dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Hodiny, sextanty: Další exponáty pražského muzea se staly kulturními památkami
Kabinetní orloj převora oseckého cisterciáckého kláštera (výřez). Foto: archiv NTM

Hodiny, sextanty: Další exponáty pražského muzea se staly kulturními památkami

Mezi osmi kulturními památkami, které byly ve středu 8. července prohlášeny za národní kulturní památky, se nachází tři exponáty ze sbírek Národního technického muzea (NTM). Jedná se o soubor dvou renesančních sextantů (sextant Josta Bürgiho a sextant Erasma Habermela) a astronomické hodiny Engelberta Seigeho.

Bürgiho a Habermelův sextant patří k nejcennějším velkým astrometrickým přístrojům z období přelomu 16. a 17. století. Předměty s vysokou kulturní hodnotou si mohou návštěvníci muzea na Letné prohlédnout v expozici Astronomie.

Díky sextantu sestavil zákony o pohybu planet

sextant1-nahled

Sextant Erasma Habermela

Sextanty jsou dokladem vysoké úrovně vědy a konstrukce přístrojů v rudolfinské Praze, která byla důležitou křižovatkou v dějinách astronomie. Díky tomu, že se zde setkali vynikající vědci, Tycho Brahe a Johannes Kepler, se špičkovými mechaniky a hodináři, Jostem Bürgim a Erasmem Habermelem, vznikla v Praze díla, která významně ovlivnila vývoj astronomie. Zřejmě díky pozorování za pomoci Bürgiho sextantu sestavil Johannes Kepler zákony o pohybu planet.

Kabinetní orloj převora oseckého cisterciáckého kláštera, Engelberta Seigeho, je unikátním dokladem technického vývoje období 2. pol. 18. století, spojeným s nejmodernějšími poznatky soudobé astronomie. V orloji je zaznamenána sedmá planeta sluneční soustavy Uran, objevená W. Herschelem v roce 1781.

sextant-nahled

Sextant Josta Bürgiho

Díky planetáriu a dvěma nebeským sférám patří Seigeho hodiny k nejvýznamnějším astronomickým přístrojům  18. století dochovaným v evropských sbírkách. Astronomicko-geografický orloj má díky složitému soustrojí mnoho funkcí – ukazuje změny polohy hvězd a planet, stav Slunce, měsíční fáze, uzly perigea a apogea, čas.

Další národní kultuní památky

Národní technické muzeum má ve správě kromě těchto tří národních kulturních památek i soubor pěti automobilů NW a Tatra, které jsou vystaveny v expozici Dopravy a mezi národní kulturní památky byly zapsány v roce 2006.  

Pozornosti návštěvníků by neměl při prohlídce dopravní haly uniknout nejstarší automobil vyrobený u nás NW Präsident, vůz prezidenta T. G. Masaryka Tatra 80, slavná Tatra 87 cestovatelů Hanzelky a Zikmunda a vozy Tatra 11 a Tatra 77a.

Významným exponátem expozice NTM Fotografický ateliér je Kynžvartská daguerrotypie ze sbírek Národního památkového ústavu, jedna z prvních fotografií, kterou věnoval vynálezce Louis Daguerre kancléři Metternichovi roku 1839.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru