Dnes Středa - oblacno -2°C
Zítra Čtvrtek - snih -2°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hospodářská komora Prahy 1 chce změnit povolování předzahrádek
Restaurační zahrádky na Staroměstském náměstí v letní sezoně. Foto: Tiia Monto / Wikimedia Commons

Hospodářská komora Prahy 1 chce změnit povolování předzahrádek

Hospodářská komora na Praze 1 chce ve spolupráci s magistrátem a městskou částí zjednodušit postup pro povolování restauračních předzahrádek. Týkat by se to mělo v první řadě těch už fungujících, jejichž provozovatelé musí každý rok znovu žádat o povolení. Novinářům to dnes řekli zástupci komory.

Pro případnou další diskusi o využití jejich návrhů samosprávou musí ještě podle vyjádření politiků získat podporu většího množství provozovatelů.

Pro povolení předzahrádky si musí provozovatel podniku pronajmout plochu od Prahy a zároveň získat povolení městské části. Platí oběma. Podle místopředsedy Hospodářské komory Praha 1 Filipa Dvořáka je zbytečné, aby museli provozovatelé každý rok procházet stejným procesem, který trvá tři dny. „Jeden z našich členů, který má stále tu stejnou předzahrádku v Konviktské ulici, každý rok už 19 let dělá tři dny to samé," uvedl.

Pomoci by podle něj měla webová aplikace, která by umožnila prodloužení řešit online. Na papíře by potom bylo potřeba už jen samotné povolení s razítkem úřadu. Komora podle Dvořáka zahájila jednání s magistrátem a Prahou 1, kde se nachází největší množství předzahrádek v Praze a kde by výhledově chtěli aplikaci v pilotním provozu vyzkoušet. Její vývoj a provoz by měl na starosti magistrát.

Z magistrátů i Prahy 1 dostala komora odpověď, že se jejich návrhy budou zabývat v momentě, kdy získají větší podporu mezi provozovateli podniků. Místostarosta Prahy 1 a pražský radní Daniel Hodek (ČSSD) ČTK řekl, že diskuse je možná, i když řada povinností pro provozovatele vyplývá ze zákona a samosprávám s budou těžko měnit. V minulosti už se pro zjednodušení procesu vyjádřili primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice) a náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Hospodářská komora Praha 1 nyní zastupuje 50 provozovatelů, do konce léta by ráda získala ke spolupráci nadpoloviční většinu provozovatelů celkem 333 předzahrádek, které se nyní na území Prahy 1 nacházejí.

Podle Dvořáka loni přinesly na nájmu a poplatcích do rozpočtů Prahy a městské části 75,5 milionu korun. Poplatky městské části se podle lukrativnosti lokality pohybují mezi deseti a 60 korunami za metr čtvereční a den. Praze provozovatelé platí stejnou částku jako místní radnici.

V oblasti Pražské památkové rezervace (PPP) si musí podniky navíc nechat vybavení předzahrádky schválit magistrátními památkáři a musí dodržovat pravidla pro jejich provedení. Nesmí například mít pódium, podlahu ani žádnou ohradu, nesmí být zastřešené a zakázán je plastový nábytek.

V současné době památkáři nepožadují schvalování zahrádek každý rok, což by celý proces každoročně o několik týdnů prodloužilo. PPP kromě celé Prahy 1 a většiny Prahy 2 zahrnuje i části Prahy 3, Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6 a Prahy 7.


Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

25. ledna 2021 v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

25. ledna 2021 v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Další články
Nahoru