dnes
Pátek - zatazeno
3°C
zítra
Sobota - oblacno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
2°C
Hodiny kostela sv. Ludmily na náměstí Míru prošly po půl století opravou
Černé plechové terče se zlatými číslicemi byly vytaženy na věž pomocí lan. Foto: Stanislav Kněnický

Hodiny kostela sv. Ludmily na náměstí Míru prošly po půl století opravou

Pražská městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) začala s instalací šesti renovovaných ciferníků věžních hodin kostela svaté Ludmily na náměstí Míru. Hodiny byly z věže odmontovány v polovině června a jejich oprava vyšla na 450 000 korun.

hodiny-vez1 Dva ze šesti více než stokilových ciferníků věžních hodin se po rekonstrukci opět třpytí na jedné z věží vinohradského kostela sv. Ludmily na náměstí Míru.

Černé plechové terče se zlatými číslicemi o průměru 230 centimetrů muselo ze země na svá místa vytáhnout šest mužů, konečné usazení ciferníku dokončili horolezec zavěšený na laně a další muž v padesátimetrové výšce.

Údržbu věžních hodin v metropoli má na starosti společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která zadala hodinářské práce firmě L. Hainz, z jejíchž dílen pochází většina hodin na pražských věžích.

Při opravě odborníci repasovali oba hodinové stroje ve věžích včetně strojů, které umožňují chod ručiček na cifernících a odbíjení hodin, ciferníky prošly rekonstrukcí, při které byly také pozlaceny ručičky a číslice.

Naposledy se výměna ciferníků u sv. Ludmily prováděla před téměř padesáti lety v roce 1972.

Šest ciferníků pohání dva hodinové stroje. V pravé věži je umístěn takzvaný čtvrťový stroj, který odbíjí čtvrt, půl, tři čtvrtě a celou. V levé se nachází takzvaný jící stroj, který zajišťuje odměřování času. Hodiny jsou napojeny na jednu jednotku, synchronizovanou signálem, umí reagovat na výpadek, posouvat letní i zimní čas.        

THMP má na starost správu 58 věžních hodin v metropoli, celkem letos nechala nebo ještě nechá opravit 17 z nich.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Včera v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Včera v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

25. listopadu 2020 ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

25. listopadu 2020 ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

25. listopadu 2020 v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru