Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Hodiny na Florenci budou po renovaci brzy opět ukazovat světový čas
Hodiny na Florenci budou opět ukazovat čas. Foto: Jan Puci

Hodiny na Florenci budou po renovaci brzy opět ukazovat světový čas

Unikátní plastika výtvarníka Rudolfa Svobody s kulovými hodinami a tabulí světového času dominovala prostranství u stanice metra Florenc od roku 1985. V roce 2020 musela být z bezpečnostních důvodů demontována poté, co servisní technici městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) při plánované obnově hodinového stroje zjistili rozsáhlou korozi hlavní konstrukce. Jako řešení opravy bylo zvoleno zhotovení její repliky s repasí obou unikátních ukazatelů času. Kompletní renovace celého díla v těchto týdnech spěje do finiše. Informovala o tom mluvčí THMP Simona Kopová.

Nová konstrukce je již usazena na svém místě, následně na ni byly instalovány hodiny. Podle plánu by měla plastika času v novém kabátě znovu sloužit od poloviny listopadu. „Nová konstrukce, kterou jsme na Florenci usadili pomocí jeřábu na konci září, je rozměrově i tvarově identická s originální plastikou. V uplynulých dnech byly do její horní části osazeny kulové pozlacené hodiny a na spodní část tabule ukazující čas v desítce světových metropolí. Oba ukazatele budou uvedeny do provozu s postupem dalších prací podle plánovaného harmonogramu,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP. 

„Věrnou repliku plastiky zhotovila zámečnická firma Jan Lang z Jaroměřic nad Rokytnou. Z Vysočiny do Prahy byla převážena vcelku jako nadměrný náklad a společně s instalací na místě zabrala tato náročná logistická operace celý den. Oba ukazatele času repasovala pražská firma Elektročas, která je i výrobcem původní tabule světového času,“ doplnil Jílek.

Souběžně s instalací konstrukce a osazením hodin probíhají dokončovací práce i na náměstíčku před vstupem do stanice metra Florenc. V průběhu září byl odstraněn dočasný asfaltový povrch a připraveny elektrické přípojky. 

Finální úpravou bude podle Jílka pokládka nové dlažby, kde se počítá se změnou spádování, aby se zabránilo shromažďování vody u plastiky a opakované korozi, která byla hlavní příčinou jejího předchozího havarijního stavu. Před uvedením do provozu bude ocelová konstrukce opatřena ještě antigraffiti nátěrem.


Autor: Jan Puci

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru