Dnes Pondělí - oblacno 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Hodiny kostela sv. Ludmily na náměstí Míru prošly po půl století opravou
Černé plechové terče se zlatými číslicemi byly vytaženy na věž pomocí lan. Foto: Stanislav Kněnický

Hodiny kostela sv. Ludmily na náměstí Míru prošly po půl století opravou

Pražská městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) začala s instalací šesti renovovaných ciferníků věžních hodin kostela svaté Ludmily na náměstí Míru. Hodiny byly z věže odmontovány v polovině června a jejich oprava vyšla na 450 000 korun.

hodiny-vez1 Dva ze šesti více než stokilových ciferníků věžních hodin se po rekonstrukci opět třpytí na jedné z věží vinohradského kostela sv. Ludmily na náměstí Míru.

Černé plechové terče se zlatými číslicemi o průměru 230 centimetrů muselo ze země na svá místa vytáhnout šest mužů, konečné usazení ciferníku dokončili horolezec zavěšený na laně a další muž v padesátimetrové výšce.

Údržbu věžních hodin v metropoli má na starosti společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která zadala hodinářské práce firmě L. Hainz, z jejíchž dílen pochází většina hodin na pražských věžích.

Při opravě odborníci repasovali oba hodinové stroje ve věžích včetně strojů, které umožňují chod ručiček na cifernících a odbíjení hodin, ciferníky prošly rekonstrukcí, při které byly také pozlaceny ručičky a číslice.

Naposledy se výměna ciferníků u sv. Ludmily prováděla před téměř padesáti lety v roce 1972.

Šest ciferníků pohání dva hodinové stroje. V pravé věži je umístěn takzvaný čtvrťový stroj, který odbíjí čtvrt, půl, tři čtvrtě a celou. V levé se nachází takzvaný jící stroj, který zajišťuje odměřování času. Hodiny jsou napojeny na jednu jednotku, synchronizovanou signálem, umí reagovat na výpadek, posouvat letní i zimní čas.        

THMP má na starost správu 58 věžních hodin v metropoli, celkem letos nechala nebo ještě nechá opravit 17 z nich.


Autor: red

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Další články
Nahoru