Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Horké počasí může způsobovat problémy zvířatům, veterináři posílí kontroly
I psi mohou mít problémy při dlouhém pobytu na sluníčku. Zdroj foto: se souhlasem Karel Netolický

Horké počasí může způsobovat problémy zvířatům, veterináři posílí kontroly

Venkovní teploty na řadě míst České republiky v těchto dnech atakují hranici 30 stupňů celsia, což může negativně ovlivnit také pohodu a zdraví zvířat. Chovatelé by měli dbát na zajištění dostatečného napájení, ale také větrání a chlazení. Brát zřetel na extrémní podmínky je třeba také při přepravě zvířat. Kontroly inspektorů Státní veterinární správy (SVS) v chovech se proto v tomto období ve zvýšené míře zaměřují na plnění povinností chovatelů ve vztahu k horkému počasí. Počasí může působit problémy i domácím mazlíčkům. Informoval o tom mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Pastevně chovaná zvířata, v našich podmínkách především skot, ovce a koně, musí mít na pozemku podle Vorlíčka možnost úkrytu před slunečním žárem. Nutné je zajištění vhodného zdroje napájení. V chovech hospodářských zvířat je v případě extrémních teplot vhodné zvířata chladit, a to ideálně mlžícím systémem či ochlazením přiváděného vzduchu voštinovými chladiči.

V chlévech či stájích, kde může teplota stoupat velmi vysoko, by měla být zajištěna ventilace. V pohotovostním plánu chovatele musí být uvedena doba, po kterou je možné udržet dobré životní podmínky pro zvířata v případě selhání umělého větracího systému. Chovatel v případě výpadku energie v ustájovacích prostorech musí zajistit činnost náhradních energetických zdrojů, které by měl mít k dispozici.

Na dostatek vody by podle Vorlíčka neměly zapomínat ani osoby cestující se psy, kočkami či jinými domácími mazlíčky. Zejména při delší cestě by měli řidiči dělat pravidelné zastávky a nechat při nich zvíře napít a proběhnout. Zvířata je potřeba zastínit a v případě velkého horka i chladit. 

„Majitelé by rozhodně neměli ponechávat svá zvířata na přímém slunci v autě, což se někdy stává například na parkovišti před supermarkety. Teploty ve vozidle mohou během několika minut přesáhnout i 50 stupňů, což ohrožuje zdraví, či dokonce život zvířete,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.   

Pokud přeci jen k přehřátí zvířete dojde, pak je podle něj nutné poskytnout mu první pomoc ochlazováním vlažnou vodou, umístit jedince do stínu, zajistit dostatečný přísun vody a vyhledat pomoc soukromého veterinárního lékaře. „Pro hlavní denní venčení psů se jako nejvhodnější doba doporučuje ráno a večer, kdy jsou teploty nižší,“ podotkl Vorlíček. 

Obdobná pravidla platí i pro transport hospodářských zvířat. V horkých dnech se doporučuje přepravu směřovat především do brzkých ranních nebo večerních hodin. 

„Každopádně je povinností dopravců zajistit splnění požadavků daných legislativou, především pak teplotu při přepravě, délku přepravy, zajištění napájení, krmení a odpočinek zvířat po celou dobu přepravy,“ dodal mluvčí.


Autor: Karel Netolický

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru