Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hospodaření Prahy v prvním čtvrtletí skončilo několikamiliardovým přebytkem
Hlavní sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Hospodaření Prahy v prvním čtvrtletí skončilo několikamiliardovým přebytkem

Hospodaření hlavního města v prvním čtvrtletí letošního roku skončilo přebytkem 4,39 miliardy korun, tedy meziročně zhruba stejně. Příjmy dosáhly zhruba 24,65 miliardy korun a výdaje přibližně 20,26 miliardy korun. Na investice metropole vydala přes dvě miliardy, což je oproti loňsku o něco více.

Vyplývá to z magistrátní zprávy o plnění rozpočtu za letošní první čtvrtletí, kterou má ČTK k dispozici. Hospodaření Prahy jako celku skončilo loni přebytkem zhruba 15,99 miliardy korun, což bylo meziročně více.

Z celkových příjmů tvoří nejvyšší částku daňové příjmy, které dosáhly zhruba 16,4 miliardy korun. Z nich pak nejvíc peněz do městské pokladny přinesla daň z přidané hodnoty.

Nedaňové příjmy tvoří necelá čtyři procenta příjmů a město peníze získalo rovněž z kapitálových příjmů a rovněž z takzvaných transferů, tedy například ze státního rozpočtu nebo z vlastní hospodářské činnosti.

Většinu výdajů tvořily běžné výdaje, které dosáhly asi 18,2 miliardy korun. Nejvíc peněz dalo město do školství, a to přes 6,6 miliardy korun, a do dopravy, na kterou putovalo asi 6,34 miliardy korun. Více než miliardu korun dalo město třeba také do zdravotnictví a sociální oblasti.

Kapitálové výdaje se v prvním čtvrtletí vyšplhaly přes 2,1 miliardy korun, což je meziročně o téměř 327 milionů korun více. Město investovalo nejvíc peněz, celkem 513,3 milionu korun, do dopravy. Do školství putovalo přes 258 milionů korun a další více než stomilionové částky investovalo mj. do kultury a cestovního ruchu, městské infrastruktury nebo rozvoje obce.

Pro letošní rok má hlavní město schválený rozpočet s příjmy a výdaji 92,6 miliardy korun, což je meziročně více. Na investice půjde přibližně 19,68 miliardy korun, z toho více než čtyři miliardy na stavbu metra D. Z výdajů tvoří většinu běžné výdaje, a to asi 70,92 miliardy korun.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru