dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Holešovice, Štvanici a Karlín propojí od jara přívoz, v budoucnu možná i lávka pro pěší
Přívoz P5 (Kotevní - Císařská louka - Výtoň) funguje vždy od začátku dubna do konce října. Foto: Jan Puci

Holešovice, Štvanici a Karlín propojí od jara přívoz, v budoucnu možná i lávka pro pěší

Břehy Holešovic, ostrova Štvanice a Karlína od jara propojí přívoz, který bude pravidelně brázdit Vltavu. Praha 7 kvůli tomu hledá převozníka, plánuje koupi lodě a mol. Náklady se budou pohybovat v řádu stovek tisíc korun.

Přívozy v Praze

V Praze funguje v současnosti pět přívozů. Dva na severu Prahy (Sedlec, Podbaba) celoročně, přívozy v oblasti Výtoně, Podolí a Modřany vozí cestující sezónně od dubna do října. Přívoz z Dětského ostrova je mimo provoz, protože ostrov je od loňských povodní nepřístupný.

V budoucnu by měla přes Vltavu vést lávka pro pěší, která podle starosty v těchto místech chybí. S převozníkem se cestující budou setkávat od dubna do září. Loďka sveze zhruba dvanáct lidí. Kolik bude cesta stát, není zatím jasné.

„Každopádně půjde o symbolické jízdné," uvedl starosta sedmé městské části Jan Čižinský (Praha 7 sobě). „Chceme především zjistit, jaký bude mezi lidmi o službu zájem," řekl.

Už na podzim si mohli v rámci předvolební kampaně lidé přívoz vyzkoušet. Zájem byl velký. Nové vedení radnice chce podle starosty upozornit na to, že lidem dlouhodobě chybí lávka, která by propojila břehy Vltavy.

V minulosti byla sice vypsána architektonická soutěž na most pro pěší, situace se ale změnila kvůli povodním, takže bude nutné vypsat soutěž novou. Městská část se pokusí sehnat peníze z evropských fondů. Sama by stavbu platit nemohla.

„Rádi bychom, aby se lidé po mostě prošli nejpozději na konci volebního období, tedy v roce 2018," doplnil Jan Čižinský.


Další články
Nahoru