Dnes Středa - zatazeno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hnutí STAN chce zaútočit na pražské zastupitelstvo, podalo obměněnou kandidátku
Petr Hlaváček vede kandidátku STAN pro zářijové volby do pražského zastupitelstva. Zdroj foto: hnutí STAN

Hnutí STAN chce zaútočit na pražské zastupitelstvo, podalo obměněnou kandidátku

Hnutí Starostové a nezávislí Praha podalo kandidátku do podzimních komunálních voleb. „Je to kandidátka pro útok, ne pro obranu”, řekl o kandidátce STAN do pražského zastupitelstva její lídr Petr Hlaváček. Ten je v současném vedení Prahy náměstkem primátora, v roce 2018 byl zvolen za TOP 09. Kandidátka pro zářijové volby doznala značných změn po vypuknutí kauzy Dozimetr.

Do boje o pražský magistrát posílá STAN například místostarostku Čakovic, právničku Kateřinu Arnotovou, zakladatele platformy Donio Davida Procházku, ředitele Pražského jara Romana Bělora, zpěváka Kryštofa Michala, zakladatele organizace Otevřená společnost Czeslawa Waleka nebo dětského onkologa Pavla Bočka. Nejmladší kandidátkou je devatenáctiletá Arina Dolgopolová, která má ukrajinsko-ruské kořeny. 

„Sestavil jsem tým pro útok, ne pro obranu. Starostové a zastupitelé, nastupující nová generace, matadoři kulturního světa, vědy i školství. Silný tým s vizí pro Prahu, který vnímá pohledy různých generací a skupin, staví byty pro mladé a myslí na školství, je plné kultury a vnímá vědu a inovaci jako cestu z montovny do budoucna. A z čeho mám fakt radost, je to, že v první patnáctce máme víc žen než mužů. Tohle je náš nový STAN, za kterým stojím,“ představil kandidátku její lídr, architekt Petr Hlaváček.

V souvislosti s kauzou Dozimetr, v níž je obviněn bývalý předseda pražské organizace hnutí Petr Hlubuček, z kandidátky zmizela vedle něho i některá další výrazná jména. Patří mezi ně například Jana Plamínková, která Hlubučka nahradila v radě města, nebo starosta Prahy 1 Petr Hejma. 

Hlubuček byl původně na kandidátce třetí, Plamínková druhá a Hejma sedmý. Z první desítky kandidátky kromě nich zmizeli také starosta Ďáblic a nynější pražský zastupitel Miloš Růžička a bývalý místostarosta Prahy 4 Lukáš Zícha.

Číslem dvě na kandidátce je místostarostka Čakovic, právnička Kateřina Arnotová. „V komunální politice jsem od 2010. Chci ukázat, že STAN není mafiánská organizace jednoho člověka, že tam je spousta lidí vyznávající hodnoty hnutí,“ uvedla.

Číslem tři je starosta Kolovrat, vysokoškolský pedagog Antonín Klecanda. „Zaměřuji se na školství. V Praze chybí školky, základní školy, problém začíná být už i se středními školami. Je potřeba navyšovat kapacitu, v okrajových městských částech jsou například už běžné přeplněné třídy,“ řekl.

Ze čtvrtého místa kandiduje zakladatel platformy Donio David Procházka. „Mám celoživotní touhu bojovat proti nespravedlnosti. Ve STAN je plno schopných a slušných lidí, přišlo by mi nespravedlivé, aby pykali za osobní selhání jednotlivců,“ řekl mladý muž, který se chce zasazovat o využívání inovačních postupů a technologií. 

Na šestém místě je starosta Vinoře, IT analytik Michal Biskup, sedmičkou je zastupitelka Prahy 5, architektka Zuzana Hamanová, osmičkou je poslanec a ředitel Pražského jara Roman Bělor, devítkou je předsedkyně Mladých Starostů a nezávislých Arina Dolgopolova a první desítku uzavírá starostka Klánovic, grantová specialistka Zorka Starčevičová.

Anketa

Zůstane podle vás hnutí STAN po volbách v pražském zastupitelstvu?

73.3%
(73.3%)
„Nevidím jinou stranu, která by v poslední době prošla takovou změnou. My to nabízíme a věřím, že to voliči uvidí. Sestavil jsem věrohodný tým, který nabízí odpovědi na pražské otázky,“ řekl Petr Hlaváček.

Po volbách je podle něj hnutí STAN v Praze připraveno spolupracovat s demokratickými stranami. 

„Petr Hlaváček je naším lídrem kandidátky do Zastupitelstva hlavního města. Do jejího čela přizval skvělé osobnosti. A ta energie, která z ní sálá, je zkrátka dobrá,“ sdělil místopředseda pražského STAN David Kašpar, který byl na konci června pověřen vedením krajské organizace STAN Praha.  

Kašpar, kterého na konci června v souvislosti s kauzou Dozimetr odvolali zastupitelé Prahy 10 z pozice místostarosty Prahy 10, se na kandidátce přesunul z desátého na 29. místo. Na kandidátce STAN Praha je celkem 10 starostů městských částí, 5 místostarostů, 9 radních a 39 zastupitelů.


Autor: Jan Puci

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

1. října 2023 ve 20:33

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana....

Další články
Nahoru