Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hodiny se světovými časy na Florenci opět fungují
Ukazatel času v deseti městech. Foto: Technologie hlavního města Prahy

Hodiny se světovými časy na Florenci opět fungují

Unikátní dvanáctimetrové veřejné hodiny jsou po kompletní renovaci zpět na Florenci a znovu ukazují čas v Praze i desítce světových metropolí. Zprovozněny byly v úterý dopoledne vzdáleně z dispečinku Technologií hlavního města Prahy, které mají jako správce veřejných hodin v metropoli na starosti také jejich obnovu a údržbu.

Ikonická plastika akademického sochaře Rudolfa Svobody z roku 1985 s kulovými hodinami a tabulí světového času dominovala prostranství u stanice metra Florenc do léta 2020, kdy musela být z důvodu rozsáhlé koroze sejmuta. Na původní místo na rohu ulic Sokolovská a Ke Štvanici se vrátila letos na podzim nejprve věrná replika ocelové konstrukce. Postupně na ni byly instalovány repasované ukazatele času a moderní elektrozařízení pro dálkový dohled nad provozem a servisní údržbou hodin. 

„Mezi více než 500 veřejnými hodinami v Praze jsou tyto věžní hodiny z Florence určitou raritou. Neměří jen čas, ale jsou i uměleckým dílem ve veřejném prostoru. Jako výrazná dominanta také vždy sloužily i jako orientační bod a místo, kde si lidé domlouvali setkání. Věřím, že Pražané jejich návrat ocení,“ řekl pražský radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09).

Věrná replika dvanáctimetrové ocelové konstrukce byla zhotovena v dílnách zámečnické firmy Kovo Lang v Jaroměřicích nad Rokytnou, odkud byla do Prahy přepravována v jednom kuse jako nadměrný náklad. Oba ukazatele času repasovala pražská firma Elektročas, která v 80. letech vyrobila i původní tabuli světového času s překlápěcími hodinami. 

Pro repasi a seřízení hodin musela využít i zkušenosti bývalého zaměstnance nyní již v důchodovém věku. Strojky v takovém technickém provedení, jaké má tabule světového času, se totiž dlouhodobě nevyrábějí, a seřídit je tak dokáže prakticky jen pamětník. 

„Oblast Florence je celoměstsky významné území, nicméně se stále jedná o rozvojové území v centru Prahy. V budoucnu se i tato lokalita dočká přeměny v důstojnou bránu do hlavního města. Nesmíme však zapomínat ani na historii veřejného prostoru tohoto území, a proto jsem rád, že se podařilo navrátit umělecké dílo, kterým hodiny na Florenci bezpochyby jsou. Před lety jsme iniciovali první technické posudky stavu hodin a celý proces jejich obnovy jsme bedlivě pozorovali,“ komentoval návrat plastiky Tomáš Hřebík (STAN), místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj.

„Pro naši městskou část je navrácení této ocelové skulptury významné, přeci jen se jedná o výraznou vizitku Prahy 8. Velmi oceňuji citlivý a pečlivý přístup pracovníků Technologií hl. m. Prahy i přizvaných odborníků. Díky novému vydláždění náměstíčka kolem hodin a změně spádování se do budoucna zabrání opětovnému shromažďování vody u paty plastiky, což významně prodlouží její životnost,“ řekl Tomáš Slabihoudek (TOP 09), radní pro dopravu Prahy 8 a zastupitel hl. m. Prahy. 

Nejnáročnější částí z hlediska příprav i realizace byla podle Tomáše Jílka, předsedy představenstva Technologií hlavního města Prahy, obnova dvanáctimetrové ocelové konstrukce. „Devastace původní konstrukce byla tak rozsáhlá, že bylo neekonomické ji opravovat. Na zhotovení repliky se musel připravit nový projekt a vypsat veřejná zakázka, což výrazně posunulo i původní plán realizace. Replika byla ve výrobě letos od května, na přelomu září a října se po přípravných pracích usazovala na místo. Po osazení repasovaných ukazatelů času se v listopadu dokončily stavební úpravy včetně pokládky dlažby,“ uvedl Tomáš Jílek.


Autor: Jan Puci

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Deváťáci ZŠ Kladská opakovaně bodují

18. února 2024 v 10:03

Žáci devátých tříd ze Základní školy Kladská v Praze 2 se v posledních letech umisťují na předních příčkách školních olympiád, úspěchy sbírají i v přijímacím řízení na gymnázia a střední školy nebo u Scio testů.

Zemědělci budou po blokádě demonstrovat na Malostranském náměstí

18. února 2024 v 09:03

Stovky zemědělců, kteří se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, budou odpoledne demonstrovat na Malostranském náměstí. Od 15 hodin plánují projevy a večer na tiskové konferenci oznámí další postup. ČTK to řekl mluvčí protestní...

Další články
Nahoru