Dnes Úterý - oblacno 26°C
Zítra Středa - polojasno 28°C
Úterý 15. 6. 2021
Svátek má Vít
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Stánky v holešovické tržnici stojí načerno, neplatí nájem a dostaly výpověď. Přesto se v nich prodává dál
Aktuální stav v tržnici. Do konce dubna měli stánkaři odejít, na místě prodávají dál. Foto: JP

Stánky v holešovické tržnici stojí načerno, neplatí nájem a dostaly výpověď. Přesto se v nich prodává dál

Více než stovka asijských stánkařů v Pražské tržnici v Holešovicích dostala ke konci letošního ledna výpověď. Následně udělalo město vstřícný krok a prodloužilo lhůtu pro vyklizení stánků do konce února a potom až do konce března. Stánkaři však prodávají dál i na začátku dubna. Většina z nich navíc neplatí nájem. A aby byl absurdní obraz dokonalý, stavby stojí v areálu načerno. „Dostaneme je odsud, ale nemůžeme na místo přijet s bagry a stánky zbourat,“ uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

I když je v tržnici zhruba 115 stánků, pouze za osmnáct z nich platí provozovatelé nájem. „Stánky nikdy nebyly odsouhlaseny stavebním úřadem, jsou to černé stavby. Neexistuje navíc žádné souhlasné stanovisko. Stánky jsou v katastrofálním technickém stavu, brání volnému průchodu. Kdyby se v areálu něco stalo, k polovině hal by se hasiči či záchranáři s technikou kvůli nevhodně umístněným stánkům vůbec nedostali,“ řekl Vyhnánek. Stánky podle něj nerespektují vlastnictví areálu, pár firem a desítky stánkařů si tak Pražany bere za rukojmí.

prazska-trznice-duben-2019-c Podle Vyhnánka nechce město stánkový prodej z tržnice vymýtit, jen ho hodlá zkultivovat. Proto nabídlo obchodníkům možnost přesunout se do prázdné haly číslo 13. Zatímco před týdnem měli o přemístění do této haly zájem jen tři stánkaři, tento týden už jich je dohromady sedmnáct.

Vyhnánek věří, že se asijské obchodníky podaří přimět vyklidit stánky po dobrém. Město je dokonce připraveno stavby odstranit na své náklady. Kdo však bude výpověď nadále ignorovat, musí počítat s tím, že na něj město podá žalobu. „Soudní náklady, ale i náklady na odstranění stánků pak půjdou za prodejci,“ řekl Vyhnánek. 

Uvolnění prostor mezi halami je podle něj podmínkou pro zahájení postupně rekonstrukce areálu. Jako první přijde na řadu hala číslo 4, bývalá burza masa. Ta je prázdná a ve špatném stavu. Probíhají však už projekční práce, které by měly být dokončeny ještě letos. Následně bude vyhlášena veřejná zakázka na rekonstrukci, která začne příští rok.

Město už má hotovy studie na některé další budovy. Například na halu číslo 22, ve které je zelinářský trh. S jeho zachováním se nadále počítá. Studie řešily už také haly 25 a 36. Je hotova energetická studie na zásobování tržnice chladem a teplem.

prazska-trznice-duben-2019-a Podle Vyhnánka bude vytvořena odborná skupina, která navrhne budoucí uspořádání tržnice. Zadání připravované koncepce je konzultováno s již v minulosti založenou pracovní skupinou k problematice Pražské tržnice. V roce 2014 hlavní město zpracovalo studii o revitalizaci areálu. Dokument navrhl rozdělit tržnici na několik zón s prodejnami, trhy, restauracemi a také sportovními i kulturními provozovnami.

„My nyní chceme na studii navázat – rozpracovat ji a prověřit proveditelnost. Ze studie využijeme zejména zmapování technického stavu tržnice a geodetické zaměření všech objektů,“ sdělil v lednu serveru Pražský patriot náměstek Vyhnánek. Studie určí, kdy a v jakém pořadí bude areál rekonstruován. Revitalizace Pražské tržnice bude trvat roky a celkové náklady zatím nelze vyčíslit. Podle hrubého odhadu to má být přes miliardu korun.  

prazska-trznice-duben-2019-b Areál původně pražských jatek byl založen v roce 1895. Jako jatka fungoval až do 80. let minulého století a začal se měnit na tržnici. Je prohlášen kulturní památkou. Od 90. let byla tržnice pronajata, a to na 50 let. Nyní má areál v pronájmu společnost Delta Centre, které město vypovědělo ke konci roku 2011 smlouvu. Výpovědní lhůta trvala rok. Praha navíc požadovala čtvrt miliardy korun.

Společnost se však nevystěhovala a výpověď nájmu označila za neplatnou, s tím, že hlavnímu městu nic nedluží. Od té doby trvá soudní spor. Předchozí pražská koalice v roce 2016 zvažovala, že se pokusí o mimosoudní vyrovnání, nakonec od tohoto zájmu ustoupila a Praha se soudila dál. Na začátku letošního března Obvodní soud pro Prahu 7 rozhodl, že Delta Center musí Praze doplatit 246 milionů korun za nájemné, které městu dluží za roky 2010 až 2012. Rozhodnutí zatím není pravomocné.


Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

Včera ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

Včera ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

V Praze vznikají nové muraly

Včera v 11:39

Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Projekt MuralArt UM vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době...

Poplatek za komunální odpad lze nově uhradit na Portálu Pražana

13. června 2021 v 07:07

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se blíží a k obvyklým možnostem způsobu úhrady letos přibude novinka, díky které lze poplatek vyřešit z domova prostřednictvím Portálu Pražana. 

Další články
Nahoru