dnes
Pondělí - polojasno
0°C
zítra
Úterý - oblacno
3°C
pozítří
Středa - jasno
3°C
Hodek: Výběr provozovatele Nemocnice na Františku Praha 1 nezruší, Čižinský se zachoval populisticky
Nemocnice na Františku. Foto: High Contrast / Wikimedia Commons CC BY 3.0 DE

Hodek: Výběr provozovatele Nemocnice na Františku Praha 1 nezruší, Čižinský se zachoval populisticky

Praha 1 nezruší řízení na výběr koncesionáře, který by provozoval Nemocnici na Františku. Zároveň odmítá návrh Prahy 7, aby byla převedena na hlavní město. ČTK to sdělil radní Prahy 1 i magistrátu Daniel Hodek (ČSSD).

Zastupitelé Prahy 7 přijali v pondělí usnesení, že nemocnici využívá mnoho jejích obyvatel a podmínky koncese jsou nevýhodné a nezaručují kvalitní služby. Praha 1 vypsala tendr na provozovatele v polovině listopadu a vybrat ho chce do 15. ledna 2018.

„Mrzí mě, že pan starosta (Jan) Čižinský, se kterým jsem v minulosti vždy spolupracoval a dobře vycházel, se nijak nepokusil o součinnost či osobní kontakt se mnou a zvolil raději tuto populisticky líbivou a mediálně zajímavější formu svého příspěvku do diskuse týkající se Nemocnice na Františku," uvedl Hodek.

Radnice dává na provoz zařízení asi 60 milionů korun ročně a dalších 30 až 40 milionů stojí obnova přístrojů a vybavení. „Během příštího roku by Praha 1 musela na řádný provoz investovat částku kolem 100 miliónů," uvedl Hodek. Koncesní řízení podle něj zajistí, že kvalita služeb neklesne. Pokud radnici nedorazí vyhovující nabídka, řízení prý zruší.

Podle Čižinského by bylo nejlepší, kdyby Nemocnici Na Františku převzal magistrát. Ten nyní neprovozuje žádnou nemocnici. To Hodek odmítl. „Prioritou hlavního města rozhodně v této chvíli není rozvíjet a provozovat vlastní nemocniční zařízení," uvedl.

Celková hodnota koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun. Firmy mohou nabídky podávat do 14. prosince, vítěz by měl být znám 15. ledna a smlouva vstoupit v platnost od 1. března.

Praha 1 stanovila nájemné půl milionu měsíčně, zároveň však podmínky koncese navrhují kompenzaci ze strany radnice řádově ve výši 50 až 60 milionů korun ročně. Konkrétní podoba smlouvy však vzejde až z výběrového řízení.

Nemocnice na Františku je jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městskou polikliniku. Nemocnice má 120 lůžek akutních a 60 léčebny dlouhodobě nemocných, což jsou necelá dvě procenta pražského lůžkového fondu.


Pochod centrem na protest proti Zemanovi

9. března 2018 v 17:41

Asi 200 lidí včera pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři...

Ondráček končí ve funkci předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS

6. března 2018 v 16:21

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se dnes vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Potvrdil to ve svém projevu v Poslanecké sněmovně. Rezignací předešel hlasování o návrhu ODS, aby Sněmovna zařadila na nynější schůzi bod o jeho odvolání. Lidovci...

Petici proti Ondráčkovi podepsalo 14 000 lidí, polovina v Praze

6. března 2018 ve 12:12

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Diskuze: Marek Hilšer ve Skautském institutu na Staromáku

4. března 2018 v 08:47

Přijďte ve středu 7. března na debatu s prezidentským kandidátem, o kterém se mluví jako o jednom z vítězů voleb. I když nevyhrál.

Piráti zvolili za svého pražského lídra Zdeňka Hřiba

1. března 2018 v 19:04

Vítězem vnitrostranického hlasování pirátů o post lídra pirátské kandidátky pro Magistrát hlavního města Prahy se stal MUDr. Zdeněk Hřib. Ve druhém kole hlasování získal 54 % hlasů a porazil protikandidáta Daniela Mazura.

Další články
Nahoru