Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - skorojasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hnutí STAN nás nemá v Praze co kádrovat, postěžovala si interně TOP 09
Bývalý ministr spravedlnosti a současný europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil loni v červnu obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin hlasujících. Zdroj foto: TOP 09

Hnutí STAN nás nemá v Praze co kádrovat, postěžovala si interně TOP 09

Tři čtvrtě roku před volbami do pražského zastupitelstva se čile jedná o tom, jaké volební koalice vzniknou. Možností je vícero, k vyjasnění dojde možná už příští týden.

Součástí vedení hlavního města jsou od voleb v roce 2018 Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu, které tvoří TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Po výrazném úspěchu předvolební koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny (zisk 40 procent, pozn. aut.) se začalo hovořit o tom, že by tato koalice mohla kandidovat i v komunálních volbách.

TOP 09 v Praze vede Jiří Pospíšil, který je spíš zastáncem koalice Spolu, předsedou STAN Praha je náměstek primátora Petr Hlubuček, ten má blíž ke spolupráci v rámci Spojených sil.

„Našemu spojenectví dali Pražané důvěru již v minulosti a chceme pokračovat na započatých projektech výstavby metra D, přechodu na obnovitelné energie nebo nastartování družstevního bydlení. Pokud se ale proevropská TOP 09 přikloní k protievropské ODS, můžeme dobře oslovit jejich voliče,“ napsal Hlubuček na Twitter na konci minulého týdne poté, co se sešel s Pospíšilem.

STAN nabídlo TOP 09 rovnocenné partnerství, čelní místa na kandidátních listinách by byla rozdělena v poměru 1:1. Kdyby šla do voleb TOP 09 s ODS a KDU-ČSL, musela by se pravděpodobně uskrovnit, nejvíce kandidátů by měli občanští demokraté.

„Myslím, že pro Prahu jako takovou i topku, která prosazuje svůj program, je to lepší řešení,“ potvrdil Pospíšil serveru Novinky.cz, že i tak preferuje spojenectví se Spolu.

Z tohoto a dalších vyjádření je patrné, že Pospíšil nemá blízko ke STAN. Nutno však podotknout, že vedení hnutí neskrývá nesympatie k němu. Svědčí o tom především nedávní mediální vyjádření místopředsedy hnutí STAN a europoslance Stanislava Polčáka.

Anketa

Jak by podle vás měla TOP 09 kandidovat ve volbách do pražského zastupitelstva?

4%
(4%)
3.7%
(3.7%)
92.3%
(92.3%)
„Nabízíme TOP 09, že půjdeme společně do voleb a vybereme lídra. Nemáme problém ani s tím, pokud to bude člen TOP 09, ale nesmí to být Jiří Pospíšil. Ten ztratil důvěru zastupitelského klubu. Neumím si představit, že bychom na základě čtyřleté zkušenosti s jeho fungováním v Praze do spolupráce s TOP 09 šli ve chvíli, kdy by on byl lídrem. Zkušenosti s ním zajisté svědčí o tom, že se na jeho jméně neshodneme,“ řekl CNN Prima NEWS.

Vedení TOP 09 si nenechalo jeho a Hlubučkovo vyjádření líbit a před pár dny rozeslalo části členů email, který má server Pražský patriot k dispozici.

„Prohlášení a kádrování Stanislava Polčáka za STAN, jak má TOP 09 řešit své personálie, jsou už zcela nepřijatelné pro svébytnou, nezávislou a sebevědomou stranu jakou je v Praze TOP 09,“ stojí v interní komunikaci.

„Můžeme Vás ujistit, že pražská organizace TOP 09 je dostatečně silná na to, aby si nenechala diktovat přes média podmínky STANu, jehož ,loajalita´ je dobře známa už i Pirátům, ale ani od nikoho jiného,“ je dále v textu.

Na závěr zveřejníme informaci, které by sice víc slušelo být v úvodu článku, ale jelikož není oficiálně potvrzená, musí se s ní pracovat jako se spekulací. Dva členové pražské ODS, kteří nechtěli být jmenováni, uvedli, že tento týden se údajně již zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL dohodli, že pod hlavičkou Spolu se tyto subjekty pokusí zopakovat úspěch z podzimních parlamentních voleb. K definitivnímu stvrzení spojenectví by mělo dojít příští týden.

Oficiálně čelní představitelé stran nic nechtějí potvrzovat, ale mimo záznam připouští, že příští týden bude rozhodnutí o podobě předvolebního spojenectví oznámeno. Jakou bude mít podobu, neupřesnili.

„Po sérii článků v médiích se vedení pražské TOP 09 usneslo, že nebude novinářům do oficiálního rozhodnutí nic sdělovat, dohodli jsme se na informačním embargu,“ připustil pod příslibem dodržení anonymity člen vedení.


Autor: Jan Puci

Praha 5 nejvíce peněz investovala do školství

9. května 2022 v 11:10

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který minulý týden předložil zastupitelům městské části radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). 

Praha 4 zveřejnila program 20. zasedání zastupitelů

9. května 2022 v 10:44

V tomto volebním období 20. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v úterý 10. května  od 12 hodin v zasedacím sále č. 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500). O návrhu programu informoval mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Další články
Nahoru