Dnes Neděle - skorojasno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
PolitikaZpravodajství

Hospodaření pražských radnic loni spadlo do schodku 363,7 milionu korun

Příjmy dosáhly 15,43 miliardy a 15,79 miliardy. Na investice daly městské části dohromady 4,69 miliardy korun. Vyplývá to z výsledku hospodaření městských částí, které včera schválili pražští radní. V roce 2020 skončily radnice v přebytku zhruba 429 milionů.

Celkový schodek hospodaření za městské části vykázaný k 31. prosinci 2021 je saldem přebytků hospodaření 30 městských částí v souhrnném objemu asi 830,37 milionů a záporných sald u 27 městských částí ve výši více než 1,19 miliardy. Schodkové hospodaření měly některé takzvaně velké číslované radnice, tak i ty malé označené názvy.

V příjmech tvořily nejvyšší částku takzvané transfery, tedy peníze z městského, potažmo státního rozpočtu. V souhrnu pro všechny městské části tvořily 12,7 miliardy korun.

Daňové příjmy byly asi 1,82 miliardy a radnice získaly peníze také z nedaňových nebo kapitálových příjmů.

Výdaje dosáhly 15,79 miliardy korun, nejvíc peněz šlo na chod městských částí, a to okolo pěti miliard, a poté do školství, kde to bylo 4,66 miliardy. Více než miliarda putovala v součtu také do sociální oblasti nebo městské infrastruktury.

V rozpočtu hlavního města je letos vyčleněno pro městské části dohromady 5,14 miliardy korun, což je meziročně o 122,6 milionu více. Z celkové sumy jde více než miliarda korun na výkon státní správy. Další miliarda je určena na investice.

Radnice dostávají od magistrátu na jednoho obyvatele 3000 korun. Od roku 2020 se meziročně zvýšil příspěvek na školství o 500 korun na jedno dítě v mateřské škole a žáka v základní škole na nynějších 3200 korun. Magistrát přiděluje radnicím rovněž další peníze z rozpočtové rezervy nebo na dotacích.


Autor: ČTK

V Podolí hořela garáž

Dnes v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Včera v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Další články
Nahoru