dnes
Pondělí - polojasno
28°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
28°C
pozítří
Středa - polojasno
29°C
Holčička má nemoc projevující se odleskem patrným i na fotografii, lékaři při léčbě vyzkoušeli unikátní metodu
Operace tříleté Elenky. Foto (2x): FN Motol

Holčička má nemoc projevující se odleskem patrným i na fotografii, lékaři při léčbě vyzkoušeli unikátní metodu

Nový způsob aplikace cytostatika poprvé v Česku použili lékaři Fakultní nemocnice v Motole (FN Motol) při léčbě tříleté Elenky s nádorovým onemocněním sítnice. Jedná se o přímou injekční aplikaci cytostatik do oka pacienta, která umožňuje docílit ve sklivci dostatečné koncentrace léku a zvyšuje tak pravděpodobnost úspěšného vyléčení. Dosud byla tato metoda dostupná pouze v několika zahraničních centrech a nyní se dostává i k českým pacientům. 

Problémů u Elenky si začala maminka malé pacientky všímat od května loňského roku, necelé tři měsíce před jejími třetími narozeninami. „Na několika fotografiích měla Elenka na pravém oku bělavý odlesk v zornici,“ vypráví paní Nikola, maminka dnes již skoro čtyřleté holčičky.

operace-motol1 Při vyšetření ve FN Motol, které proběhlo hned vzápětí, byl u malé Elenky zjištěn nádor sítnice, kdy mimo sítnici byl četnými částečkami nádoru masivně zasažen i sklivec oka. Vzhledem k závažnosti výsledku vyšetření byla v červenci zahájena onkologická léčba. Nejprve byla cytostatická látka vpravována do místa nádoru v oku prostřednictvím katetru zavedeného přes stehenní tepnu, následně byla od listopadu léčba kombinovaná i s aplikací cytostatika přímo do sklivce oka.

V prosinci malá Elenka absolvovala poslední pátou injekci cytostatika. A léčba zabrala. Počet nádorových částeček se velmi významně zmenšil. Pacientka samozřejmě bude stejně jako u jiných obdobných případů i nadále sledována, a to až do dospělosti.

I když aplikace cytostatika probíhá v celkové anestezii, je vlastní zákrok velmi krátký, trvá kolem pěti minut. Aby nedošlo k rozšíření nádoru mimo oko, je potřeba dodržet některá opatření. Nejprve musí operatér snížit nitrooční tlak, před zahájením aplikace odsaje malé množství tekutiny z přední komory oka.

Pro aplikaci cytostatika se používá velmi tenká jehla, která se zavádí do oka specifickým způsobem a při jejím odstraňování z oka je nezbytné oblast vpichu mrazit.

Nádor sítnice (retinoblastom) postihuje děti v prvních letech života. Nejčastěji bývá zjištěn u batolat, vzácně u novorozenců. Nádor vzniká z nezralých buněk sítnice a v některých případech je dědičný.

Představuje asi čtyři procenta ze všech dětských nádorových onemocnění ročně. Onemocnění se projevuje různě, někdy náhle vzniklým šilháním, jindy bělavým odleskem v zornici, které je často patrné na fotografiích. Pokud se jedná o dědičné onemocnění, bývají postiženy obě oči.

„Přesto, že se jedná o jednu diagnózu, je konkrétní nález u našich pacientů velmi variabilní. Někdy je oko postiženo několika nádory různé velikosti, jindy je nález kombinovaný s odchlípením sítnice, u jiného pacienta může být sklivec prostoupen nádorovými metastázami,“ říká doc. MUDr. Pavel Pochop, Ph.D., lékař Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol, který inicioval a provedl jako první v Česku použití zmíněné unikátní léčebné metody.

Proto je nutné, aby lékaři přistupovali ke každému pacientovi zcela individuálně. Cílem léčby je tak podle Pochopa nejen zachránit pacientův život, což se dle současných statistik daří ve více než 95 procent případů, ale i jeho oko a případně i zrakové funkce.


Autor: Karel Netolický

Tipy na správné třídění odpadu po letním pikniku či zahradní grilovačce

2. srpna 2020 v 07:02

Plastové obaly od olejových marinád, jednorázové kelímky, plynové kartuše nebo obaly opalovacích krémů patří k těm odpadům, které vznikají primárně během letního grilování, pikniků nebo při kempování. Pražské služby přináší sérii tipů, jak tyto odpadní komodity správně...

Charitativní závod RUN for HELP zajistil rehabilitační pobyt pro lidi po amputaci

30. července 2020 v 11:38

I letos Rehabilitační klinika Malvazinky podpořila charitativní běžecký závod pro celou rodinu příhodně pojmenovaný RUN for HELP. Akce se uskutečnila v sobotu 25. července na Letné za podpory Prahy 7 .   

Praha 11 zve na lekce jógy zdarma

23. července 2020 v 18:52

Zacvičit si jógu v areálu Chodovské tvrze mohou zájemci každou středu. Městská část Praha 11 tu společně s Domem jógy pořádá lekce jógy zdarma. Probíhají jednou týdně a na své si tu přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí.

Thomayerova nemocnice otevřela nový provoz moderní magnetické rezonance

23. července 2020 v 18:06

Thomayerova nemocnice otevřela nový provoz magnetické rezonance MAGNETOM Altea. 

Další články
Nahoru