Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hnutí STAN nás nemá v Praze co kádrovat, postěžovala si interně TOP 09
Bývalý ministr spravedlnosti a současný europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil loni v červnu obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin hlasujících. Zdroj foto: TOP 09

Hnutí STAN nás nemá v Praze co kádrovat, postěžovala si interně TOP 09

Tři čtvrtě roku před volbami do pražského zastupitelstva se čile jedná o tom, jaké volební koalice vzniknou. Možností je vícero, k vyjasnění dojde možná už příští týden.

Součástí vedení hlavního města jsou od voleb v roce 2018 Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu, které tvoří TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Po výrazném úspěchu předvolební koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny (zisk 40 procent, pozn. aut.) se začalo hovořit o tom, že by tato koalice mohla kandidovat i v komunálních volbách.

TOP 09 v Praze vede Jiří Pospíšil, který je spíš zastáncem koalice Spolu, předsedou STAN Praha je náměstek primátora Petr Hlubuček, ten má blíž ke spolupráci v rámci Spojených sil.

„Našemu spojenectví dali Pražané důvěru již v minulosti a chceme pokračovat na započatých projektech výstavby metra D, přechodu na obnovitelné energie nebo nastartování družstevního bydlení. Pokud se ale proevropská TOP 09 přikloní k protievropské ODS, můžeme dobře oslovit jejich voliče,“ napsal Hlubuček na Twitter na konci minulého týdne poté, co se sešel s Pospíšilem.

STAN nabídlo TOP 09 rovnocenné partnerství, čelní místa na kandidátních listinách by byla rozdělena v poměru 1:1. Kdyby šla do voleb TOP 09 s ODS a KDU-ČSL, musela by se pravděpodobně uskrovnit, nejvíce kandidátů by měli občanští demokraté.

„Myslím, že pro Prahu jako takovou i topku, která prosazuje svůj program, je to lepší řešení,“ potvrdil Pospíšil serveru Novinky.cz, že i tak preferuje spojenectví se Spolu.

Z tohoto a dalších vyjádření je patrné, že Pospíšil nemá blízko ke STAN. Nutno však podotknout, že vedení hnutí neskrývá nesympatie k němu. Svědčí o tom především nedávní mediální vyjádření místopředsedy hnutí STAN a europoslance Stanislava Polčáka.

Anketa

Jak by podle vás měla TOP 09 kandidovat ve volbách do pražského zastupitelstva?

4.2%
(4.2%)
3.9%
(3.9%)
91.8%
(91.8%)
„Nabízíme TOP 09, že půjdeme společně do voleb a vybereme lídra. Nemáme problém ani s tím, pokud to bude člen TOP 09, ale nesmí to být Jiří Pospíšil. Ten ztratil důvěru zastupitelského klubu. Neumím si představit, že bychom na základě čtyřleté zkušenosti s jeho fungováním v Praze do spolupráce s TOP 09 šli ve chvíli, kdy by on byl lídrem. Zkušenosti s ním zajisté svědčí o tom, že se na jeho jméně neshodneme,“ řekl CNN Prima NEWS.

Vedení TOP 09 si nenechalo jeho a Hlubučkovo vyjádření líbit a před pár dny rozeslalo části členů email, který má server Pražský patriot k dispozici.

„Prohlášení a kádrování Stanislava Polčáka za STAN, jak má TOP 09 řešit své personálie, jsou už zcela nepřijatelné pro svébytnou, nezávislou a sebevědomou stranu jakou je v Praze TOP 09,“ stojí v interní komunikaci.

„Můžeme Vás ujistit, že pražská organizace TOP 09 je dostatečně silná na to, aby si nenechala diktovat přes média podmínky STANu, jehož ,loajalita´ je dobře známa už i Pirátům, ale ani od nikoho jiného,“ je dále v textu.

Na závěr zveřejníme informaci, které by sice víc slušelo být v úvodu článku, ale jelikož není oficiálně potvrzená, musí se s ní pracovat jako se spekulací. Dva členové pražské ODS, kteří nechtěli být jmenováni, uvedli, že tento týden se údajně již zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL dohodli, že pod hlavičkou Spolu se tyto subjekty pokusí zopakovat úspěch z podzimních parlamentních voleb. K definitivnímu stvrzení spojenectví by mělo dojít příští týden.

Oficiálně čelní představitelé stran nic nechtějí potvrzovat, ale mimo záznam připouští, že příští týden bude rozhodnutí o podobě předvolebního spojenectví oznámeno. Jakou bude mít podobu, neupřesnili.

„Po sérii článků v médiích se vedení pražské TOP 09 usneslo, že nebude novinářům do oficiálního rozhodnutí nic sdělovat, dohodli jsme se na informačním embargu,“ připustil pod příslibem dodržení anonymity člen vedení.


Autor: Jan Puci

V Praze 15 dominovala ve volbách Patnáctka náš domov

26. září 2022 ve 20:41

Lokální uskupení straníků a nezávislých Patnáctka náš domov vyhrála letošní volby s velkým náskokem před ostatními. Zisk 37,32 procenta hlasů znamená v jednatřicetičlenném zastupitelstvu 12 mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český...

V Praze 12 vyhrála koalice ODS a TOP 09

26. září 2022 v 19:18

Čtvrtina odevzdaných hlasů připadla ve volbách v Praze 12 koalici Společně pro Prahu 12, kterou tvoří ODS a TOP 09. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu to znamená zisk devíti mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.        

V Praze 11 obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11, druhé skončilo ANO

26. září 2022 v 19:01

Na Jižním Městě v komunálních volbách obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 11. zastupitelů. O jeden mandát méně získalo hnutí ANO. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.    

V Praze 6 vyhrála koalice ODS a KDU-ČSL. TOP 09 druhá, třetí Piráti

25. září 2022 v 19:10

Vítězem voleb v šesté městské části je koalice ODS a KDU-ČSL, jejímž lídrem je 1. místostarosta Jakub Stárek. Druhá skončila TOP 09, třetí jsou Piráti.

V Praze 5 mají dva vítězné subjekty po deseti mandátech

25. září 2022 v 18:10

Ve volbách do zastupitelstva Prahy 5 získaly nejvíce mandátů uskupení Praha 5 sobě a koalice Společně pro Prahu 5. Oba subjekty mají po deseti mandátech. Prahu 5 sobě volilo 21,38 procenta voličů, Společně pro Prahu 5 21,32 procenta voličů.  Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým...

Další články
Nahoru