Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hospitalizováno bylo už přes 600 pedagogů s covidem, prezident komory chce ministrovu hlavu
Ministr školství Robert Plaga. Foto: MŠMT ČR / Facebook

Hospitalizováno bylo už přes 600 pedagogů s covidem, prezident komory chce ministrovu hlavu

K polovině února činil počet pedagogů pozitivně testovaných na koronavirus 37 351. Od počátku epidemie bylo hospitalizováno 609 pedagogů, osmnáct jich bohužel zemřelo.

Aktuálně je v Česku pozitivních 3 186 pedagogů a hospitalizováno je 48 pedagogických pracovníků. Celkový počet pedagogů v Česku činí 191 221. Z toho je 160 136 učitelů v regionálním školství, 16 548 vychovatelů a 14 537 akademických pracovníků veřejných vysokých škol.

V oblasti vzdělávání pracuje celkem 383 984 pedagogických i nepedagogických pracovníků. 

Uvedené údaje vyplývají ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, které si vyžádal Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory. Tento spolek má v současnosti 2900 členů a za cíl si klade docílit lepšího postavení pedagogů ve společnosti.  

„Ministr školství Robert Plaga svým laxním přístupem a ignorováním problémů způsobil, že se koronavirus masivně rozšířil ve školách. V případě mateřských škol neprosadil žádná epidemická opatření, přestože ho o to ředitelky i učitelky opakovaně žádaly již od jara. Odmítl zajistit ochranné pomůcky pro pracovníky škol. To učinila vláda až nyní na základě usnesení školského výboru Poslanecké sněmovny,“ uvedl Sárközi.

„Stejně tak zanedbal přípravy preventivního testování žáků a očkování učitelů, které se kvůli tomu mohlo spustit až od března. Kvůli tomu musela vláda nyní všechny školy uzavřít, protože počet škol zasažených koronavirem i počet nakažených dětí prudce vzrostl. Příčinou jsou právě minimální opatření v otevřených školách, především mateřských a speciálních. Ze škol se koronavirus dále rozšířil do mnoha rodin dětí i pedagogů,“ pokračoval prezident spolku. 

„Myslím si, že by měl Robert Plaga přijmout zodpovědnost za své činy a odstoupit z funkce ministra školství. Pokud to neudělá sám, vyzývám premiéra, aby Roberta Plagu odvolal,“ dodal. 

„Dlouhodobě upozorňuji na to, že školy nesou náklady pandemie víc, než je nutné. Doufám, že konečně i další členové vlády pochopí, že školy se mají zavírat jako poslední. Není možné nezavést povinné testování a nošení respirátorů ve firmách a omezovat zase a znovu pouze školy,“ napsal tento týden na Twitter ministr Plaga. 

Od 1. března budou v Česku uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému. 


Autor: Karel Netolický

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Dnes v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru