dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
11°C
Hospodaření metropole loni skončilo přebytkem 6,7 miliardy korun
Ilustrační foto: archiv

Hospodaření metropole loni skončilo přebytkem 6,7 miliardy korun

Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili výsledek hospodaření hlavního města za loňský rok. Hospodaření Prahy včetně městských částí skončilo přebytkem zhruba 6,7 miliardy korun. Příjmy dosáhly 88,643 miliardy a výdaje byly 81,982 miliardy. Na investice šlo 17,4 miliardy.

Hospodářství v loňském roce ovlivnily vyšší příjmy a nižší čerpání výdajů, a to zejména kapitálových. Praha měla na loňský rok schválen rozpočet s příjmy 60,2 miliardy a výdaji 80,7 miliardy. Investice měly být 23,4 miliardy.

Celkové příjmy se loni plnily na 106,7 procenta upraveného rozpočtu. Město tak přijalo asi o 5,593 miliardy korun více, než bylo plánováno. Z této částky nejvíce, zhruba 4,61 miliardy, připadá na inkaso daňových příjmů, zejména inkaso daně z přidané hodnoty a daně z příjmů fyzických osob.

Na daňových příjmech město získalo asi 61 miliard korun, nedaňové příjmy byly téměř čtyři miliardy a na takzvaných transferech, které zahrnují mimo jiné peníze od státu, získala Praha 23,6 miliardy. Kapitálové příjmy města byly skoro 45 milionů korun.

Výdaje téměř 82 miliard korun odpovídají 85,54 procenta původně plánované částky. Z toho připadá na běžné výdaje asi 64,558 miliardy a na kapitálové výdaje 17,424 miliardy. Investice tak byly vyčerpány z necelých 66 procent. V běžných výdajích vydalo město nejvyšší částku na dopravu, a to zhruba 21 miliardy. Na druhém místě bylo školství, do kterého město vložilo 19,5 miliardy korun.

Na investice si v rozpočtu město vyčlenilo původně 23,4 miliardy korun, vyčerpalo 17,4 miliardy. Nejvíc peněz vydala Praha na školství. Druhou nejnákladnější oblastí byla městská infrastruktura a třetí doprava. Nejméně peněz vynaložila Praha na kulturu a cestovní ruch, a to 391,598 milionu.

Uvedená čísla zahrnují jak hospodaření magistrátu, tak městských částí. Pokud jde jen o magistrát, ten podle náměstka primátora pro finance Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) skončil v přebytku 7,8 miliardy korun.

„Není to ani tak zodpovědným přístupem k běžným výdajům, jako spíš kvůli nedostatečné investiční aktivitě. My jsme se zavázali, že investici nakopneme," uvedl. Městské části, kterých je v Praze 57, skončily ve schodku 1,1 miliardy. Podle náměstka to bylo dáno meziročními převody dotací a vliv mohl mít i fakt, že loňský rok byl volební.

Opoziční zastupitel Ondřej Martan (ODS) uvedl, že magistrát by měl usilovat o získání většího množství peněz od státu. Podle Vyhnánka se o to vedení města snaží.

„Pracujeme i na tom, abychom dostali od státu prostředky alespoň na část metra D," uvedl Vyhnánek. Metro je podle něj celostátně významnou stavbou a v evropských metropolích je běžné, že takové projekty jsou spolufinancovány ze státního rozpočtu.

Ministerstvo financí má podle náměstka na Prahu i řadu požadavků, spočívajících například v úsporných opatřeních nebo změnách ve struktuře příjmů. Město proto podle něj připravuje například vyhlášku, podle které by si městské části měly právo rozhodnout o výši tzv. místního koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti.

Praha má na letošek schválen rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy korun. Rozdíl pokryje ze svých zdrojů a příspěvků státu. V roce 2017 hospodařila Praha s přebytkem zhruba 7,45 miliardy Kč, kdy příjmy dosáhly 77,76 miliardy a výdaje 70,31 miliardy.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Další články
Nahoru