Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 5. 12. 2024
Svátek má Jitka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Hodiny se světovými časy na Florenci opět fungují
Ukazatel času v deseti městech. Foto: Technologie hlavního města Prahy

Hodiny se světovými časy na Florenci opět fungují

Unikátní dvanáctimetrové veřejné hodiny jsou po kompletní renovaci zpět na Florenci a znovu ukazují čas v Praze i desítce světových metropolí. Zprovozněny byly v úterý dopoledne vzdáleně z dispečinku Technologií hlavního města Prahy, které mají jako správce veřejných hodin v metropoli na starosti také jejich obnovu a údržbu.

Ikonická plastika akademického sochaře Rudolfa Svobody z roku 1985 s kulovými hodinami a tabulí světového času dominovala prostranství u stanice metra Florenc do léta 2020, kdy musela být z důvodu rozsáhlé koroze sejmuta. Na původní místo na rohu ulic Sokolovská a Ke Štvanici se vrátila letos na podzim nejprve věrná replika ocelové konstrukce. Postupně na ni byly instalovány repasované ukazatele času a moderní elektrozařízení pro dálkový dohled nad provozem a servisní údržbou hodin. 

„Mezi více než 500 veřejnými hodinami v Praze jsou tyto věžní hodiny z Florence určitou raritou. Neměří jen čas, ale jsou i uměleckým dílem ve veřejném prostoru. Jako výrazná dominanta také vždy sloužily i jako orientační bod a místo, kde si lidé domlouvali setkání. Věřím, že Pražané jejich návrat ocení,“ řekl pražský radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09).

Věrná replika dvanáctimetrové ocelové konstrukce byla zhotovena v dílnách zámečnické firmy Kovo Lang v Jaroměřicích nad Rokytnou, odkud byla do Prahy přepravována v jednom kuse jako nadměrný náklad. Oba ukazatele času repasovala pražská firma Elektročas, která v 80. letech vyrobila i původní tabuli světového času s překlápěcími hodinami. 

Pro repasi a seřízení hodin musela využít i zkušenosti bývalého zaměstnance nyní již v důchodovém věku. Strojky v takovém technickém provedení, jaké má tabule světového času, se totiž dlouhodobě nevyrábějí, a seřídit je tak dokáže prakticky jen pamětník. 

„Oblast Florence je celoměstsky významné území, nicméně se stále jedná o rozvojové území v centru Prahy. V budoucnu se i tato lokalita dočká přeměny v důstojnou bránu do hlavního města. Nesmíme však zapomínat ani na historii veřejného prostoru tohoto území, a proto jsem rád, že se podařilo navrátit umělecké dílo, kterým hodiny na Florenci bezpochyby jsou. Před lety jsme iniciovali první technické posudky stavu hodin a celý proces jejich obnovy jsme bedlivě pozorovali,“ komentoval návrat plastiky Tomáš Hřebík (STAN), místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj.

„Pro naši městskou část je navrácení této ocelové skulptury významné, přeci jen se jedná o výraznou vizitku Prahy 8. Velmi oceňuji citlivý a pečlivý přístup pracovníků Technologií hl. m. Prahy i přizvaných odborníků. Díky novému vydláždění náměstíčka kolem hodin a změně spádování se do budoucna zabrání opětovnému shromažďování vody u paty plastiky, což významně prodlouží její životnost,“ řekl Tomáš Slabihoudek (TOP 09), radní pro dopravu Prahy 8 a zastupitel hl. m. Prahy. 

Nejnáročnější částí z hlediska příprav i realizace byla podle Tomáše Jílka, předsedy představenstva Technologií hlavního města Prahy, obnova dvanáctimetrové ocelové konstrukce. „Devastace původní konstrukce byla tak rozsáhlá, že bylo neekonomické ji opravovat. Na zhotovení repliky se musel připravit nový projekt a vypsat veřejná zakázka, což výrazně posunulo i původní plán realizace. Replika byla ve výrobě letos od května, na přelomu září a října se po přípravných pracích usazovala na místo. Po osazení repasovaných ukazatelů času se v listopadu dokončily stavební úpravy včetně pokládky dlažby,“ uvedl Tomáš Jílek.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Hledá se architekt*ka veřejného prostoru

Dnes v 07:40

Zajímáte se o kvalitní rozvoj městské části, architekturu a urbanismus? Chcete se podílet na tvorbě koncepce veřejných prostranství a koordinaci staveb v návaznosti na veřejný prostor?

Štvanická lávka získala ocenění Víta Brandy

Včera v 10:43

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Celkem 55 projektů z celé České republiky se přihlásilo do soutěžní přehlídky Cena Víta Brandy 2024. Hlavní cenu za nejlepší dopravní stavbu a proměny ve veřejném prostoru získala Štvanická lávka propojující Karlín a Holešovice. Cena Víta Brandy každoročně vyzdvihuje projekty, které...

Odběrové místo v Poliklinice Palackého budě nově provozovat Nemocnice Na Františku

3. prosince 2024 v 19:55

Praha 1 otevřela odběrové místo v Poliklinice Palackého, které bude provozovat Nemocnice Na Františku. Ta nahradí dosavadního soukromého nájemce, společnost EUC Laboratoře s.r.o., která obdržela výpověď.

Muchovo muzeum zůstává v Panské ulici

3. prosince 2024 v 17:42

Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v centru Prahy se otevřelo veřejnosti v únoru 1998. Od letošního podzimu vystavuje novou expozici. Její základ tvoří soubor děl, které pochází z původní sbírky Ivana Lendla.

Další články
Nahoru