dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Hnutí Pro Prahu představilo kandidáty i program. Lákadla na voliče? Třeba méně aut v centru
Lídr kandidátky Pro Prahu Zbyněk Passer pózuje s Pražským hradem v pozadí, ale spadeno má na pražský magistrát. Foto: archiv

Hnutí Pro Prahu představilo kandidáty i program. Lákadla na voliče? Třeba méně aut v centru

Zmenšit magistrát, převést víc pravomocí na městské části a vyhnat z centra Prahy 20 procent aut. To jsou některé ze základních bodů předvolebního programu pro komunální volby hnutí Pro Prahu.

Novinářům to dnes řekli předsedkyně hnutí Petra Venturová a lídr kandidátky a starosta Koloděj Zbyněk Passer. Hnutí zároveň představilo desítku svých kandidátů, mezi nimiž jsou současní komunální politici, lékař a bývalý sportovní redaktor ČT.

Snížení počtu aut v centru chce hnutí dosáhnout tím, že vybuduje 30 000 parkovacích míst na parkovištích P+R. „Parkoviště ale nesmí být jen plocha, odkud jdou řidiči bahnem k metru," řekl Passer. Součástí P+R parkovacích domů mají být servis, občerstvení a čerpací stanice s výhodnější cenou pro řidiče, kteří tu nechají vůz a do centra jedou metrem.

„Ústředním bodem programu je změna samotného fungování magistrátu a přenos důležitých pravomocí na městské části. Nedílnou součástí tohoto procesu je i spravedlivé přerozdělení financí v jejich prospěch," uvedl Passer. Podle něj si nyní magistrát nechává 93 procent peněz, které dostane při přerozdělení daní od státu.

Hnutí chce, aby do budoucna radnice dostávaly o deset až 15 procent více než nyní. V rámci změny pravomocí pak chce, aby mohly například vydávat vyhlášky vztahující se k jejich území nebo mít právo veta ke změnám územního plánu. Magistrát má v budoucnu řešit pouze celoměstsky významná témata, jako například metro.

Mezi představenou desítkou kandidátů jsou kromě Passera a Venturové dva bývalí členové ODS, a to místostarostka Prahy 4 Ivana Staňková a starosta Kbel Pavel Žďárský. Mezi kandidáty jsou dále například kardiochirurg Petr Křiváček a mluvčí fotbalové Slavie a sportovní redaktor Jiří Vrba.

Politické hnutí Pro Prahu vzniklo zhruba před rokem na popud několika starostů malých městských částí, u jeho zrodu stála i Venturová. Lídrem volební kandidátky byl posléze zvolen Passer, bratr developera Radima Passera. Ten se částečně podílel na financování hnutí.


Další články
Nahoru