Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Hospodaření Prahy v prvním čtvrtletí skončilo několikamiliardovým přebytkem
Hlavní sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Hospodaření Prahy v prvním čtvrtletí skončilo několikamiliardovým přebytkem

Hospodaření hlavního města v prvním čtvrtletí letošního roku skončilo přebytkem 4,39 miliardy korun, tedy meziročně zhruba stejně. Příjmy dosáhly zhruba 24,65 miliardy korun a výdaje přibližně 20,26 miliardy korun. Na investice metropole vydala přes dvě miliardy, což je oproti loňsku o něco více.

Vyplývá to z magistrátní zprávy o plnění rozpočtu za letošní první čtvrtletí, kterou má ČTK k dispozici. Hospodaření Prahy jako celku skončilo loni přebytkem zhruba 15,99 miliardy korun, což bylo meziročně více.

Z celkových příjmů tvoří nejvyšší částku daňové příjmy, které dosáhly zhruba 16,4 miliardy korun. Z nich pak nejvíc peněz do městské pokladny přinesla daň z přidané hodnoty.

Nedaňové příjmy tvoří necelá čtyři procenta příjmů a město peníze získalo rovněž z kapitálových příjmů a rovněž z takzvaných transferů, tedy například ze státního rozpočtu nebo z vlastní hospodářské činnosti.

Většinu výdajů tvořily běžné výdaje, které dosáhly asi 18,2 miliardy korun. Nejvíc peněz dalo město do školství, a to přes 6,6 miliardy korun, a do dopravy, na kterou putovalo asi 6,34 miliardy korun. Více než miliardu korun dalo město třeba také do zdravotnictví a sociální oblasti.

Kapitálové výdaje se v prvním čtvrtletí vyšplhaly přes 2,1 miliardy korun, což je meziročně o téměř 327 milionů korun více. Město investovalo nejvíc peněz, celkem 513,3 milionu korun, do dopravy. Do školství putovalo přes 258 milionů korun a další více než stomilionové částky investovalo mj. do kultury a cestovního ruchu, městské infrastruktury nebo rozvoje obce.

Pro letošní rok má hlavní město schválený rozpočet s příjmy a výdaji 92,6 miliardy korun, což je meziročně více. Na investice půjde přibližně 19,68 miliardy korun, z toho více než čtyři miliardy na stavbu metra D. Z výdajů tvoří většinu běžné výdaje, a to asi 70,92 miliardy korun.


Autor: ČTK

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Další články
Nahoru