dnes
Středa - jasno
28°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
30°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
18°C
Hodek: Výběr provozovatele Nemocnice na Františku Praha 1 nezruší, Čižinský se zachoval populisticky
Nemocnice na Františku. Foto: High Contrast / Wikimedia Commons CC BY 3.0 DE

Hodek: Výběr provozovatele Nemocnice na Františku Praha 1 nezruší, Čižinský se zachoval populisticky

Praha 1 nezruší řízení na výběr koncesionáře, který by provozoval Nemocnici na Františku. Zároveň odmítá návrh Prahy 7, aby byla převedena na hlavní město. ČTK to sdělil radní Prahy 1 i magistrátu Daniel Hodek (ČSSD).

Zastupitelé Prahy 7 přijali v pondělí usnesení, že nemocnici využívá mnoho jejích obyvatel a podmínky koncese jsou nevýhodné a nezaručují kvalitní služby. Praha 1 vypsala tendr na provozovatele v polovině listopadu a vybrat ho chce do 15. ledna 2018.

„Mrzí mě, že pan starosta (Jan) Čižinský, se kterým jsem v minulosti vždy spolupracoval a dobře vycházel, se nijak nepokusil o součinnost či osobní kontakt se mnou a zvolil raději tuto populisticky líbivou a mediálně zajímavější formu svého příspěvku do diskuse týkající se Nemocnice na Františku," uvedl Hodek.

Radnice dává na provoz zařízení asi 60 milionů korun ročně a dalších 30 až 40 milionů stojí obnova přístrojů a vybavení. „Během příštího roku by Praha 1 musela na řádný provoz investovat částku kolem 100 miliónů," uvedl Hodek. Koncesní řízení podle něj zajistí, že kvalita služeb neklesne. Pokud radnici nedorazí vyhovující nabídka, řízení prý zruší.

Podle Čižinského by bylo nejlepší, kdyby Nemocnici Na Františku převzal magistrát. Ten nyní neprovozuje žádnou nemocnici. To Hodek odmítl. „Prioritou hlavního města rozhodně v této chvíli není rozvíjet a provozovat vlastní nemocniční zařízení," uvedl.

Celková hodnota koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun. Firmy mohou nabídky podávat do 14. prosince, vítěz by měl být znám 15. ledna a smlouva vstoupit v platnost od 1. března.

Praha 1 stanovila nájemné půl milionu měsíčně, zároveň však podmínky koncese navrhují kompenzaci ze strany radnice řádově ve výši 50 až 60 milionů korun ročně. Konkrétní podoba smlouvy však vzejde až z výběrového řízení.

Nemocnice na Františku je jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městskou polikliniku. Nemocnice má 120 lůžek akutních a 60 léčebny dlouhodobě nemocných, což jsou necelá dvě procenta pražského lůžkového fondu.


V Praze 3 vznikla nová koalice. Co k tomu řekli její členové?

13. června 2018 v 09:23

Koaliční krize na radnici Prahy 3 včera skončila. Zastupitelé na své řádné schůzi nejprve odvolali starostku Vladislavu Hujovou a následně starostou zvolili Alexandera Bellu z ODS.

Nový starosta Prahy 3 Bellu prozradil priority vládnutí do říjnových voleb

12. června 2018 ve 23:42

Novým starostou Prahy 3 se dnes odpoledne stal Alexander Bellu z ODS. Ve funkci nahradil Vladislavu Hujovou, kterou zastupitelé třetí městské části odvolali. Bellu zveřejnil priority, na které by se chtěl ve funkci zaměřit. Na realizaci má s koaličními partnery čtyři měsíce, voliči půjdou vybírat...

Praha poskytne Nadaci Naše dítě pět bytů

12. června 2018 ve 13:39

V rámci projektu Dobrý start, který má usnadnit mladým lidem odcházejícím z dětských domovů vstup do dospělého života, hlavní město Praha poskytne Nadaci Naše dítě na základě smlouvy o nájmu pět bytů. Ta je bude dále pronajímat právě mladým lidem opouštějícím dětské domovy, kteří by jinak na...

Investiční dotace dostanou ÚPMD a IKEM

12. června 2018 ve 13:30

Na návrh radního pro oblast zdravotnictví Radka Lacka Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila s poskytnutím investiční dotace ve výši 4 460 000 Kč Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) a investiční dotace ve výši 2 000 000 Kč Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Finanční prostředky pro...

Lokalita Janovská: Participační setkání se starostou Prahy 15 Milanem Wenzlem

7. června 2018 ve 22:46

Na základě požadavků občanů lokality z oblasti Janovská se 12. června koná setkání se starostou Prahy 15 Milanem Wenzlem.

Další články
Nahoru