Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Horní část Václavského náměstí bude svítit duhovými barvami

Ve čtvrtek 12. října uplyne přesně rok od tragické smrti dvou LGBT+ lidí – Juraje a Matúše, kteří byli zavražděni při teroristickém útoku v bratislavském klubu Tepláreň. 

Audiovizuální happening Duhová pieta: Společně proti nenávisti 2023, který vzniká ve spolupráci se Signal festivalem, rozsvítí horní část Václavského náměstí duhovými barvami. Akce navazuje na loňské shromáždění Společně proti nenávisti, kterého se zúčastnily tisíce lidí.

Součástí audiovizuální instalace jsou světelné kužely doprovázené audionahrávkou příběhů rodičů LGBT+ lidí. Ty poběží ve smyčce mezi 19 až 22 hodin.

Na místě budete moci také zapálit svíčku za Juraje a Matúše a vyrobit si transparent. V petičním stánku bude možné podepsat výzvu Společně proti nenávisti.

Happening zároveň připomíná otevřenou výzvu politikům k přijetí konkrétních kroků k ochraně LGBT+ lidí (leseb, gayů, bi a trans lidí), jejich rodin a dětí, kterou iniciovalo 24 lidskoprávních organizací v čele se spolkem Prague Pride. Výzvu zatím podepsalo přes 23 000 lidí. 

Pietní akce k uctění památky Matúše a Juraje se konají také na dalších místech po celé České republice. Jejich seznam si můžete prohlédnout na webu spolecneprotinenavisti.cz.


Autor: red

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru