Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hodiny kostela sv. Ludmily na náměstí Míru prošly po půl století opravou
Černé plechové terče se zlatými číslicemi byly vytaženy na věž pomocí lan. Foto: Stanislav Kněnický

Hodiny kostela sv. Ludmily na náměstí Míru prošly po půl století opravou

Pražská městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) začala s instalací šesti renovovaných ciferníků věžních hodin kostela svaté Ludmily na náměstí Míru. Hodiny byly z věže odmontovány v polovině června a jejich oprava vyšla na 450 000 korun.

hodiny-vez1 Dva ze šesti více než stokilových ciferníků věžních hodin se po rekonstrukci opět třpytí na jedné z věží vinohradského kostela sv. Ludmily na náměstí Míru.

Černé plechové terče se zlatými číslicemi o průměru 230 centimetrů muselo ze země na svá místa vytáhnout šest mužů, konečné usazení ciferníku dokončili horolezec zavěšený na laně a další muž v padesátimetrové výšce.

Údržbu věžních hodin v metropoli má na starosti společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která zadala hodinářské práce firmě L. Hainz, z jejíchž dílen pochází většina hodin na pražských věžích.

Při opravě odborníci repasovali oba hodinové stroje ve věžích včetně strojů, které umožňují chod ručiček na cifernících a odbíjení hodin, ciferníky prošly rekonstrukcí, při které byly také pozlaceny ručičky a číslice.

Naposledy se výměna ciferníků u sv. Ludmily prováděla před téměř padesáti lety v roce 1972.

Šest ciferníků pohání dva hodinové stroje. V pravé věži je umístěn takzvaný čtvrťový stroj, který odbíjí čtvrt, půl, tři čtvrtě a celou. V levé se nachází takzvaný jící stroj, který zajišťuje odměřování času. Hodiny jsou napojeny na jednu jednotku, synchronizovanou signálem, umí reagovat na výpadek, posouvat letní i zimní čas.        

THMP má na starost správu 58 věžních hodin v metropoli, celkem letos nechala nebo ještě nechá opravit 17 z nich.


Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Dnes ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Dnes ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

Včera v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

Včera ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru