Dnes Úterý - prehanky-dest 14°C
Zítra Středa - obcasny-dest 15°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
STAN nadále odmítá v Praze spolupráci s hnutím ANO
Náměstek primátora a volební lídr hnutí STAN v Praze Petr Hlaváček. Foto: Facebook P.H.

STAN nadále odmítá v Praze spolupráci s hnutím ANO

Pražské hnutí STAN bude pokračovat v jednáních s koalicí SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Piráty o koalici podle vládního vzoru. Případná spolupráce ve vedení hlavního města s hnutím ANO podle starostů nyní nepřichází v úvahu. Zástupci STAN to řekli ČTK a Právu po večerní schůzce s vyjednavači SPOLU. Ti uvedli, že STAN je pro ně z hlediska povolebních jednání nejbližší stranou.

Volby v Praze vyhrála koalice Spolu, která nyní vede jednání o koalici. Její reprezentanti od voleb říkají, že preferují koalici kopírující vládu, tedy s Piráty a hnutím STAN.

Jednání s Piráty však narazila na požadavek Pirátů ohledně trestně stíhaných politiků. V radě by za KDU-ČSL měl podle plánů Spolu zasednout Jan Wolf (KDU-ČSL), který je obžalován ve starší kauze týkající se sportovních dotací na magistrátu.

Zástupci STAN dnes uvedli, že podobné podmínky nemají. „Neklademe si tento typ předběžných podmínek, protože nejdeme to jednání bourat, ale jdeme ho domluvit," uvedl místopředseda a poslanec hnutí Jan Lacina.

Stejně jako pražský lídr hnutí a současný primátorův náměstek Petr Hlaváček řekl, že pro STAN je i nadále nepřípustná spolupráce s hnutím ANO. Lacina dodal, že to není názor jen pražské organizace, ale i nejužšího vedení STAN.

Zástupci Spolu dnešní schůzku označili za produktivní, a to i z toho důvodu, že vyjednávači STAN nekladli personální požadavky. „To je pro nás potvrzení toho, že STAN je nám z tohoto pohledu stranou asi nejbližší," řekl člen vyjednávacího týmu a dvojka kandidátky Spolu Zdeněk Zajíček (ODS).

Jak zástupci STAN, tak SPOLU se zároveň shodli na tom, že Hlaváček by v případě ustanovení koalice měl zůstat ve své současné pozici radního pro územní rozvoj.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice SPOLU, která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru