Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
STAN nadále odmítá v Praze spolupráci s hnutím ANO
Náměstek primátora a volební lídr hnutí STAN v Praze Petr Hlaváček. Foto: Facebook P.H.

STAN nadále odmítá v Praze spolupráci s hnutím ANO

Pražské hnutí STAN bude pokračovat v jednáních s koalicí SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Piráty o koalici podle vládního vzoru. Případná spolupráce ve vedení hlavního města s hnutím ANO podle starostů nyní nepřichází v úvahu. Zástupci STAN to řekli ČTK a Právu po večerní schůzce s vyjednavači SPOLU. Ti uvedli, že STAN je pro ně z hlediska povolebních jednání nejbližší stranou.

Volby v Praze vyhrála koalice Spolu, která nyní vede jednání o koalici. Její reprezentanti od voleb říkají, že preferují koalici kopírující vládu, tedy s Piráty a hnutím STAN.

Jednání s Piráty však narazila na požadavek Pirátů ohledně trestně stíhaných politiků. V radě by za KDU-ČSL měl podle plánů Spolu zasednout Jan Wolf (KDU-ČSL), který je obžalován ve starší kauze týkající se sportovních dotací na magistrátu.

Zástupci STAN dnes uvedli, že podobné podmínky nemají. „Neklademe si tento typ předběžných podmínek, protože nejdeme to jednání bourat, ale jdeme ho domluvit," uvedl místopředseda a poslanec hnutí Jan Lacina.

Stejně jako pražský lídr hnutí a současný primátorův náměstek Petr Hlaváček řekl, že pro STAN je i nadále nepřípustná spolupráce s hnutím ANO. Lacina dodal, že to není názor jen pražské organizace, ale i nejužšího vedení STAN.

Zástupci Spolu dnešní schůzku označili za produktivní, a to i z toho důvodu, že vyjednávači STAN nekladli personální požadavky. „To je pro nás potvrzení toho, že STAN je nám z tohoto pohledu stranou asi nejbližší," řekl člen vyjednávacího týmu a dvojka kandidátky Spolu Zdeněk Zajíček (ODS).

Jak zástupci STAN, tak SPOLU se zároveň shodli na tom, že Hlaváček by v případě ustanovení koalice měl zůstat ve své současné pozici radního pro územní rozvoj.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice SPOLU, která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru