Dnes Úterý - obcasny-dest 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Hospodaření Prahy v prvním čtvrtletí skončilo několikamiliardovým přebytkem
Hlavní sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Hospodaření Prahy v prvním čtvrtletí skončilo několikamiliardovým přebytkem

Hospodaření hlavního města v prvním čtvrtletí letošního roku skončilo přebytkem 4,39 miliardy korun, tedy meziročně zhruba stejně. Příjmy dosáhly zhruba 24,65 miliardy korun a výdaje přibližně 20,26 miliardy korun. Na investice metropole vydala přes dvě miliardy, což je oproti loňsku o něco více.

Vyplývá to z magistrátní zprávy o plnění rozpočtu za letošní první čtvrtletí, kterou má ČTK k dispozici. Hospodaření Prahy jako celku skončilo loni přebytkem zhruba 15,99 miliardy korun, což bylo meziročně více.

Z celkových příjmů tvoří nejvyšší částku daňové příjmy, které dosáhly zhruba 16,4 miliardy korun. Z nich pak nejvíc peněz do městské pokladny přinesla daň z přidané hodnoty.

Nedaňové příjmy tvoří necelá čtyři procenta příjmů a město peníze získalo rovněž z kapitálových příjmů a rovněž z takzvaných transferů, tedy například ze státního rozpočtu nebo z vlastní hospodářské činnosti.

Většinu výdajů tvořily běžné výdaje, které dosáhly asi 18,2 miliardy korun. Nejvíc peněz dalo město do školství, a to přes 6,6 miliardy korun, a do dopravy, na kterou putovalo asi 6,34 miliardy korun. Více než miliardu korun dalo město třeba také do zdravotnictví a sociální oblasti.

Kapitálové výdaje se v prvním čtvrtletí vyšplhaly přes 2,1 miliardy korun, což je meziročně o téměř 327 milionů korun více. Město investovalo nejvíc peněz, celkem 513,3 milionu korun, do dopravy. Do školství putovalo přes 258 milionů korun a další více než stomilionové částky investovalo mj. do kultury a cestovního ruchu, městské infrastruktury nebo rozvoje obce.

Pro letošní rok má hlavní město schválený rozpočet s příjmy a výdaji 92,6 miliardy korun, což je meziročně více. Na investice půjde přibližně 19,68 miliardy korun, z toho více než čtyři miliardy na stavbu metra D. Z výdajů tvoří většinu běžné výdaje, a to asi 70,92 miliardy korun.


Autor: ČTK

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru