Dnes Středa - skorojasno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 4°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hospitalizováno bylo už přes 600 pedagogů s covidem, prezident komory chce ministrovu hlavu
Ministr školství Robert Plaga. Foto: MŠMT ČR / Facebook

Hospitalizováno bylo už přes 600 pedagogů s covidem, prezident komory chce ministrovu hlavu

K polovině února činil počet pedagogů pozitivně testovaných na koronavirus 37 351. Od počátku epidemie bylo hospitalizováno 609 pedagogů, osmnáct jich bohužel zemřelo.

Aktuálně je v Česku pozitivních 3 186 pedagogů a hospitalizováno je 48 pedagogických pracovníků. Celkový počet pedagogů v Česku činí 191 221. Z toho je 160 136 učitelů v regionálním školství, 16 548 vychovatelů a 14 537 akademických pracovníků veřejných vysokých škol.

V oblasti vzdělávání pracuje celkem 383 984 pedagogických i nepedagogických pracovníků. 

Uvedené údaje vyplývají ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, které si vyžádal Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory. Tento spolek má v současnosti 2900 členů a za cíl si klade docílit lepšího postavení pedagogů ve společnosti.  

„Ministr školství Robert Plaga svým laxním přístupem a ignorováním problémů způsobil, že se koronavirus masivně rozšířil ve školách. V případě mateřských škol neprosadil žádná epidemická opatření, přestože ho o to ředitelky i učitelky opakovaně žádaly již od jara. Odmítl zajistit ochranné pomůcky pro pracovníky škol. To učinila vláda až nyní na základě usnesení školského výboru Poslanecké sněmovny,“ uvedl Sárközi.

„Stejně tak zanedbal přípravy preventivního testování žáků a očkování učitelů, které se kvůli tomu mohlo spustit až od března. Kvůli tomu musela vláda nyní všechny školy uzavřít, protože počet škol zasažených koronavirem i počet nakažených dětí prudce vzrostl. Příčinou jsou právě minimální opatření v otevřených školách, především mateřských a speciálních. Ze škol se koronavirus dále rozšířil do mnoha rodin dětí i pedagogů,“ pokračoval prezident spolku. 

„Myslím si, že by měl Robert Plaga přijmout zodpovědnost za své činy a odstoupit z funkce ministra školství. Pokud to neudělá sám, vyzývám premiéra, aby Roberta Plagu odvolal,“ dodal. 

„Dlouhodobě upozorňuji na to, že školy nesou náklady pandemie víc, než je nutné. Doufám, že konečně i další členové vlády pochopí, že školy se mají zavírat jako poslední. Není možné nezavést povinné testování a nošení respirátorů ve firmách a omezovat zase a znovu pouze školy,“ napsal tento týden na Twitter ministr Plaga. 

Od 1. března budou v Česku uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému. 


Autor: Karel Netolický

Na Mariánském náměstí je nové odběrové místo. Testovat se bude i ze slin

Včera v 09:38

Pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem otevřel nové odběrové místo na Mariánském náměstí v Praze 1. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku...

Seniory s omezenou pohyblivostí na očkování odvezou mikrobusy na zavolání

Včera v 09:34

Praha schválila rozšíření nabídky služeb tzv. mikrobusů na zavolání, které vozí osoby s těžkým zdravotním postižením. Díky částečnému uvolnění kapacit v souvislosti s celkovým snížením mobility obyvatel v rámci pandemických opatření bude možné využít tyto mikrobusy i pro odvoz seniorů nad 70 let...

V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

19. dubna 2021 v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Další články
Nahoru