dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Hořela galvanovna, škoda je asi 60 milionů korun
Noční zásah hasičů v galvanovně. Foto: Roman Půta / HZS Praha

Hořela galvanovna, škoda je asi 60 milionů korun

Ve Štěrboholské ulici v Praze 15 v noci na pátek hořela galvanovna. Jednoho člověka ošetřili zdravotníci, škoda je předběžně vyčíslena na 60 milionů korun. Hasiči během zásahu měřili únik nebezpečných látek do ovzduší, lidem z okolí ale nebezpečí nehrozilo. Z objektu bylo evakuováno pět lidí.

Požár v objektu galvanovny zaznamenalo čidlo ve 2:07 a ostraha objektu zalarmovala hasiče. Operační středisko přijalo hlášení a na místo vyslalo čtyři jednotky profesionálních hasičů. Ve 2:17 už byla první jednotka na místě a požár střechy byl v plném rozsahu na ploše 30×30 metrů. Na místo byly povolány další jednotky profesionálních hasičů i jednotek sboru dobrovolných hasičů.

„V galvanovně se nacházely tlakové lahve a zhruba šest kubíků kyseliny chlorovodíkové a další chemikálie. Vedle chemické provozovny přímo v objektu je sklad kyanidu, z druhé strany zase lakovna a měnírna,“ informovala mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Z objektu se také v průběhu hašení ozvaly exploze. Nebezpečí představovaly nejen zplodiny hoření, hasiči hasili v dýchací technice, ale také voda pod nohama hasičů, kdy nebylo jasné, jaké všechny chemikálie se v galvanovně nacházejí.

Na místě zasahovali také chemici z Petřin, kteří měřili únik nebezpečných látek do ovzduší a vyměňovali zasahujícím hasičům vydýchané lahve za nové. Naměřené hodnoty úniku nebezpečných látek do ovzduší nepřekročily stanovené limity, nebezpečí lidem v okolí nehrozilo.

Hasiči měli požár pod kontrolou ve 4:40. Nikomu ze zasahujících se nic nestalo. Záchranáři si převzali do péče jednoho člena ochranky objektu. Příčina vzniku požáru je v šetření, škoda byla předběžně vyčíslena na 60 milionů korun.

Větší než tento požár byl v Praze letos jen srpnový požár filmových dekorací na Barrandově, který způsobil až stomilionovou škodu. Kulisy historické Paříže pro americký seriál Knightfall o pronásledování a pádu templářských rytířů se filmaři po požáru rozhodli obnovit.


Další články
Nahoru