Dnes Úterý - mlha -1°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hodiny kostela sv. Ludmily na náměstí Míru prošly po půl století opravou
Černé plechové terče se zlatými číslicemi byly vytaženy na věž pomocí lan. Foto: Stanislav Kněnický

Hodiny kostela sv. Ludmily na náměstí Míru prošly po půl století opravou

Pražská městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) začala s instalací šesti renovovaných ciferníků věžních hodin kostela svaté Ludmily na náměstí Míru. Hodiny byly z věže odmontovány v polovině června a jejich oprava vyšla na 450 000 korun.

hodiny-vez1 Dva ze šesti více než stokilových ciferníků věžních hodin se po rekonstrukci opět třpytí na jedné z věží vinohradského kostela sv. Ludmily na náměstí Míru.

Černé plechové terče se zlatými číslicemi o průměru 230 centimetrů muselo ze země na svá místa vytáhnout šest mužů, konečné usazení ciferníku dokončili horolezec zavěšený na laně a další muž v padesátimetrové výšce.

Údržbu věžních hodin v metropoli má na starosti společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která zadala hodinářské práce firmě L. Hainz, z jejíchž dílen pochází většina hodin na pražských věžích.

Při opravě odborníci repasovali oba hodinové stroje ve věžích včetně strojů, které umožňují chod ručiček na cifernících a odbíjení hodin, ciferníky prošly rekonstrukcí, při které byly také pozlaceny ručičky a číslice.

Naposledy se výměna ciferníků u sv. Ludmily prováděla před téměř padesáti lety v roce 1972.

Šest ciferníků pohání dva hodinové stroje. V pravé věži je umístěn takzvaný čtvrťový stroj, který odbíjí čtvrt, půl, tři čtvrtě a celou. V levé se nachází takzvaný jící stroj, který zajišťuje odměřování času. Hodiny jsou napojeny na jednu jednotku, synchronizovanou signálem, umí reagovat na výpadek, posouvat letní i zimní čas.        

THMP má na starost správu 58 věžních hodin v metropoli, celkem letos nechala nebo ještě nechá opravit 17 z nich.


Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

1. března 2021 v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

28. února 2021 ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

Další články
Nahoru