda získala ke spolupráci nadpoloviční většinu provozovatelů celkem 333 předzahrádek, které se nyní na území Prahy 1 nacházejí.

Podle Dvořáka loni přinesly na nájmu a poplatcích do rozpočtů Prahy a městské části 75,5 milionu korun. Poplatky městské části se podle lukrativnosti lokality pohybují mezi deseti a 60 korunami za metr čtvereční a den. Praze provozovatelé platí stejnou částku jako místní radnici.

V oblasti Pražské památkové rezervace (PPP) si musí podniky navíc nechat vybavení předzahrádky schválit magistrátními památkáři a musí dodržovat pravidla pro jejich provedení. Nesmí například mít pódium, podlahu ani žádnou ohradu, nesmí být zastřešené a zakázán je plastový nábytek.

V současné době památkáři nepožadují schvalování zahrádek každý rok, což by celý proces každoročně o několik týdnů prodloužilo. PPP kromě celé Prahy 1 a většiny Prahy 2 zahrnuje i části Prahy 3, Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6 a Prahy 7.


Protipovodňová opatření v Nedvězí jsou Vodohospodářskou stavbou roku 2017

Včera v 07:40

Radní hl. m. Prahy Jana Plamínková včera v rámci Mezinárodního dne vody při slavnostním setkání vodohospodářů převzala ocenění pro Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy – část Nedvězí. Ta se ve své kategorii stala Vodohospodářskou stavbou roku 2017.   

Praha vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury

22. března 2018 v 11:53

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury města. Náklady budou maximálně 171,82 milionu korun. Záměr dnes schválili pražští zastupitelé.

Mezinárodní konference zaměřená na pomoc dětem ve složitých životních situacích

21. března 2018 v 16:28

Přes sto účastníků z šesti evropských zemí se dnes sešlo v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy na mezinárodní konferenci s názvem „Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole,“ kterou pořádala v rámci evropského projektu Centrum sociálních služeb...

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

21. března 2018 v 10:14

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a...

Likvidace hlodavců, deratizace na území Prahy 3

21. března 2018 v 09:20

Odbor ochrany životního prostředí MČ Praha 3 připravuje v dubnu provedení preventivních deratizačních prací na pozemcích svěřených do péče městské části, na kterých byla deratizace provedena v roce 2017.

Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

20. března 2018 ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Rada schválila poskytnutí dalších Kotlíkových dotací

20. března 2018 v 15:15

Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle dnešního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického...

Československo – země neznámá? Soutěž Prahy 9

20. března 2018 ve 12:49

Vědomostní soutěž ke 100. výročí vzniku Československé republiky s názvem Československo – země neznámá? vyhlašuje Tělocvičná jednota Sokol Prosek za podpory městské části Praha 9. Zúčastnit se jí mohou všechny generace – od dětí v základních školách po pamětníky a měli by v ní prokázat vědomosti...

Další články
Nahoru