dnes
Pátek - jasno
11°C
zítra
Sobota - jasno
12°C
pozítří
Neděle - skorojasno
12°C
Hodek: Výběr provozovatele Nemocnice na Františku Praha 1 nezruší, Čižinský se zachoval populisticky
Nemocnice na Františku. Foto: High Contrast / Wikimedia Commons CC BY 3.0 DE

Hodek: Výběr provozovatele Nemocnice na Františku Praha 1 nezruší, Čižinský se zachoval populisticky

Praha 1 nezruší řízení na výběr koncesionáře, který by provozoval Nemocnici na Františku. Zároveň odmítá návrh Prahy 7, aby byla převedena na hlavní město. ČTK to sdělil radní Prahy 1 i magistrátu Daniel Hodek (ČSSD).

Zastupitelé Prahy 7 přijali v pondělí usnesení, že nemocnici využívá mnoho jejích obyvatel a podmínky koncese jsou nevýhodné a nezaručují kvalitní služby. Praha 1 vypsala tendr na provozovatele v polovině listopadu a vybrat ho chce do 15. ledna 2018.

„Mrzí mě, že pan starosta (Jan) Čižinský, se kterým jsem v minulosti vždy spolupracoval a dobře vycházel, se nijak nepokusil o součinnost či osobní kontakt se mnou a zvolil raději tuto populisticky líbivou a mediálně zajímavější formu svého příspěvku do diskuse týkající se Nemocnice na Františku," uvedl Hodek.

Radnice dává na provoz zařízení asi 60 milionů korun ročně a dalších 30 až 40 milionů stojí obnova přístrojů a vybavení. „Během příštího roku by Praha 1 musela na řádný provoz investovat částku kolem 100 miliónů," uvedl Hodek. Koncesní řízení podle něj zajistí, že kvalita služeb neklesne. Pokud radnici nedorazí vyhovující nabídka, řízení prý zruší.

Podle Čižinského by bylo nejlepší, kdyby Nemocnici Na Františku převzal magistrát. Ten nyní neprovozuje žádnou nemocnici. To Hodek odmítl. „Prioritou hlavního města rozhodně v této chvíli není rozvíjet a provozovat vlastní nemocniční zařízení," uvedl.

Celková hodnota koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun. Firmy mohou nabídky podávat do 14. prosince, vítěz by měl být znám 15. ledna a smlouva vstoupit v platnost od 1. března.

Praha 1 stanovila nájemné půl milionu měsíčně, zároveň však podmínky koncese navrhují kompenzaci ze strany radnice řádově ve výši 50 až 60 milionů korun ročně. Konkrétní podoba smlouvy však vzejde až z výběrového řízení.

Nemocnice na Františku je jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městskou polikliniku. Nemocnice má 120 lůžek akutních a 60 léčebny dlouhodobě nemocných, což jsou necelá dvě procenta pražského lůžkového fondu.


Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

Včera ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Praha 1 vstoupila do spolku Otevřená města

31. ledna 2019 v 19:34

Úterním rozhodnutím zastupitelů Prahy 1 se tato městská část připojila k 11 městům a městským částem a vstoupila do spolku Otevřená města z. s. Ten usiluje o větší otevřenost radnic, vstřícnost k občanům, efektivnější využívání dat a sdílení zkušeností mezi...

Další články
Nahoru