Dnes Pátek - polojasno 13°C
Zítra Sobota - bourky 13°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hnutí STAN nás nemá v Praze co kádrovat, postěžovala si interně TOP 09
Bývalý ministr spravedlnosti a současný europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil loni v červnu obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin hlasujících. Zdroj foto: TOP 09

Hnutí STAN nás nemá v Praze co kádrovat, postěžovala si interně TOP 09

Tři čtvrtě roku před volbami do pražského zastupitelstva se čile jedná o tom, jaké volební koalice vzniknou. Možností je vícero, k vyjasnění dojde možná už příští týden.

Součástí vedení hlavního města jsou od voleb v roce 2018 Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu, které tvoří TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Po výrazném úspěchu předvolební koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny (zisk 40 procent, pozn. aut.) se začalo hovořit o tom, že by tato koalice mohla kandidovat i v komunálních volbách.

TOP 09 v Praze vede Jiří Pospíšil, který je spíš zastáncem koalice Spolu, předsedou STAN Praha je náměstek primátora Petr Hlubuček, ten má blíž ke spolupráci v rámci Spojených sil.

„Našemu spojenectví dali Pražané důvěru již v minulosti a chceme pokračovat na započatých projektech výstavby metra D, přechodu na obnovitelné energie nebo nastartování družstevního bydlení. Pokud se ale proevropská TOP 09 přikloní k protievropské ODS, můžeme dobře oslovit jejich voliče,“ napsal Hlubuček na Twitter na konci minulého týdne poté, co se sešel s Pospíšilem.

STAN nabídlo TOP 09 rovnocenné partnerství, čelní místa na kandidátních listinách by byla rozdělena v poměru 1:1. Kdyby šla do voleb TOP 09 s ODS a KDU-ČSL, musela by se pravděpodobně uskrovnit, nejvíce kandidátů by měli občanští demokraté.

„Myslím, že pro Prahu jako takovou i topku, která prosazuje svůj program, je to lepší řešení,“ potvrdil Pospíšil serveru Novinky.cz, že i tak preferuje spojenectví se Spolu.

Z tohoto a dalších vyjádření je patrné, že Pospíšil nemá blízko ke STAN. Nutno však podotknout, že vedení hnutí neskrývá nesympatie k němu. Svědčí o tom především nedávní mediální vyjádření místopředsedy hnutí STAN a europoslance Stanislava Polčáka.

Anketa

Jak by podle vás měla TOP 09 kandidovat ve volbách do pražského zastupitelstva?

4.2%
(4.2%)
3.9%
(3.9%)
91.8%
(91.8%)
„Nabízíme TOP 09, že půjdeme společně do voleb a vybereme lídra. Nemáme problém ani s tím, pokud to bude člen TOP 09, ale nesmí to být Jiří Pospíšil. Ten ztratil důvěru zastupitelského klubu. Neumím si představit, že bychom na základě čtyřleté zkušenosti s jeho fungováním v Praze do spolupráce s TOP 09 šli ve chvíli, kdy by on byl lídrem. Zkušenosti s ním zajisté svědčí o tom, že se na jeho jméně neshodneme,“ řekl CNN Prima NEWS.

Vedení TOP 09 si nenechalo jeho a Hlubučkovo vyjádření líbit a před pár dny rozeslalo části členů email, který má server Pražský patriot k dispozici.

„Prohlášení a kádrování Stanislava Polčáka za STAN, jak má TOP 09 řešit své personálie, jsou už zcela nepřijatelné pro svébytnou, nezávislou a sebevědomou stranu jakou je v Praze TOP 09,“ stojí v interní komunikaci.

„Můžeme Vás ujistit, že pražská organizace TOP 09 je dostatečně silná na to, aby si nenechala diktovat přes média podmínky STANu, jehož ,loajalita´ je dobře známa už i Pirátům, ale ani od nikoho jiného,“ je dále v textu.

Na závěr zveřejníme informaci, které by sice víc slušelo být v úvodu článku, ale jelikož není oficiálně potvrzená, musí se s ní pracovat jako se spekulací. Dva členové pražské ODS, kteří nechtěli být jmenováni, uvedli, že tento týden se údajně již zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL dohodli, že pod hlavičkou Spolu se tyto subjekty pokusí zopakovat úspěch z podzimních parlamentních voleb. K definitivnímu stvrzení spojenectví by mělo dojít příští týden.

Oficiálně čelní představitelé stran nic nechtějí potvrzovat, ale mimo záznam připouští, že příští týden bude rozhodnutí o podobě předvolebního spojenectví oznámeno. Jakou bude mít podobu, neupřesnili.

„Po sérii článků v médiích se vedení pražské TOP 09 usneslo, že nebude novinářům do oficiálního rozhodnutí nic sdělovat, dohodli jsme se na informačním embargu,“ připustil pod příslibem dodržení anonymity člen vedení.


Autor: Jan Puci

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Dnes v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru